Jan Kulczyk łączy swoje firmy tworząc energetyczne imperium i pozyskuje chińskiego inwestora. Fundusz CEE Equity Partners z Państwa Środka obejmie 16 proc. akcji polskiej spółki Polish Energy Partners. Pieniądze z tej operacji zasilą inwestycje w farmy wiatrowe.
Decyzję o udziale chińskich inwestorów zatwierdzono na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Polish Energy Partners 18 lipca. Zgodnie z nią chińska spółka CEE Equity Partners z siedzibą w Luksemburgu włoży w firmę Kulczyka 240 mln zł za 7,26 mln akcji. - Długoterminowo to dobra inwestycja dla nas i dla Polski - uważa Rafał Andrzejewski, dyrektor inwestycyjny z CEE Equity Partners.
W zamian chińska spółka będzie mieć prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej. Jak czytamy w strategicznych dokumentach PEP, "zakłada się, że inwestycja CEE Equity Partners zostanie przeznaczona na finansowanie lądowych farm wiatrowych".
Porządkowanie energetycznego imperium
To jednak nie koniec zmian w kontrolowanych przez Kulczycka przedsiębiorstwach. Polish Energy Partners (PAP) producent i operator działający w segmencie energii odnawialnej, głównie farm wiatrowych, obejmie udziały w pozagiełdowych spółkach energetycznych.
Następnie dojdzie do fuzji z Polenergią. Jak pisze na swojej stronie PEP, obie firmy połączą się prawnie w sierpniu lub wrześniu 2014 r. Połączona grupa będzie notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i zmieni nazwę na Polenergia SA.
Zmiany mają zostać zatwierdzone na walnym zgromadzeniu udziałowców PEP 18 sierpnia.
- W ich wyniku powstanie pierwsza polska prywatna grupa energetyczna, która będzie interesującą alternatywą do inwestowania na GPW - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Zbigniew Prokopowicz, prezes Polish Energy Partners.
Większościowym udziałowcem PEP jest Kulczyk Investment SA, która posiada 60,51 proc.. Pozostali to OFE Aviva (14,23 proc.), OFE Generali (13,14 proc.) i pozostali (12,12 proc.).
Autor: rf/km / Źródło: PAP, Puls Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu