Najnowsze

Najnowsze

Kondycja polskiej gospodarki

Polski przemysł hamuje - produkcja w sierpniu cały czas rośnie, ale znacznie wolniej niż miesiąc wcześniej i nieco słabiej, niż oczekiwali analitycy. Produkcja przemysłowa w sierpniu zwiększyła się o 2,2% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,85%. W lipcu poszła w górę o 6,3%. Zdaniem Marcina Mrowca, w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej może się poprawić ze względu na efekt bazy - końcówka IV kwartału ubiegłego roku była słaba. Główny ekonomista Pekao SA uważa też, że w przyszłym roku produkcja przyspieszy dzięki nowym inwestycjom finansowanym z funduszy unijnych.

Systemy emerytalne na świecie - Nowa Zelandia

W Polsce trwa dyskusja na temat propozycji Rządu w sprawie IKZE, która miałaby sprawić, że więcej Polaków zdecyduje się na tego rodzaju oszczędzanie. Tymczasem w TVN CNBC razem z Andrzejem Narkiewiczem, szefem praktyki emerytalnej Mercer przyglądamy się systemowi emerytalnemu w Nowej Zelandii.

Zmiany w III filarze?

Rząd próbuje zachęcić do oszczędzania na emeryturę na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Minister Pracy proponuje jednakowy dla wszystkich limit wpłat na konto w wysokości około 4 tysięcy złotych oraz opodatkowanie wypłat z IKZE na poziomie 5% wobec obecnie obowiązującej skali podatkowej 18% i 32%.

Samorządowe wsparcie dla MŚP

W województwie zachodniopomorskim zawarto już ponad 2 700 umów o wsparcie w ramach inicjatywy JEREMIE. Do przedsiębiorców trafiło 369 mln złotych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

Pożyczka z FM Banku

FM Bank udziela pożyczek w ramach JEREMIE na podstawie przygotowanego biznesplanu. Jak opisać swoje przedsięwzięcie, aby wniosek został zaakceptowany? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Pauliną Cylwik, dyrektorem oddziału FM Bank PBP.

Inicjatywa Jeremie

JEREMIE jest mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionym przez Komisję Europejską. Kto może starać się o kredyt, pożyczkę lub poręczenie w ramach inicjatywy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Wojciechem Marcinkiewiczem, zastępcą dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej BGK.

Poręczenie z Jeremie

Poręczenia JEREMIE są tańsze niż poręczenia komercyjne. Ile kosztuje otrzymanie takiego zabezpieczenia i jak należy się o nie ubiegać? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z koordynatorem regionalnym Funduszu Poręczeń Kredytowych Polfund.

GBS pożycza z Jeremie

Aby uzyskać pożyczkę JEREMIE trzeba wypełnić ramowy biznesplan, który jest udostępniany przez pożyczkodawcę. Jakich innych formalności musi dopełnić aplikujący o środki? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Robertem Bagińskim, doradcą klienta biznesowego w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Barlinku.

OZEnsywa

Do końca 2021 roku mają zniknąć tzw. zielone certyfikaty w energetyce. A zieloną energię będzie można sprzedać i kupić głównie na aukcjach, które mają odbywać się przynajmniej raz w roku. Ministerstwo Gospodarki ujawniło długo oczekiwany pomysł na wsparcie energii wytwarzanej z tak zwanych odnawialnych źródeł m.in. słońca, wiatru, wody czy biomasy. Z wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za ustawę o OZE Jerzym Witoldem Pietrewiczem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Pożyczka z Jeremie

Uproszczone procedury zachęcają do starania się o pożyczki JEREMIE. Jak od strony formalnej wygląda proces pozyskiwania środkow i jak wypełnić wymagane dokumenty? Na jakich warunkach przyznawane są pożyczki? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Arturem Czerwonym, menedżerem funduszu pożyczkowego Pomeranus.

Inicjatywa Jeremie

Procedura banku przyznającego pożyczki JEREMIE może wymagać poręczenia. Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest to, że takie zabezpieczenie można uzyskać nawet za darmo. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z koordynatorem projektu Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Dariuszem Mikołajczykiem.

Na hamulcu

Tak mało nowych samochodów nie sprzedano od 1990 roku. Europejska branża motoryzacyjna jedzie na zaciągniętym hamulcu. Sprzedaż nowych aut w Europie spadła w sierpniu o prawie 5% w ujęciu rocznym. Rafał Orłowski z Automotive Suppliers podkreśla, że branża motoryzacyjna odpowiada za kilkanaście procent polskiego eksportu, a polskie fabryki paradoksalnie korzystają na problemach koncernów z Europy Zachodniej.

Milion w portfelu

Portfel Aleksanra Jawienia, prezesa Investment Fund Managers zyskuje od początku inwestycji ponad 18%. W ostatniej odsłonie zyskuje ponad 1%. Największy zysk w portfelu przyniósł fundusz Blackrock GF Global High Yield Bond +3,16%. Niewielka bo 0,1% strata na Fidelity Funds Global Strategic Bond. Pan Jawień jes uczestnikiem cyklu od lutego 2011 roku.

Ranking kredytów hipotecznych

Rośnie zdolność kredytowa polskich kredytobiorców. Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Czy wrzesień jest dobrym momentem na wzięcie kredytu hipotecznego? Czy do końca roku będzie taniej czy drożej? Dostrzegalny jest wzrost marż na kredytach. Obecnie marża na kredycie hipotecznym w PLN wynosi średnio 1,4-1,45%, a oprocentowanie oscyluje wokół 4%, mówi Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo. Z końcem roku zaprzestane będzie udzielanie kredytów bez wkładu własnego. O raporcie Invigo i najciekawszych propozycjach kredytów na rynku w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

III filar nie przekonał Polaków. Rząd chce, żebyśmy więcej oszczędzali sami

Przeniesienie obligacyjnej części kapitału OFE do ZUS, dobrowolność wyboru oraz tzw. suwak bezpieczeństwa to nie jedyne propozycje zmian w systemie emerytalnym. Rząd chce też zachęcić Polaków do odkładania w III filarze - wynika z dokumentu, do którego dotarła TVN CNBC. Ma to na celu "zwiększenie motywacji osób aktywnych zawodowo do dobrowolnego oszczędzania z myślą o emeryturze".

Napięcie wokół Syrii

Eksperci ONZ potwierdzili, że 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku użyto sarinu. A światowi przywódcy wciąż podzieleni co do tego, kto użył broni chemicznej w Syrii. Francuski minister spraw zagranicznych stwierdził, że raport ONZ jasno wskazuje, że odpowiedzialne są siły rządowe. Z kolei jego rosyjski odpowiednik wciąż obarcza winą rebeliantów. O komentarz poprosiliśmy Katarzyną Górak-Sosnowską z SGH.

OFEnsywa - zmiany w III filarze?

Rząd chce zmotywować nas do oszczędzania w IKZE, czyli w III filarze. Zdaniem ministra pracy plan działań stymulujących to między innymi jednakowy dla wszystkich limit wpłat na konto w wysokości około 4 tysięcy złotych oraz opodatkowanie wypłat z IKZE na poziomie 5% wobec obecnie obowiązującej skali podatkowej 18 i 32%. Według Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, wśród propozycji ministra pracy, najważniejsza jest ta dotycząca przyszłego podatku ryczałtowego.

Najbogatsi w USA mają się świetnie. Majątki rosną

Portfele najbogatszych Amerykanów nie przejmują się kryzysem. Według tegorocznego rankingu najbogatszych mieszkańców USA przygotowanego przez magazyn "Forbes", wartość ich majątków wzrosła od poprzedniego roku o blisko 20 proc. Na pierwszym miejscu - bez niespodzianki - Bill Gates z fortuną szacowaną na 72 mld dolarów.

Zmarł współtwórca potęgi Toyoty. Miał 100 lat

W wieku 100 lat zmarł Edji Toyoda, były szef koncernu Toyota i jeden z twórców "Toyota Way". To właśnie pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja japońskiego producenta samochodów.

Napięcie wokół Syrii

Eksperci ONZ potwierdzają, że 21 sierpnia w ataku na przedmieściach Damaszku użyty został sarin. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon nazywa wykorzystanie gazu bojowego przeciwko cywilom "zbrodnią wojenną", nie podaje jednak, kto się jej dopuścił. Syria i Rosja nadal oskarżają o to rebeliantów. Stany Zjednoczone są przekonane, że winny jest reżim prezydenta Baszara al-Assada.

Droga do ożywienia

Pozyskiwanie zagranicznych klientów wydaje się trudne. Tymczasem, międzynarodowy sukces jest często w zasięgu ręki. Jak rozpocząć rozwijanie zagranicznej działalności przedsiębiorstwa? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w Innovatika.

Podatek od spadku

Na zapłatę podatku od spadków i darowizn podatnik ma 14 dni od dnia otrzymania decyzji urzędu skarbowego, ustalającej jego wysokość. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z mec. Jakubem Więckowiczem, radcą prawnym.

Brat VAT w szafie

Według NSA montaż mebli do zabudowy i dostawę sprzętu AGD należy opodatkować według różnych stawek VAT. Jedynie pierwsza czynność, traktowana jako modernizacja budynku, podlega stawce preferencyjnej w wysokości 8%. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Maciejem Hadasem, menedżerem w Grant Thornton.

Zmiany w akcyzie

Od 1 listopada akcyzą objęte zostaną gaz ziemny i inne węglowodory. Co będzie to oznaczać dla przedsiębiorstw i indywidualnych konsumentów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Szymonem Parulskim z kancelarii Parulski i Wspólnicy.

Wymiana informacji podatkowych

Sejm uchwalił ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków w UE. Zgodnie z dokumentem, Polska będzie współpracować z innymi państwami członkowskimi przy wymianie informacji o zobowiązaniach oraz dochodzeniu należności pieniężnych lub ich zabezpieczaniu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w Cameron McKenna.