Najnowsze

Najnowsze

Zainteresowanie obligacjami udziałowca TVN trzykrotnie wyższe od zakładanego

Polish Television Holding B.V. - większościowy właściciel TVN (52,42 proc. akcji) - opublikował warunki emisji obligacji typu Senior PIK Toggle Notes. Ich wartość to 300 milionów euro. Jak informuje prezes i dyrektor generalny Grupy ITI Wojciech Kostrzewa, popyt na obligacje trzykrotnie przewyższał księgę popytu.

PKO BP z PZU?

Będzie współpraca gigantów? PKO BP szuka partnera w obszarze działalności bankowej i ubezpieczeniowej. Czy będzie połączenie PKO BP i PZU? Z prezesem PKO BP, Zbigniewem Jagiełło, rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Pierwszy krok ku unii bankowej. PE przegłosował wspólny nadzór nad bankami

Parlament Europejski przegłosował w czwartek ustanowienie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro. Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad około 6 tys. banków w eurolandzie, a PE będzie informowany o sposobie podejmowania decyzji przez EBC. Wspólny nadzór bankowy eurolandu to odpowiedź na kryzys finansowy i pierwszy krok w kierunku utworzenia unii bankowej.

Jeremie

Inicjatywa Jeremie w zachodniopomorskim. Czyli finansowanie Twojego biznesu na preferencynych warunkach.

Biznes globalny

Polski biznes globalny. Nagrodę gospodarczą prezydenta Bronisława Komorowskiego w kategorii "obecność na rynku globalnym" dostała toruńska firma TZMO, produkująca artykuły higieniczne między innymi pod marką Bella. Jak prowadzi się biznes na rynku globalnym? Marek Tejchman rozmawiał o tym z prezesem TZMO Jarosławem Józefowiczem .

Polskie płace, europejska średnia

Od początku tego roku minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce o 100 złotych więcej niż rok temu, czyli 1600 złotych - a od przyszłego roku ma wzrosnąć do co najmniej 1680-ciu złotych.

Rusza proces WGI

Dziś rusza proces karny przeciwko trzem członkom zarządu WGI Dom Maklerski.

Co nas czeka na emeryturze? ZUS czy OFE? Przeczytaj nasz poradnik

Rząd cofa reformę emerytalną i ogranicza funkcję Otwartych Funduszy Emerytalnych, które miały zarabiać na naszą spokojną starość. Większe znaczenie zyskuje ZUS, który ma być stabilnym gwarantem emerytury. Gdzie leży prawda? Zaufać ZUS-owi, czy lepiej OFE? Dziennikarze TVN CNBC Marek Tejchman i Paweł Blajer oraz zaproszeni przez nich eksperci tłumaczą, o co właściwie chodzi w tym zamieszaniu.

Jesień protestów

Za nami pierwszy z czterech dni protestów - dziś był marsz, jutro i pojutrze będą debaty, a w sobotę manifestacja. Związkowcy twierdzą, że rząd trzyma sztamę z pracodawcami, że nie słucha problemów ludzi pracy, tylko realizuje postulaty przedsiębiorców - czy rzeczywiście tak jest? Gościem Bilansu był Maciej Grelowski, szef rady głównej BCC, członek Komisji Trójstronnej.

Ile zarobią OFE po zmianach?

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada rewolucję w funkcjonowaniu OFE. Jakiej stopy zwrotu będzie można się spodziewać kierując do nich swoje składki? Co będzie przedmiotem inwestycji funduszy po zmianach? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Rusewicz, p.o. prezesa w IGTE.

Zamach na prawo własności?

Przejęcie przez rząd składek zgromadzonych w OFE to rozwiązanie radykalne, określane przez niektórych jako „kreatywna księgowość”. Czy sięgnięcie po część obligacyjną to zamach na prawo własności? Jak zmiany wpłyną na wiarygodność państwa? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z prof. Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą Business Centre Club.

OFEnsywa

Zgodność zmian w OFE z zapisami Konstytucji budzi wątpliwości ekspertów. Czy rząd ma prawo umorzyć część obligacyjną środków zgromadzonych w funduszach bez zgody obywateli? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z prof. Markiem Chmajem, konstytucjonalistą ze Szkoły Wyższej Psychologii Stosowanej.

OFEnsywa

Według rządowych planów, przyszli emeryci będą mieli trzy miesiące na podjęcie decyzji dotyczącej miejsca ulokowania swoich składek. OFE, czy ZUS – co jest lepszym wyborem? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Janem Żuralskim, dyrektorem ds. inwestycji klienta w DI Xelion.

Milion w portfelu

Portfel Jarosława Króla stracił w pierwszej odsłonie 0,79%. Największy zysk w pierwszej odsłonie na Ishares Msci Emerging Markets Index Fund +1,68%. Największa strata na Vanguard Reit ETF -8,81%. Jarosław Król jest uczestnikiem miliona w portfelu od lipca tego roku.

Plany Hygieniki

Siostry Radwańskie będą reklamować nowe ramię biznesowe giełdowej Hygieniki. Agnieszka i Urszula będą reklamować sieć sklepów drogeryjno-spożywczych Daily, kupioną przez Hygienikę w 2012 r. od niemieckiego Schleckera. Gościem TVN CNBC był Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki.

Janosik łupi Mazowsze

Janosikowe do przeglądu. Donald Tusk stwierdził, że system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów powienien byc bardziej przemyślany. Zdaniem premiera nie może być tak, że że przy naliczaniu janosikowego nie jest uwzględniana obecna sytuacja regionu, tylko parametry sprzed 2 lat. Z kolei zdaniem skarbnika Mazowsza województwo mazowieckie musi całkowicie przestać płacić janosikowe żeby móc funkcjonować. Marek Miesztalski przyznaje, że wiązałoby się to ze złamaniem prawa. Gościem TVN CNBC był Rafał Szczepański, inicjator akcji "Stop Janosikowe".

Wojny komórkowe

5S – to ten bardziej ekskluzywny będący kontynuacją poprzedników, 5C – to jego tańszy brat mający znaleźć się w kieszeniach mniej zamożnych klientów. Apple zaprezentował dwa nowe iPhone'y, które mają wynieść go ponownie na pierwsze miejsce sprzedaży smart fonów odbierając palmę pierwszeństwa Samsungowi. O tym, kto wygra rywalizację o mniej zamożnych klientów rozmawialiśmy z Tomaszem Kulisiewiczem, analitykiem Audytela.

Co dla Ciebie oznaczają zmiany w OFE, jak wybrać, na co uważać? Program specjalny w TVN CNBC

Dokładnie tydzień temu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chociaż dotyczą odległej przyszłości, już teraz będziemy musieli podjąć poważne decyzje dotyczące emerytury. Podstawowy dylemat, jaki się pojawi już na początku przyszłego roku będzie dotyczył wyboru – czy składki mają być odprowadzane tylko do ZUS, czy dalej do ZUS i OFE. Na to i inne pytania postarają się odpowiedzieć Marek Tejchman i Paweł Blajer w specjalnym programie na antenie TVN CNBC dziś o godz. 18.00.

Związkowa blokada miasta

Zmiany w kodeksie pracy, źle prowadzona polityka oszczędności, brak debaty publicznej - to główne zarzuty związkowców wobec rządu.

Cyfrowa jakość

Cyfryzacja telewizji to nie tylko nowa jakość dla widza to także nowa rzeczywistość dla nadawcy i reklamodawcy. Dosłownie kilka tygodni temu telewizja analogowa przeszła do historii. Od tej chwili rynek mediów buduje się na nowo. Kto na nim skorzysta, jak będzie wyglądał nowy model biznesowy finansowania mediów i czy opłata audiowizualna, która zastąpi abonament, wystarczy by rynek reklamy stał się bardziej konkurencyjny.

OFEnsywa

Minister administracji i cyfryzacji zostaje w OFE. Tak zadeklarował w rozmowie z reporterką TVN CNBC Karoliną Hytrek-Prosiecką. Jednocześnie dodaje, że chciałby zaangażować Otwarte Fundusze Emerytalne w inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną, co jego zdaniem byłoby dobrą alternatywą dla inwestycji w spółki giełdowe.

Członkowie rad nadzorczych będą odprowadzać ZUS? "Jest projekt"

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada zmiany w odprowadzaniu składek ZUS. - Jest projekt, który zakłada odprowadzanie składek za członków rad nadzorczych - podkreśla minister. I dodaje, że zmiany dotyczyłyby również sposobu odprowadzania składek od umów zleceń.

Protest związkowców

Od środy do soboty trwać będą protesty związków zawodowych przeciwko polityce rządu. Związkowcy domagają się m.in. wycofania zmian w kodeksie pracy wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy. Gościem Bilansu był Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.

Zaległe urlopy

30 września to ostateczny termin na udzielenie pracownikom zaległego urlopu. Jeśli pracodawca tego nie uczyni, może zapłacić nawet 30 000 złotych grzywny. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Mirosławem Błachem z Kancelarii Prawnej Błach.

Prawo do strajku

Prawo do strajku jest pracownikom zagwarantowane ustawowo. Czy biorąc udział w proteście trzeba pytać o zgodę swojego pracodawcę? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Wojewódką, radcą prawnym w kancelarii prawa pracy.

Zmiany w urlopach wychowawczych

W październiku zmienią się zasady korzystania z urlopów wychowawczych. Jak będą wyglądały w praktyce, w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim, prawnikiem w kancelarii prawa pracy.

Spis opakowań

Pudełko, folia czy wieszak – wszystkie te przedmioty mogą być albo nie być zaliczane do opakowań. Ministerstwo Środowiska określiło w drodze rozporządzenia szczegółowy wykaz opakowań, elementów opakowań oraz tego co opakowaniem nie jest. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Szymborską, zastępcą dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.