W maju w internecie dostępna będzie pierwsza część podręcznika dla pierwszych klas szkoły podstawowej - zapowiedziała na wtorkowej konferencji prasowej minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Zapewniła, że cały podręcznik będzie gotowy do końca tego roku szkolnego. Kluzik-Rostkowska ogłosiła też, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiadała Maria Lorek z fundacji "Elementarz".
Jak podkreślił minister edukacji, "podręcznik dla klasy I składać się będzie z czterech części, każda z nich przeznaczona będzie na dwa miesiące nauki". Autorka podręcznika Maria Lorek zapowiedziała, że w każdej części będą elementy edukacji polonistycznej, społecznej, przyrodniczej i matematycznej.
Podręcznik ma być gotowy 1 września 2014 r.
Najlepsza autorka
Mówiąc o głównej autorce podręcznika dla pierwszaków Kluzik-Rostkowska powiedziała: - Proszę mi znaleźć lepszą autorkę na rynku.
Lorek przygotowywała materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". Materiały jej autorstwa są dostępne na stronie internetowej. Pracuje dla Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", która zajmuje się m.in. opracowywaniem programów nauczania i podręczników przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.
Nowa minister i zapowiedzi
Przygotowanie darmowego podręcznika dla uczniów, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasach szkoły podstawowej, zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister edukacji na konferencji prasowej 10 stycznia. Na początku lutego Kluzik-Rostkowska poinformowała, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiedzialny Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podległa MEN.
Zapowiedziom towarzyszyły zmiany w prawie. 21 lutego Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, która otworzyła formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Zapisano w niej, że minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Nowelizacja wejdzie w życie w sobotę 22 marca.
Na podstawie nowelizacji minister edukacji będzie mogła zlecić przygotowanie podręczników także dla uczniów w klasach II i III. Nowela, mimo że MEN tego nie zapowiada, umożliwia również zlecanie podręczników dla uczniów w starszych klasach.
Zlecone podręczniki będą dopuszczone do użytku szkolnego z mocy prawa. Poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza podręczników ma być weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl