Top Secret zamyka sklepy, PKO BP i PZU placówki. Problemy polskich firm na Ukrainie

Problemy polskich firm na Ukrainie. Top Secret zamyka sklepy, PZU placówki TVN 24

Polskie firmy na Ukrainie mają coraz większe problemy. Swoje sklepy zamknęła sieć Top Secret. Działalność swoich placówek zawiesiły m.in. PZU Ukraina i należący do grupy PKO BP ukraiński Kredobank. Przedsiębiorstwa prowadzące fabryki za wschodnią granicą Polski mają trudności np. z transportem. - Niestabilna sytuacja wewnętrzna powoduje, że klienci wstrzymują się z dokonywaniem zakupów - mówi Bogusz Kruszyński, wiceprezes zarządu Redan SA.

Należący do grupy PKO BP ukraiński Kredobank zdecydował ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników zamknąć dwie placówki: w Kijowie i we Lwowie. Na podobny krok zdecydował się Idea Bank Ukraina należący do Geting Holding.

- Wyłączono z pracy jeden oddział banku w Kijowie znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie toczących się walk. Inna z placówek nie rozpoczęła pracy w związku z trudnościami komunikacyjnymi pracowników - informuje Wojciech Sury, rzecznik Getin Holding.

Jak radzą sobie polskie firmy?

Problemy mają też firmy od lat działające na ukraińskim rynku. Grupa Maspex Wadowice ma na tamtejszym rynku mocną pozycję w segmencie produktów instant.

- Należy do nas ponad 80 proc. rynku cappuccino i prawie 65 proc.rynku czekolady na gorąco (liderzy rynku) z marką La Festa. W segmencie zabielaczy do kawy z marką Coffeeta jesteśmy numerem dwa (prawie 30 proc. rynku) - mówi Dorota Liszka, manager ds. komunikacji w Grupie Maspex.

Liszka przyznaje, że sytuacja na Ukrainie może odbić się na zyskach firmy. - Z uwagi na niestabilny kurs hrywny nasi partnerzy zmuszeni byli podnieść ceny na nasze produkty, co zapewne również odbije się na wynikach sprzedaży - twierdzi.

Przejazdy

Kolejnym problemem jest też transport towarów przez granicę. - Na granicy, po ukraińskiej stronie, samochody czekają dłużej na odprawę, niż do tej pory. Jak wynika z informacji od naszych partnerów urzędnicy znacznie więcej czasu, poświęcają na sprawdzanie dokumentów na towary, które od bardzo długiego czasu wysyłamy na Ukrainę, zachowując ten sam standard przy ich wypełnianiu. Z dnia na dzień potrafi się też zmienić schemat dotychczasowego naliczania opłat celnych - mówi Dorota Liszka.

Dodatkowo Narodowy Bank Ukrainy wprowadził antykryzysowe środki w celu utrzymania kursu hrywny w postaci rozporządzenia ograniczającego zakup waluty. - Dla nas w praktyce oznacza to wydłużenie terminu realizacji przelewów, a co za tym idzie znaczne opóźnienia w dostawach towaru - dodaje Liszka.

Ubrań nie kupisz

Wszystkie swoje sklepy (marki Top Secret i Troll) w Kijowie zamknęła spółka Redan. - Decyzję o ponownym otwarciu będziemy podejmować wraz z ustabilizowaniem się protestów, co mamy nadzieję nastąpi jak najszybciej - mówi Bogusz Kruszyński, wiceprezes zarządu Redan SA.

Większość sklepów Top Secret na Ukrainie znajduje się poza Kijowem. - Poza centrami największych miast (Kijów i w zachodnia cześć kraju) życie na Ukrainie toczy się dalej. Niestabilna sytuacja wewnętrzna powoduje jednak, że klienci wstrzymują się z dokonywaniem zakupów, co jest zrozumiałe. To, wraz z osłabieniem kursu hrywny, powoduje, że notujemy niższe obroty niż w roku ubiegłym - dodaje Kruszyński.

Zapasy wystarczą

Producent farb Śnieżka ma na Ukrainie jedną fabrykę w Jaworowie. Jednak Aleksandra Małozięć, rzecznik Śnieżki twierdzi, że obecna sytuacja na Ukrainie nie wpływa na działalność jej firmy.

- Na razie nie zachodzi potrzeba transportu z Polski surowców do produkcji. Zapasy, które mamy, pozwalają na działanie fabryki w Jaworowie przez miesiąc - tłumaczy rzeczniczka.

- Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to będziemy dostarczać surowce alternatywnymi drogami np. przez województwo lubelskie. Obecnie sytuacja na Ukrainie nie wpływa na bieżącą działalność naszego zakładu na Ukrainie - dodaje Aleksandra Małozięć.

Działający na Ukrainie producent mebli Black Red White dotychczas nie odczuł niedogodności związanych z produkcją lub sprzedażą mebli.

Nie ma katastrofy

Według Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej liczba polskich firm eksportujących na Ukrainę wynosi 3-4 tysiące. Połowa z nich istotną część swojej sprzedaży kieruje do naszego wschodniego sąsiada. GUS oszacował, że w 2013 roku nasz eksport tam wyniósł ponad 18 miliardów zł.

Dyrektor Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd przyznaje, że liczba sygnałów od firm, które mają problem w działalności na Ukrainie rośnie.

- Mamy więcej zgłoszeń, ale sytuacja nie jest katastroficzna. Zakładaliśmy, że skala problemu będzie większa. Tymczasem nie jest tak źle. Problem dotyczy głównie częściowo blokowanych przejazdów, które dotąd nie wywołały większych opóźnień oraz działalności firm, jak np. PZU, czy PKO BP w miastach objętych konfliktem - mówi Andrzej Drozd i dodaje, że obecnie konflikt na polityczny nie ma znacznego przełożenia gospodarczego.

- W Kijowie sytuacja wygląda inaczej niż w innych miastach. W części miast protesty nie przybierają aż tak dramatycznej formy, więc firmy w wielu miejscach działają normalnie - wyjaśnia Drozd.

Jest pomoc

Polskie firmy działające na Ukrainie mogą skorzystać z utworzonego specjalnie utworzonego Centrum Konsultacji Biznesowych. - Jeżeli przedsiębiorcy mają problemy ze współpracą gospodarczą z Ukrainą, to nasi eksperci przeanalizują sytuację, zaproponują możliwe rozwiązania problemu, a w razie potrzeby udzielą pomocy prawnej, czy doradczej - zachęca Andrzej Drozd.

Co na giełdzie?

Na dramatyczne wydarzenia na Ukrainie negatywnie zareagowali inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Duże spadki odnotowały szczególnie ukraińskie spółki. Największe spadki (ok. godz. 12) odnotowywał Agroton Public Limited (AGT) 9,2 proc., Astarta (AST) 4,14 proc., Kernel Holding (KER), 3,13 proc.

Polskie firmy na Ukrainie

Po załamaniu z 2009 roku nasza wymiana handlowa z Ukrainą od kilku lat rosła. W 2012 r. nasz eksport zwiększył się o 12 proc. Natomiast w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2013 r. było to 6 proc. Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, do 1 sierpnia 2013 r. polskie przedsiębiorstwa zainwestowały na terenie Ukrainy 945,3 mln dol.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP