Najnowsze

Najnowsze

W przyszłym roku tańszy prąd?

Trzech sprzedawców energii elektrycznej, w skorygowanych wnioskach taryfowych, zakłada w roku 2014 średni spadek ceny o ok. 6 proc. Jedno przedsiębiorstwo chce zaś utrzymania cen na dotychczasowym poziomie.

Biznes globalny - KGHM

KGHM nie planuje zmieniać prognozy wyników na ten rok - powiedział prezes spółki Herbert Wirth. Dodał, że trzeci kwartał był dla spółki najsłabszy w tym roku. Czwarty ma być lepszy.

PiS: szefowie LOT-u do prokuratury

Posłowie PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PLL LOT Sebastiana Mikosza i członka zarządu spółki Tomasza Balcerzaka. Zarzucają im m.in. "wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

Za kłopoty banków zapłacą udziałowcy i wierzyciele

Od 2016 roku za kłopoty banków jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i właściciele obligacji. Mogą ucierpieć też posiadacze depozytów powyżej 100 tys. euro - to założenia dyrektywy, w sprawie której porozumieli się negocjatorzy PE i krajów UE.

Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce 4,1 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w październiku 2013 roku wzrosła o 4,1 proc. rok do roku, po wrześniowym wzroście o 5,7 proc. rdr - poinformował w czwartek Eurostat. Z kolei produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się nieznacznego wzrostu.

Volkswagen zbuduje w Polsce fabrykę craftera?

Volkswagen myśli o zbudowaniu w Polsce fabryki, w której powstawałby duży samochód dostawczy crafter – podała, powołując się na nieoficjalne źródła, agencja Reutera. Wcześniej wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiadał, że jeszcze w grudniu "gracz z pierwszej półki światowego przemysłu motoryzacyjnego" ma złożyć deklarację w sprawie zbudowania w Polsce nowej fabryki.

Energa znowu traci. Spadek na koniec sesji

Po wczorajszym niezbyt udanym debiucie Energi na warszawskim parkiecie, w czwartek rano akcje spółki zyskały na otwarciu blisko 0,6 proc. W okolicach godziny 9.30 cena akcji osiągnęła poziom 16,25 zł. Później akcje zaczęły tanieć. Pierwsza po debiucie sesja okazała się dla inwestorów niekorzystna. Na koniec notowań kurs wyniósł 15,81 zł.

Przegląd prasy: Smartfony droższe przez opłatę na rzecz ZAiKS-u?

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS proponuje, aby telefony komórkowe i smartfony objąć tzw. opłatą reprograficzną. Miałaby ona wynosić 2 proc. wartości każdego urządzenia. Producenci już liczą, ile będzie ich kosztować wprowadzenie takiej opłaty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polityka i pieniądze

Obniżenie deficytu budżetowego do wymaganych przez Unię Europejską 3% nie będzie trudnym zadaniem - mówił na naszej antenie Ignacy Morawski. Główny ekonomista FM Banku PBP dodaje jednak, że trudniej będzie zbić deficyt do zaplanowanego przez rząd 1% - a zapłaci za to sektor prywatny.

Sprzedaj więcej na święta

Jeśli prowadzisz sklep, powinieneś wykorzystać świąteczną gorączkę, by zwiększyć jego obroty. Możesz tworzyć zestawy, kusić atrakcyjnym opakowaniem lub dodawać gadżety do zakupów.

Pieniądze na rozwój firmy

Można już składać wnioski o dotacje w ramach programu Horyzont 2020 finansowanego z środków Unii Europejskiej. Projekt wspiera rozwój nowych technologii i finansuje prace badawcze w małych i średnich przedsiębiorstwach. Potrzebny jest jednak wkład własny.

Abyś dzień święty święcił…

Regulacje dotyczące pracy w niedziele i święta komplikują życie wielu pracodawcom. Między innymi tym, którzy świadczą usługi za granicą. Planowana jest nowelizacja w Kodeksie Pracy, która umożliwi pracę w niedzielę w międzynarodowych centrach obsługi.

Budżet 2014

W sejmie trwają pracę nad ustawą budżetową na 2014 rok. Możemy się spodziewać o około 10 miliardów złotych niższego od zapisanego w ustawie deficytu budżetowego, uważa Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Ekonomicznych Pekao SA. Komentował on również sejmowe wystąpienie nowego ministra finansów na temat przyszłorocznego budżetu.

Milion w portfelu

Portfel Jerzego Kasprzaka zyskał od początku inwestycji ponad 30%. W ostatniej odsłonie zarabia on 3,3%. Największy zysk przyniosła inwestycja w fundusz Ipopema Małych i Średnich Spółek +6,5%. Największa strata w portfelu na kontrakcie na cukier -10%.

Analiza mniej techniczna

Rajd świętego Mikołaja, "sell in May and go away" - to tylko niektóre z giełdowych określeń, które czasem określają to, co dzieje się na rynku. O mniej formalnej stronie inwestowania rozmawialiśmy z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

EBOiR stawia na czystą energię. Straci przemysł węglowy

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przyjął strategię, w ramach której ogranicza wsparcie dla projektów w sektorze energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej – informuje dziennik "The Guardian".

Branża wydobywcza gazu łupkowego przeciwna NOKE

Firmy zainteresowane wydobyciem gazu łupkowego w Polsce nie chcą, aby państwo powołało do życia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE). W środę przekazały list w tej sprawie ministrowi środowiska Maciejowi Grabowskiemu.

Od stycznia po kredyt hipoteczny tylko z wkładem własnym

To już ostatnia chwila, aby wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Od stycznia 2014 roku kupujący nieruchomości pod hipotekę będą musieli posiadać co najmniej 5-procentowy wkład własny. Jego wysokość będzie wyliczana od wartości nieruchomości.

Rekordowo ciężka moneta ze srebra poświęcona Janowi Pawłowi II

Z okazji planowanej w roku 2014 kanonizacji Jana Pawła II Narodowy Bank Polski wyemituje rekordowo ciężką, bo ważącą aż kilogram, srebrną monetę poświęconą polskiemu papieżowi. NBP wprowadzi do obiegu kolekcjonerskiego 966 takich monet o nominale 500 złotych.