Czy warto zawierać umowę z nianią? W jaki sposób spisać taką umowę? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.
Umowa z opiekunką to tzw. umowa uaktywniająca. Może być zawarta przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko. W wypadku, gdy rodzice wspólnie sprawują prawną opiekę nad dzieckiem, stroną muszą być oboje. Umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta w formie pisemnej.
Godziny, prawa i obowiązki
Należy pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa wpisać w umowie godziny sprawowania opieki przez nianię i zawrzeć w niej miejsce sprawowania opieki. - Standardowo jest to mieszkanie, w którym mieszkamy wraz z dziećmi. Natomiast jeżeli np. niania ma w zakresie swoich obowiązków wychodzenie z dziećmi na spacer czy zaprowadzanie dzieci do szkoły to również należy to wskazać - powiedziała adwokat Eliza Kuna.
W umowie można też wpisać obowiązki niani, np. czytanie książek. - Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pytanie brzmi, jak będziemy te obowiązki egzekwować - zaznaczyła Kuna.
Jak dodała, umowa powinna zabezpieczać interesy obu stron. - Sugerowałbym wskazać w umowie także prawa niani, np. oglądanie telewizji lub czytanie prasy - powiedziała.
Składki
Za nianię składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenie za pracę oraz rodzic od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą minimalnego wynagrodzenia.
Co jeszcze w programie?
W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wytłumaczył także ile wynosi podatek VAT od sprzedaży działki, wyjaśnił czy szef może nakazać nam pracować 15 sierpnia i odpowiedział na pytanie jak zbudować w firmie idealny zespół.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat