Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw stopniowo się poprawia. Prognozy na III kwartał są nieco bardziej optymistyczne niż na drugi, pogorszyły się natomiast prognozy średniookresowe - wynika z najnowszego raportu NBP. Już trzeci kwartał z rzędu więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego redukcję. Podwyżki planuje 13,9 proc. przedsiębiorstw - to wynik poniżej średniej dla lat 2005-2014.
Według firm kondycja w II kwartale 2014 r. była lepsza niż w poprzednim kwartale. "Jako bardzo dobrą swoją sytuację oceniło ponad 75 proc. firm, o 2 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Respondenci oczekują także przyspieszenia tempa wzrostu w III kwartale br. Powinna temu sprzyjać wyższa aktywność inwestycyjna oraz relatywnie wysoka rentowność firm, zwłaszcza sprzedających na rynkach zagranicznych" - czytamy w raporcie.
Te pozytywne informacje nieco psuje pogorszenie średniookresowych prognoz sytuacji ekonomicznej. "Przybyło wprawdzie firm w dobrej kondycji, które nie oczekują jej pogorszenia, ale jednocześnie w firmach, gdzie sytuacja jak dotąd nie polepszyła się, wzrósł odsetek respondentów, którzy nie spodziewają się poprawy w najbliższym czasie. Zmiana ta może mieć jednak charakter sezonowy" - podkreślono.
Przechodzimy do fazy ożywienia?
Wskaźnik prognoz popytu spadł nieznacznie, bo o 0,8 pkt proc., podobnie wskaźnik prognoz zamówień – o 0,7 pkt proc. (oba kw./kw.). Zdaniem autorów raportu, to "wskazuje na stopniowe przejście do fazy ożywienia gospodarczego, odznaczającej się niższą, choć stabilną dynamiką". Wskaźnik prognoz produkcji obniżył się o 2 pkt proc. (kw./kw.). Biorąc pod uwagę jeszcze dwa wspomniane wcześniej wskaźniki, w sektorze przedsiębiorstw można zatem oczekiwać względnie wysokiej i stabilnej dynamiki produkcji.
Dość mocno, bo o 4,5 pkt proc., wzrósł wskaźnik prognoz eksportu. Jak pisze NBP, "wartość eksportu będzie rosła dzięki zwiększaniu wartości tych umów, a nie ich liczby". "Należy także podkreślić, że sytuacja eksporterów pozostała wyraźnie lepsza niż firm sprzedających tylko w kraju, a kryzys rosyjsko-ukraiński nie wpłynął znacząco na poziom sprzedaży i kondycję firm obecnych na tych rynkach. Odporność przedsiębiorstw na spadki eksportu do Rosji i na Ukrainę wynika m.in. z mechanizmu selekcji. Po 1998 r. eksportują tam bowiem firmy silniejsze i większe, sprzedające również w wielu innych krajach, a zatem z bardziej zdywersyfikowaną sprzedażą" - analizuje bank centralny.
Więcej pracy i płacy
Już trzeci kwartał z rzędu więcej firm planuje wzrost zatrudnienia (12,3 proc.) niż jego redukcję (8,3 proc.), po pięciu latach przewagi redukcji. Zwiększenie zatrudnienia planują głównie firmy w sektorze prywatnym, zwłaszcza te z kapitałem zagranicznym, a także firmy przetwórcze, budowlane i świadczące usługi dla biznesu oraz największe podmioty w próbie. Redukcje zatrudnienia możliwe są natomiast w energetyce i górnictwie. Jeśli chodzi o płace, w III kwartale br. podwyżki planuje 13,9 proc. przedsiębiorstw (po odsezonowaniu). "To wynik poniżej średniej dla lat 2005-2014" - podkreślono.
Autor: rf / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu