Najnowsze

Najnowsze

Huśtawka cen ropy

Rozchwiany rynek ropy. W środę cena baryłki na giełdzie Nowojorskiej spadła aż o prawie dwa dolary. W czwartek surowiec drożał już o ponad dwa dolary.

GPW europejskim liderem IPO

Najwięcej debiutów giełdowych w Europie jest w Warszawie - wynika z kwartalnego raportu PriceWaterhouseCoopers IPO Watch Europe.

Irlandczycy kontra GDDKiA

Irlandzka grupa SRB, wykonawca trzech odcinków autostrady A-1, żąda od GDDKiA zapłaty 50 mln zł za wykonane na autostradzie prace.

Komorowski w Szwajcarii: Frank ma w Polsce dobrą opinię

Wysoki kurs franka szwajcarskiego rodzi kłopoty nie tylko w Polsce, ale i w Szwajcarii - powiedział w czwartek w Bernie prezydent Bronisław Komorowski. Zauważył zarazem, że frank ma jednak w Polsce dobrą opinię i jest "symbolem" relacji polsko-szwajcarskich.

Przejęcie firmy, przejęcie zespołu

Przejmowanie firmy razem z całym zespołem– jakie korzyści z tego płyną i jakie ryzyka niesie ten proces. Pytaliśmy o to Zbigniewa Jusisa z Ernst&Young.

Po biznes do Krzemowej Doliny

Czy firma z Polski może znaleźć inwestora z Doliny Krzemowej? Jak najbardziej. Naszym gościem był Łukasz Twardowski, współzałożyciel firmy Use It Better, której się to udało.

Przedsiębiorca na macierzyńskim

Pełny zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą przysługuje dopiero po roku pracy, ale z informacji z ministerstwa pracy nie wynika, że będą zmiany w zasiłkach dla t.zw. osób współpracujących. O to, jak wyglądają te przepisy pytaliśmy Magdalenę Frąckowiak z Ernst&Young Usługi Księgowe.

Podatki a komunikacja

Ceny transportu miejskiego od Nowego Roku w wielu miastach pójdą w górę. Jak pracodawca powinien rozliczać podatkowo dofinansowanie dojazdów do pracy swoich pracowników? O to pytaliśmy Beatę Kuszewską, doradcę podatkowego.

Brat VAT

Vat kasowy coraz bliżej. Jakie możliwości jego rozliczania mamy już teraz i w jakich sytuacjach są one dostępne. Pytaliśmy o to Jerzego Martini szefa kancelarii Martini i Wspólnicy.

Przedsiębiorca na macierzyńskim

Pełny zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą dopiero po rocznym prowadzeniu firmy. Przesada czy racjonalna konieczność? – Pytaliśmy o to mec. Monikę Gładoch, eksperta Pracodawców RP.

Po stress-testach: trzeba poprawić bezpieczeństwo europejskiego atomu

Ogólne standardy bezpieczeństwa jądrowego w UE są wysokie i nie ma pilnej potrzeby zamknięcia jakiejkolwiek elektrowni atomowej, ale Komisja Europejska zaleca poprawę bezpieczeństwa - wynika z ogłoszonych w czwartek rezultatów unijnych testów. Polscy eksperci oceniają, że tzw. stress-testy elektrowni jądrowych nie mają żadnego znaczenia dla naszego programu jądrowego, bo polska elektrownia będzie już spełniać wszystkie wymagania.

Opóźnienia w energetyce

Kolejna inwestycja energetyczna opóźniona. Pozwolenie środowiskowe dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów zostało zaskarżone przez organizację ClientEarth, która wcześniej zaskarżyła decyzję środowiskową na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole.

Kontrakt z NFZ

Prywatny operator usług medycznych Swissmed ma za sobą kolejne słabe kwartały. Czy druga połowa roku może być lepsza ? Gościem Rynków Dnia był Roman Walasiński – prezes trójmiejskiej spółki.

Synthos i drożejący kauczuk

Czy nadejdą lepsze czasy dla akcjonariuszy Sythosu ? Potencjalnie wydaje się, ze są na to szanse. Dlaczego ? Największi producenci naturalnego kauczuku - Tajlandia, Indonezja i Malezja - kontrolujący łącznie 70% światowej produkcji, po blisko 50% spadku cen surowca postanowiły ograniczyć produkcję i eksport o 300 tysięcy ton – a więc w skali największej od 2009 roku. Czy pomoże to producentowi syntetycznego kauczuku ? Gościem Rynków Dnia był Kamil Szlaga – analityk KBC Securities.

Kopex i Famur - analitycznie

Kupuj dla Kopexu i Famura od analityków BZ WBK. A jak zmiany w Grupie Kopexu i sądowy proces właściciela Famuru mogą wpłynąć na kondycje spółek ? Pierwsza z nich liczy na zwiększenie wydajności. W przypadku drugiej analitycy nie obawiają się negatywnego wpływu na biznes kłopotów z prawem jednego z wiodących akcjonariuszy. Jak dziś wycenić giełdowych producentów maszyn i urządzeń górniczych ? Gościem Rynków Dnia był Zbigniew Porczyk – analityk DM BZ WBK.

Banki centralne w akcji

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami nie obniżył stóp, jednak nie zapowiedział, że obniży je w przyszłości. Zdaniem Ignacego Morawskiego, to wyraźna zmiana w nastawieniu banku, który mimo recesji w strefie euro wciąż dostrzega presję na wzrost cen.

Chemia, energetyka, budowlanka - plany MSP

Czy powstanie polski "fundusz gwarancyjny"? O tym, a także o sytuacji w spółkach chemicznych, energetycznych oraz Polimeksie-Mostostal rozmawiał Mikołaj Kunica z Mikołajem Budzanowskim, ministrem skarbu państwa.

Milion w portfelu

Jak skutecznie, czyli z zyskiem inwestować swoje pieniądze? Podpowiedzi możemy szukać w rozmowie z Aleksandrem Jawieniem, prezesem Investment Fund Managers. Jego portfel od początku inwestycji zyskał 13,32%. W ostatniej odsłonie jego portfel zyskał 4,29%. Trzeba dodać że w tym okresie wszystkie aktywa przyniosły zysk.

Banki centralne w akcji

Bez zmian stóp procentowych, bez nowych programów skupu obligacji. EBC i Bank Anglii nie zaskoczyły dzisiaj rynków. Na temat stóp procentowych rozmawialiśmy z Jerzym Dobrowolskim, dyrektorem sprzedaży produktów skarbowych Alior Banku.

Wartość debaty

W pierwszej debacie prezydenckiej mającej miejsce na Uniwersytecie w Denver między Mittem Romneyem a Barackiem Obamą w oczach wyborców wygrał Romney. Jaką wartość mają deklaracje składane przez kandydatów, mówił Maciej Turek z Katedry Amerykanistyki UJ

Wartość po angielsku

O tym jaka jest wartość decyzji Banku Anglii o wysokości stóp procentowych dla przedsiębiorców oraz dla brytyjskiego funta, mówi Michał Dembiński, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

Banki centralne w akcji

Efektem luzowania polityki pieniężnej banków centralnych jest wzrost sum bilansowych. W ciągu pięciu lat suma bilansowa Banku Anglii wzrosła aż blisko 5-krotnie. Bank centralny Szwajcarii drukuje franki aby zatrzymać umocnienie swojej waluty co oznacza ponad 4-krotny wzrost jego sumy bilansowej. Aktywa FED'u wzrosły ponad 3-krotnie, aktywa EBC wzrosły o ponad dwa i pół raza ale i tak są najwyższe bo sięgają 3 bln euro. Kolejne zakupy obligacji Hiszpanii z pewnością te sumy znacznie powiększą. O tej wymiernej wartości decyzji banków centralnych porozmawiamy z naszym gościem, Ryszardem Petru, Prezesem Towarzystwa Ekonomistów Polskich

Debata Obama - Romney

Waga super ciężka. stawka fotel prezydenta usa. Barack Obama walczył w środę na słowa z Mittem Romneyem.

Fitch o Polsce

Wyższy deficyt budżetowy to wina spowolnienia gospodarczego, a nie osłabienia determinacji rządu do konsolidacji finansów – głosi najświeższy komunikat agencji ratingowej Fitch.

Organiczny biznes

Moda na zdrowe jedzenie – na tym próbuje zarabiać Organic Farma zdrowia.

Pawlak z Rostowskim o sprawach "trudnych do uzgodnienia"

Szczegóły podatku VAT są jeszcze niedopracowane, ale idzie to w dobrą stronę. Uzgodniony jest natomiast VAT dla małych podatników - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak po spotkaniu z ministrem finansów w sprawie zmian w rozliczeniu podatku VAT.