Najnowsze

Najnowsze

Miedź tanieje. Z powodu obaw o spowolnienie gospodarcze

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje z powodu obaw, że spowolnienie w globalnej gospodarce spowoduje spadek popytu na metale - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.139,00 USD za tonę, po spadku o 0,1 proc.

Polski atom opóźniony. Australijczycy nie dotrzymali zobowiązań

Budowa elektrowni atomowej w Polsce znacznie się opóźni - pisze “Rzeczpospolita”. Wszystko przez to, że PGE EJ1 - spółka odpowiedzialna za tę inwestycję - zerwała kontrakt z australijską firmą WorleyParsons, która prowadziła badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni - o czym informowaliśmy 23 grudnia. Polska firma, którą czekają teraz przepychanki z Australijczykami, straciła już kilkadziesiąt milionów złotych. Jak pisze “Rzeczpospolita” PGE EJ1 była ostrzegana przed zawarciem kontraktu z Australijczykami przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ropa w USA dalej tanieje. Rynek czeka na dane o zapasach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,40 USD, po zniżce o 53 centy.

W zagranicznej firmie zarobisz więcej. Ale wysoka pensja ma swoją cenę

Z czysto finansowego punktu widzenia zdecydowanie lepsza jest praca w zagranicznych firmach niż w polskich przedsiębiorstwach prywatnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika bowiem z danych GUS, w 2013 r. średnie wynagrodzenie w obcych firmach wyniosło 4840 zł i było aż o 1962 zł (68 proc.) wyższe niż w polskich podmiotach.

Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć przyczyn

Kurs dolara na zakończenie roku 2014 wynosił 3,54 PLN. W ciągu pierwszego tygodnia roku 2015 amerykańska waluta podrożała o 10 groszy i jest najdroższa od początków roku 2009. Oto pięć przyczyn, przez które dolar wciąż drożeje i może dalej drożeć.

Euro może jeszcze się osłabić. Przez opór Niemców?

Kurs euro może się umocnić w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie wspólna waluta osłabi się do 1,15 USD/EUR do końca 2015 r. i 1,10 USD/EUR na koniec 2016 r. – przewiduje ośrodek analityczny Capital Economics (CE).

“Ceny ropy wrócą do poziomu 70-90 dolarów”

Ceny ropy naftowej będą w ciągu najbliższych miesięcy wahać się między 70 a 90 dolarów za baryłkę. Eksperci twierdzą, że producenci ropy potrzebują cen ropy na poziomie 90 dolarów za baryłkę, aby przyciągnąć nowe inwestycje i uzyskać odpowiednią marżę - podaje rosyjski serwis Sputnik, który jest propagandową tubą Kremla.

JP Morgan prognozuje: Ukraina potrzebuje ponad 23 mld dolarów

Potrzeby finansowe ukraińskiego budżetu w tym roku i następnym wyniosą jeszcze 23,2 mld dolarów – ocenia JP Morgan w komentarzu z wtorkową datą. Dotychczas MFW, zachodnie rządy i instytucje finansowe wyasygnowały Ukrainie już 18 mld USD, co razem daje ok. 41 mld USD.

Drastyczne zdjęcia zniechęcą cię do palenia. Polska ma rok na dostosowanie się

Komisja Europejska drastycznymi zdjęciami chce pobudzić do myślenia i skłonić do porzucenia szkodliwego nałogu. Na zdjęciach widzimy np. plującą krwią kobietę, wyniszczone płuca, czy jamę ustną palacza. Komisja opublikowała katalog fotografii, które już w przyszłym roku pojawią się na opakowaniach papierosów także w Polsce.

Sony potępia cyberatak hakerów

Kazuo Hirai, prezes Sony potępił atak hakerów na jego firmę, który doprowadził do wycofania z kin filmu “The Interview”. Podczas wystąpienia w czasie targów CES w Las Vegas pochwalił też pracowników, którzy postawili się cyberprzestępcom.

InPost, czy Poczta Polska? Ta walka to wyzwanie dla UKE

Konkurs na pocztowego operatora wyznaczonego to wyzwanie dla UKE, ponieważ jest on precedensem w UE - uważa prezes Instytutu Pocztowego. Wg Poczty Polskiej, konkurencja ma niższe koszty zatrudnienia, z kolei InPost zwraca uwagę na potrzebę dalszej demonopolizacji.

Rokita: kryzys na Ukrainie może doprowadzić do zmiany władzy

Wielki kryzys gospodarczy na Ukrainie może doprowadzić do zmiany władzy. Nie wiadomo, czy uda jej się zapobiec przewrotowi wewnętrznemu, gdy będzie bardzo źle - uważa Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - 2015 rok będzie trudny dla Unii Europejskiej - zarówno gospodarczo, jak i politycznie - twierdzi Andrzej Jonas z Warsaw Voice. Goście TVN24 Biznes i Świat mówili o wyzwaniach stojących przed Europą i Polską w tym roku.

Świat technologii: nie daj się okraść przy bankomacie

W okresie świąteczno-noworocznym wizyta przy bankomacie dla wyjątkowo wielu osób skończyła się odkryciem, że ich konto zostało opróżnione. To robota skimmerów, którzy okradają nas stosując specjalne kamery i nakładki na bankomaty. - Najprostszą metodą, aby zapobiec kradzieży jest zasłanianie klawiatury bankomatu w ten sposób, aby nie było widać jakie liczby wciskamy - radzi w "Świecie technologii" Damian Kowalczyk z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Rubel coraz tańszy. Znów traci na wartości

Waluta narodowa Rosji nadal silnie traci na wartości. We wtorek o godz. 12.00 czasu lokalnego (godz. 10.00 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 62,50 rubla, czyli o 1,65 rubla więcej niż w poniedziałek na koniec dnia.

Wynajmij mieszkanie od państwa. Najpierw 49 lokali w Poznaniu

W środę zostanie uruchomiony system informacji dla najemców zainteresowanych ofertą lokali dostępnych na wynajem w ramach programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Na stronie jakusiebie.pl zostanie przedstawiona oferta pierwszych 49 mieszkań dostępnych w Poznaniu.

"Świat", 05.01

Gościem programu "Świat" był prof. Tomasz Nałęcz, doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego. Jacek Stawiski porozmawiał z nim m.in. o stosunkach Polski z Rosją.

Co przyniesie 2015 rok? Wtorek w TVN24 Biznes i Świat

Czy papież Franciszek zrewolucjonizuje Kościół? Czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej? Na jakie premiery filmowe czekamy w 2015 roku? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi we wtorkowym wydaniu TVN24 Biznes i Świat.