Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. planują umocnić swoja pozycję na afrykańskim rynku nawozowym. Jedna z największych polskich firm z branży chemicznej chce zainwestować w instalacje przemysłowe w Senegalu, zwiększyć wydobycie fosforytów w tym kraju oraz wziąć udział w rozwoju senegalskiego rolnictwa.
O współpracy polsko-senegalskiej rozmawiali we wtorek w Szczecinie kierownictwo Grupy Azoty Police oraz minister przemysłu i górnictwa Senegalu Aly Ngouille Ndiaye.
- Zależy nam na dalszym zwiększeniu wydobycia surowców w Senegalu. Rozmawiamy również o możliwościach rozwoju instalacji przemysłowych na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo korzystając z kompetencji agrarnych polskich instytutów naukowych i z naszych doświadczeń przygotowujemy specjalną ofertę dla rządu Senegalu w zakresie analiz i kompleksowego wsparcia rolnictwa - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.
Firmy z wizytą w Senegalu
Senegalski minister przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że kraj ten jest zainteresowany zwiększeniem wymiany handlowej z Polską. Zapowiedział, że przygotowywana jest kwietniowa wizyta w Senegalu przedstawicieli polskich firm zainteresowanych inwestowaniem w tym kraju. 30 przedsiębiorstw potwierdziło już chęć uczestnictwa w niej - dodał. Są wśród nich firmy z branży maszyn rolniczych, przemysłu chemicznego, rolnictwa i usług lotniczych.
- Mam nadzieję, że za pośrednictwem kontaktów z Grupą Azoty inwestowaniem w Senegalu zainteresują się inne firmy górnicze - podkreślił.
Korzyści dla obu stron
Prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński ocenił, że współpraca biznesowa Grupy z Senegalem, to m.in. miejsca pracy dla Senegalczyków, a dla Polic surowce, i pewność ich otrzymywania po takich cenach, które gwarantują rozwój w Policach produkcji nawozowej.
- W ślad za inwestycjami w Senegalu pójdą inwestycje w Policach, które będą mieć związek z ta działalnością - zapewnił.
Jałosiński dodał, że polska firma chciałaby zainwestować w produkcję kwasu siarkowego, który miałby trafiać do Senegalu.
Jarczewski zaznaczył, że Grupa Azoty chce rozszerzyć swe zaangażowanie w Senegalu.
- Mówimy bardzo poważnie o uczestnictwie w rozwoju przemysłu chemicznego w Senegalu, przetwórstwa fosforu na kwas fosforowy tam na miejscu z udziałem siarki i kwasu siarkowego produkowanego u nas - dodał.
Doświadczenie pomoże
Wspomniał również o możliwościach inwestycyjnych w zakresie produkcji nawozowej w tym afrykańskim państwie.
- Nie tylko chcemy dostarczać nawozy, ale też składamy ofertę, dotyczącą współpracy z rządem Senegalu w zakresie oceny stanu rozwoju tamtejszego rolnictwa oraz przygotowania rozwiązań systemowych dla niego - poinformował Jarczewski. Jak wyjaśnił, Polska w tym zakresie ma doświadczenia, którym może się podzielić.
Wyraził też nadzieję, że Senegal stanie się dla Grupy "platformą uczestnictwa w rynku nawozowym na kontynencie afrykańskim".
Fosforyty i ilmenity
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police rozpoczęła inwestycje w Senegalu od zakupu pod koniec sierpnia ub.r. 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group za 28,85 mln dol. Senegalska spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu. W grudniu zaś zapowiedziała, że będzie się starać o kolejne dwie koncesje na wydobycie surowców w Senegalu.
Jak informowano wówczas, dotychczas przyznane koncesje pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb Zakładów, w 2014 r. ma być dostarczonych do Polic 400 tys. ton fosforytów z Senegalu. Spółka podała też, że dzięki dostępowi do własnych surowców Police zaoszczędzą w 2014 r. ok. 30 mln zł.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty S.A. kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka ta weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.
Autor: ToL//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24