Ministerstwo Środowiska chce wspierać gminy, które sąsiadują z parkami narodowymi i rezerwatami, w tym także Puszczą Białowieską, aby tam rozwijała się turystyka. Pieniądze na ten cel mogą pochodzić z Lasów Państwowych i funduszy ochrony środowiska.
"Uważam, że gminy, na których terenie znajdują się szczególnie cenne przyrodniczo tereny, powinny czerpać z tego korzyści poprzez rozwój turystyki" - napisał na rządowym blogu Maciej Grabowski. Dodał, że może tak się stać dzięki pieniądzom Lasów Państwowych czy funduszom ochrony środowiska.
Będzie pomoc
Minister środowiska chce, by Polacy mogli korzystać z cennych zasobów przyrodniczych, w tym m.in. Puszczy Białowieskiej. Przypomniał, że Puszczę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
W ocenie Grabowskiego na terenie Puszczy Białowieskiej powinna się rozwijać turystyka, edukacja ekologiczna i badania naukowe "w skali, na jaką ten obszar zasługuje". Według ministra cały teren Puszczy, a nie tylko jej część w obrębie parku narodowego, powinien objąć taki projekt.
Cały rok
Jego zdaniem budowa np. nowego ośrodka turystycznego w Hajnówce pozwoliłaby odciążyć ruch w Białowieży. "W ten sposób korzystanie z uroków natury mogłoby odbywać się przez cały rok bez nadmiernej presji na ekosystemy" - napisał Grabowski.
Szef resortu środowiska podkreślił - na rządowym blogu - że blisko 1/3 Polski jest pokryta lasami. "Nie brakuje nam obszarów chronionych. Jest ich dwa razy więcej niż 25 lat temu" - ocenił.
Obiekt UNESCO?
Resort środowiska poinformował pod koniec czerwca 2014 r., że Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej leżącej po obu stronach granicy jako Obiekt UNESCO. Otrzymał nazwę "Bialowieza Forest". Obejmuje on powierzchnię ok. 141 tys. ha terenów po stronie polskiej i białoruskiej, a całkowita powierzchnia - włączając w to strefę buforową - wynosi ponad 308 tys. ha.
Komitet Światowego Dziedzictwa w 1979 r. wpisał na Listę Światowego Dziedzictwa część Puszczy Białowieskiej (Białowieski Park Narodowy) położonej w Polsce. Na początku lat dziewięćdziesiątych obszar powiększono o część terenów położonych u naszego wschodniego sąsiada. Powstał wtedy Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa "Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest".
Autor: msz//gry / Źródło: PAP