Najnowsze

Najnowsze

MFW podwyższa prognozę PKB dla Polski. Ale ekonomiści przewidują spowolnienie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył we wtorek prognozę PKB dla Polski - gospodarka ma wzrosnąć z 1,6 proc. w 2013 r. do 3,1 w 2014 r. i 3,3 proc. w 2015 r. Ale ekonomiści przewidują, że przez sytuację polityczną na wschodzie Europy polska gospodarka może w tym roku rozwijać się wolniej niż mówią prognozy MFW.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Unia Europejska skarży Rosję do WTO za embargo wprowadzone na wyroby wieprzowe. Jak przyznał minister rolnictwa Marek Sawicki, embargo kosztuje branżę 3 mln zł dziennie. Producenci jabłek obawiają się, że po embargu na mięso wieprzowe oraz produkty mleczne Rosja wprowadzi zakaz importu owoców. Autorski przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.

Cyberwojna. Mit czy realne zagrożenie?

Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć na cyberobronę do 2016 roku 26 miliardów dolarów. USA wzywają do większej przejrzystości ze strony Państwa Środka w zakresie cyberbezpieczeństwa. Chiny, Indonezja, USA - to kraje z których najczęściej dochodzi do cyberataków. Grozi nam e-wojna?

Pinzauti: Mieszkańcy Wenecji są zbyt zajęci, by myśleć o autonomii

Rozmowa z Cristianem Pinzautim, sekretarzem generalnym Włoskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, o Wenecji i i jej dążeniu do autonomii, o regionach we Włoszech w których język polski jest jednym z popularniejszych, a także o tym, na jakie grupy zawodowe aktualnie we Włoszech jest największe zapotrzebownie.

Zapasy gazu łupkowego wystarczą Rumunii na 100 lat. Za dwa tygodnie ruszy wydobycie

Amerykański gigant Chevron liczy, że w ciągu dwóch-trzech tygodni zacznie w Rumunii poszukiwania gazu łupkowego - powiedział we wtorek przedstawiciel koncernu podczas wizyty w jednym z miejsc eksploracji; został tam jednak wygwizdany przez przeciwników projektu. Amerykanie szacują, że w Rumunii może być nawet 1,4 biliona m sześc gazu łupkowego; zaspokoiłoby to zapotrzebowanie Rumunii na ten surowiec na ponad 100 lat.

Kassenberg: Należy przygotować się na zmiany klimatu

- Według raportu WHO z powodu zanieczyszczeń rocznie ginie siedem milionów osób. Nie udaje nam się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych, choć nie które kraje mają w tym zakresie sukcesy. Należy się przygotować, że zmiany będą coraz mocniejsze, coraz silniejsze - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat dr Andrzej Kassenberg.

UE skarży Rosję za embargo na wieprzowinę

Unia Europejska wniosła we wtorek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę przeciwko Rosji dotyczącą rosyjskiego embarga na import świń, mięsa wieprzowego i niektórych produktów wieprzowych z Unii - podała Komisja Europejska.

"Milion w portfelu", 08.04

Portfel Jarosława Króla, zarządzającego Provide TFI, regularnie traci odkąd rozpoczął inwestycje. Co stoi za przyczyną spadków i na czym polega jego strategia?

Znamy finalistów nagrody PRB im. Jana Wejcherta

Poznaliśmy dziewięciu finalistów nominowanych do Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacja oraz Działalność Społeczna. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 15 maja podczas uroczystej Gali. To już trzecia edycja Nagrody organizowana w 25-lecie wprowadzenia w Polsce reform inicjujących gospodarkę wolnorynkową.

Zwolnienia grupowe w FagorMastercook. Pracę straci 1118 osób

Blisko 1120 osób straci pracę do końca maja 2014 r. w wyniku planowanych zwolnień grupowych w zakładach FagorMastercook - zapowiedziała w oświadczeniu syndyk fabryki Teresa Kalisz. FagorMastercook jest jednym z największych producentów sprzętu AGD w Polsce.

Tusk: Ukraina powinna być częścią unii energetycznej

- Losy Polski, Ukrainy i innych państw pokazują, że jedność, gotowość do solidarności w obliczu pewnych ryzyk i pewnego niebezpieczeństwa jest absolutnie bezcenna - powiedział premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. I podkreślił, że właśnie dlatego Ukraina powinna być członkiem europejskiej unii energetycznej, której powstania chce Polska.

NIK krytycznie o cięciu finansowania "schetynówek"

NIK krytycznie ocenia ograniczenie środków budżetowych na modernizację sieci dróg lokalnych, tzw. "schetynówek" Zdaniem Izby program przebudowy dróg lokalnych ma szansę przynosić pozytywne efekty, o ile będzie kontynuowany, a jego finansowanie - utrzymane.

Agresja Rosji na Ukrainę? Możliwe scenariusze

Królewski Instytut Badań nad Obronnością i Bezpieczeństwem w Wielkiej Brytanii, przeanalizował rozmieszczenie rosyjskich wojsk i na tej podstawie wyciągnął wnioski wobec planów, jakie może mieć Rosja wobec Ukrainy.

Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć oprocentowanie "chwilówek"

Polacy w firmach pożyczkowych zadłużeni są na 4 mld zł. Oprocentowanie mikropożczyek może sięgąć nawet 60 000 tys. proc. Ministerstwo Finansów zamierza uregulować koszty jakie narzucają na klienta firmy pożyczkowe i ustalić najwyższe możliwe oprocentowanie, które ma wynieść 4-krotność stopy lombardowej. Na co najczęściej bierzemy mikropożyczki?

Donieck - miasto przemysłu i miliona róż

W Doniecku prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej i przyłączenie jej do Rosji. Deklarację uchwaliło około 50 ludzi, określających się jako "rada ludowa" obwodu donieckiego. Z regionu Donieckiego pochodzi między innymi Wiktor Janukowycz, a także najbogatszy Ukrainiec, Rinat Achmetow. Ludność rosyjska to 48,15 proc. mieszkańców całego regionu.

Sezon wyników w USA. Co może się wydarzyć?

- Ekonomiści amerykańscy są zgodni: firmy amerykańskie nigdy nie miały się tak dobrze jak obecnie. Są napompowane pieniędzmi i ich udział w PKB jest coraz większy - mówi Stan Popów z Amerykańskiej Izby Handlowej. Czy największe amerykańskie firmy będą wciąż rosnąć, a ich akcje będą coraz droższe?

Donieck, Charków, Ługańsk - co po odłączeniu tych regionów straciłaby Ukraina?

W niedzielę prorosyjscy separatyści zajęli siedziby władz obwodowych w Doniecku i Charkowie, ta ostatnia została w poniedziałek została odbita przez milicję. W Doniecku i Ługańsku opanowano siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Donieck, Charków, Ługańsk - jak ważne są to regiony dla Ukrainy, i jaki przemysł tam działa - wyjaśnia Łukasz Kijek.