Od biednego imigranta z Ukrainy do miliardera. Historia człowieka, który nie znosił reklam


Gdy na początku lat 90. przyjechał z Ukrainy do USA, by przeżyć musiał pobierać rządowe bony na żywność. Wczoraj sprzedał swoją firmę Facebookowi za 19 miliardów dolarów.

Historia WhatsApp - firmy, za którą Mark Zuckerberg i spółka wyłożyli 19 mld dol.- zaczyna się niecałe sześć lat temu. To właśnie wtedy Jan Koum rzuca pracę u internetowego giganta Yahoo! rozczarowany tym, jak bardzo firmy z branży zafiksowały się na czerpaniu zysków z reklam.

Odchodząc zabiera ze sobą swojego kolegę Briana Actona i dwa lata później wspólnie zakładają firmę, która całkowicie rezygnuje z reklam jako źródła przychodów. Dzięki tej strategii mogą skoncentrować się na stworzeniu produktu łatwego w użyciu, maksymalnie funkcjonalnego i przyjaznego internautom, a nie na szukaniu nowych sposobów zbierania informacji o użytkownikach, które można potem zaoferować reklamodawcom. Tak powstaje WhatsApp aplikacja do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych, z której korzysta obecnie niemal pół miliarda osób na świecie. Jest darmowa, podobnie jak darmowy jest pierwszy rok korzystania z niej. Za każdy następny płaci się zaledwie 99 centów.

Takie podejście się opłaciło, co potwierdza wczorajsza gigantyczna kwota, którą za WhatsApp wyłożył Facebook. Transakcja zrobiła z 38-letniego Kouma i 42-letniego Actona miliarderów. Ten pierwszy dołączy dodatkowo do zarządu spółki Marka Zuckerberga, gdy tylko deal zostanie sfinalizowany.

Trudne początki

Ale życie nie zawsze rozpieszczało Kouma. Na świat przychodzi za komuny w rodzinie ukraińskich Żydów w małej wiosce pod Kijowem.

Dzieciństwo nie pozostaje bez wpływu na jego podejście do biznesu. - Jan dorastał w kraju, gdzie działała tajna policja, a linie telefoniczne były często na podsłuchu. Dlatego tak ceni środki komunikacji, które zapewniają prywatność - mówi dziś Jim Goetz, jeden z partnerów biznesowych Kouma. I rzeczywiście: WhatsApp - w przeciwieństwie do konkurentów - nie zbiera o swoich użytkownikach żadnych informacji, nie przechowuje też ich konwersacji.

Do Stanów Koum przyjeżdża z babcią dopiero w 1992 roku, ale jest im tam ciężko. By przeżyć muszą korzystać przez pewien czas z rządowego programu dożywiania dla ubogich.

Zdolny Jan szybko wydostaje się z biedy. Kończy uniwersytet w San Jose i trafia do Doliny Krzemowej, a konkretnie do Yahoo!, który jest u szczytu swojej potęgi. Tam poznaje Actona, który jest jego przełożonym i mentorem. Wspólnie przeżywają pęknięcie bańki internetowej i uczą się wówczas wiele o branży. Jak pisze "Forbes" Acton staje się najlepszym przyjacielem Kouma - często bywa w jego domu, wspólnie jeżdżą na narty. Wspólnie rzucają też pracę w Yahoo!.

Zanim założą własną firmę, Acton w 2009 roku próbuje jeszcze załapać się do pracy w Facebooku - bezskutecznie.

Pod prąd

Wreszcie stawiają na swoim i tworzą WhatsApp. Idą pod prąd - nie zatrudniają nikogo odpowiedzialnego za promocję czy PR - opierają się tylko na marketingu szeptanym. Produkt jest tak prosty i dobry, że ludzie polecają go sobie wzajemnie. - Podczas, gdy inni szukają poklasku, Jan i Briana go unikają. Nie powiesili nawet logo WhatsApp nad swoim biurem w Mountain View - mówi Goetz.

WhatsApp staje się coraz popularniejszy, szczególnie w Europie. Największym powodzeniem cieszy się tam, gdzie drogie są SMS-y i MMS-y, ponieważ pozwala na znacznie tańszą i szybszą komunikację z bliskimi. Przy okazji nie stosuje reklam, które często są uciążliwe dla użytkowników.

Ta ostatnie cecha odróżni go od nowego właściciela - Facebooka, który swój model biznesowy opiera właśnie na reklamach. Czy zatem i w WhatsAppie pojawią się reklamy? Koum zapewnia, że firma zachowa autonomię i będzie działać niezależnie od nowej spółki-matki. - Nie byłoby partnerstwa pomiędzy naszymi firmami, gdybyśmy musieli zrezygnować z kluczowych wartości, które definiują naszą firmę, naszą wizję i nasz produkt - podkreśla.

Kontrakt, jaki zawarł z Facebookiem, podpisał w symbolicznym miejscu - ośrodku pomocy społecznej, gdzie na początku swojego pobytu w USA pobierał bony żywnościowe.

Autor: //bgr / Źródło: Bloomberg.com, cnet.com, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl