Na stojąco, czy w pączku? Pasażerskie loty czeka rewolucja

Loty pasażerskie to przede wszystkim biznes

Przyszłość pasażerskich lotów za kilkanaście lat może wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Projekty nowych samolotów i zastosowanych w nich rozwiązań mogą zmienić nie tylko całą branżę, ale i podejście do pasażera.

Loty pasażerskie to przede wszystkim biznes. I właśnie dlatego to pasażer może najmocniej stracić lub zyskać na nadchodzących zmianach. Tanie linie lotnicze od dawna robią wszystko, aby obniżyć koszty swoich usług, a tym samym zwiększyć zyski.

Na stojąco?

Jednym z rozwiązań jest „upychanie” w samolocie jak największej liczby pasażerów. Już kilka lat temu szef Ryanair Michael O'Lary mówił, że po usunięciu tradycyjnych foteli w Boeingu 737 zmieści się o 50 pasażerów więcej. Wprawdzie podróżujący przez cały lot trzymaliby się specjalnych uchwytów, ale za to bilety byłby jeszcze tańsze. Zatem teoretycznie zyskają więc obie strony. Przewoźnik, który zarobi więcej i pasażer, który kosztem komfortu przemieści się z punktu do punktu nieco taniej.

Latem tego roku Airbus, czyli jeden z największych producentów samolotów na świecie ogłosił, że chce opatentować składane siedzenia, w których pasażerowie przyjmą półsiedzącą pozycję. Koncern zastrzegał, że na razie nie planuje wprowadzać ich do użytku, ale może to zrobić w przyszłości.

Na wizualizacjach projektu widzimy, że pasażerowie znajdują się w pozycji półsiedzącej, a same "fotele" przypominają rowerowe siodełka i maja składane podłokietniki. Kiedy światowe media zaczęły wyśmiewać pomysł, a Brian Fung z "Washington Post" napisał, że urządzenia przypominają bardziej narzędzie tortur niż wyposażenie samolotu, producent wyjaśnił, że to tylko pomysł. Władze koncernu podkreśliły również, że „półstojące fotele” wcale nie muszą pojawić się w rejsowych samolotach. Przynajmniej na razie.

W pączku?

To jednak nie jedyny pomysł Airbusa. Koncern co roku próbuje opatentować tysiące rozwiązań, aby część z nich być może kiedyś wprowadzić w życie. Kilka dni temu świat obiegł projekt maszyny, w której siedzenia układają się w kształt pączka.

Oczywiście na razie to tylko futurystyczny pomysł, ale inżynierowie Airbusa twierdzą, że bardziej aerodynamiczny kształt kabiny sprawi, że maszyna spali mniej paliwa, a to oznacza znaczne oszczędności.

Minusem może być natomiast fakt, że znikną wózki z jedzeniem i napojami rozwożonymi przez stewardessy. Z jednej strony oznacza to mniejsze zyski ze sprzedaży przekąsek, ale z drugiej mniej obowiązków. To może stać się argumentem za obniżeniem pensji obsługi pasażerów. W nowym projekcie zupełnie zmieni się też sposób wchodzenia podróżnych na pokład. Do maszyny dostaną się oni przez schody prowadzące do drzwi rozmieszczonych wokół otworu na środku pączka.

Większy komfort?

Jednak projekty i udoskonalenia w samolotach przyszłości służą nie tylko oszczędnościom i wyciskaniu zysków. Są wśród nich także rozwiązania, które mają po prostu zwiększyć komfort pasażerów i ich przyjemność z lotu.

Takim pomysłem wydaje się projekt maszyny z przeźroczystą podłogą. Wprawdzie zapewne osoby bojące się latać doświadczą jeszcze większego przerażenia niżeli przyjemności, ale cała reszta powinna być zadowolona.

Linie lotnicze Virgin zabłysnęły pomysłem przeźroczystej podłogi, która sprawi, że odwieczna wojna o miejsce przy oknie może zamienić się w rywalizację o fotel przy przejściu. Oczywiście na wprowadzenie tego dość odważnego pomysłu w życie przyjdzie pasażerom trochę poczekać, bo w samolotach, pod podłogą kryje się wiele urządzeń i przewodów, które gdzieś trzeba będzie przenieść. Wiele szkoleń czeka też personel, który będzie musiał radzić sobie z podwójnie przestraszonymi pasażerami.

Ekran zamiast ścian

Jeszcze dalej z pokazywaniem pasażerom tego, co dzieje się na zewnątrz samolotu poszło Brytyjskie Centrum Rozwoju Innowacji. W projekcie swojego samolotu okna chce zastąpić wielkim ekranem, który będzie rozciągał się po obu bokach kadłuba.

Kamery zainstalowane na zewnątrz maszyny będą transmitować obraz na ekran, sprawiając wrażenie, że pasażerowie widzą to, co dzieje się dokoła. Zatem widok na zewnątrz miałyby nie tylko osoby siedzące przy oknie, ale także te w fotelach przy przejściu. Dodatkowo ekrany mają być zainstalowane w zagłówkach siedzeń.

Co nas czeka?

Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego twierdzi, że ostatnie dwie dekady były rewolucją w dostępności do transportu lotniczego. Kolejne dziesięciolecia mogą przynieść ogromne zmiany w nowych obszarach.

- Rozwój techniczny samolotów będzie szedł w stronę efektywności, a więc przede wszystkim ograniczenia kosztów - zużycia paliwa, ale i ograniczenia hałasu. Przykładem może być tutaj, przeprowadzony przez United Airlines, pierwszy udany lot samolotu pasażerskiego przy wykorzystaniu paliwa wytworzonego z alg. Warto podkreślić, że dzisiejsze maszyny zużywają ok. 70 proc. mniej paliwa niż pierwsza generacja pasażerskich samolotów odrzutowych – mówi Eryk Kłopotowski i dodaje, że w przyszłości pojawią się nowe rozwiązania dotyczące silników, sposobu podróżowania i wyglądu statków powietrznych.

- Przyszłością jest rzeczywiście likwidacja okien w samolotach i zastąpienie ich ekranami, które pokazują co dzieje się na zewnątrz. Nie należy jednak liczyć, że takie konstrukcje będą masowe. Również dlatego, że u dużej części pasażerów może to wzmagać strach przed lataniem – ocenia ekspert.

Jeszcze większe?

Kłopotowski uważa też, że w przyszłości samoloty będą coraz większe i pojemne. Pokazuje to olbrzymi sukces Airbusa A380.

- Dużo zależeć będzie od tego, kto jakie rozwiązania będzie wprowadzał i jakie pojawią się ograniczenia ze strony politycznej. Warto przypomnieć, że np. Boeing lobbował za tym, żeby samoloty transportujące więcej niż 500 pasażerów były wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, co miało na celu ograniczenie rozwoju Airbusa w USA – przypomina Kłopotowski i dodaje, że szczęśliwie nie udało się przeforsować tej propozycji.

- Jednak to działanie pokazuje, że w rozważaniach o przyszłości lotnictwa należy uwzględnić bardzo ostrą walkę konkurencyjną pomiędzy największymi producentami wspieranymi przez rządy potężnych krajów – dodaje.

Większe oszczędności

Jacek Krawczyk, autor opinii nt. lotnictwa w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym twierdzi natomiast, że techniczny postęp pozwoli na zwiększenie oszczędności paliwa, zasięgu samolotów i komfortu pasażerów.

- Oczywiście możliwy jest jakiś potężny przełom, który radykalnie skróci czas podróżowania, ale to raczej kwestia więcej niż 20 lat. Projekty samolotów pasażerskich, które miałyby latać z prędkością kilku machów, co roku pojawiają się na największych targach lotniczych, ale to wciąż tylko wizualizacje i plany. Nadal nie mamy technologii, która by to umożliwiła albo jest ona skrywana w wojskowych laboratoriach i nie ma mowy o jej cywilnych zastosowaniach – twierdzi Jacek Krawczyk.

Ważny też pasażer

Zdaniem Krawczyka producenci samolotów i linie lotnicze w szukaniu oszczędności nie mogą posunąć się zbyt daleko.

- W Europie cały czas obserwujemy batalię między tradycyjnym modelem biznesowym i modelem niskokosztowym. Na lotach krótkodystansowych będzie liczyła się przede wszystkim cena, i tutaj ekonomiczny model latania będzie dalej zdobywał przewagę. Ale cięcie kosztów też ma swoje granice, poza tym jest też granica komfortu, poniżej której nawet najbardziej oszczędny pasażer zejść nie może – szczególnie w przypadku lotów długodystansowych. Dlatego na długich trasach równolegle będzie rozwijana oferta droższa, ale bardziej komfortowa oraz ta mniej wygodna, ale mniej obciążająca dla portfela. Wszystkie linie lotnicze będą nadal zabiegały o oba typy klientów – analizuje ekspert.

Osobisty szef kuchni?

Kłopotowski uważa natomiast, że linie lotnicze będą coraz bardziej różnicować klasy podróżowania.

- Z jednej strony mamy przykład Ryanair, który chciałby żeby podróżni na krótkich trasach przewożeni byli w pozycji półstojącej, co zwiększy liczbę pasażerów na pokładzie, a z drugiej strony pierwsza klasa w liniach oferujących trasy dalekiego zasięgu oferuje już dzisiaj coraz więcej luksusu, łącznie z prysznicem na pokładzie samolotu. Te różnice będą się pogłębiać w zależności od typu klienta danej linii, czy ważniejsze jest dla pasażerów przewoźnika, żeby mieć osobistego szefa kuchni, czy też bardzo niska cena – uważa Kłopotowski.

Autor: Marek Szymaniak, TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości 2,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 31 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średni koszt najmu mieszkania wzrósł w grudniu 2024 roku o cztery procent rok do roku - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io dotyczącego 17 miast w Polsce. Autorzy zaznaczają, że "rok nie był jednolity".

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu. Rozpoczęły się w nim zwolnienia grupowe wszystkich pracowników, które potrwają do końca lutego 2025 roku.

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła szóstka. Do jednego z graczy trafią dwa miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 30 stycznia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszły w życie przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu napojów spirytusowych w tak zwanych alkotubkach - poinformował resort rolnictwa. Jak dodano, ze względu na postulaty producentów, wprowadzono 30-dniowy okres przejściowy, pozwalający na handel "alkotubkami" maksymalnie do 28 lutego tego roku.

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Propozycja resortu rodziny zakłada, że świadczenie wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych.

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Spółka Black Red White, znany producent mebli, zwiększyła zakres planowanych zwolnień grupowych z około 350 do 421 osób w pierwszym półroczu tego roku - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie).

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w 2024 roku o 2,9 procent w porównaniu z 2023 rokiem - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w 2023 roku PKB wzrósł o 0,1 procent.

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Twój e-PIT będzie niedostępny od 4 do 14 lutego - powiadomił resort finansów. W tych dniach usługa ma być zasilana informacjami o przychodach podatników, co ma umożliwić wygenerowanie PIT-ów.

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Publiczne pieniądze wykorzystane do partyjnych celów. Za rządów Zjednoczonej Prawicy miliony złotych z instytucji państwa i państwowych spółek trafiały do Telewizji Republika. To stacja, która sama siebie określa jako niezależną, ale uprawia polityczną propagandę Prawa i Sprawiedliwości. Telewizja cieszyła się przywilejami nie tylko za sprawą publicznych pieniędzy, ale również koncesji na nadawanie naziemne - przyznanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Reportaż Marty Gordziewicz ujawniający te powiązania, "Republika propagandy", można obejrzeć w TVN24 GO.

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Źródło:
TVN24