Szef UOKiK Adam Jasser i minister finansów Mateusz Szczurek podczas zwołanej konferencji zapowiedzieli, że będą wspólnie weryfikowali stosowanie przez banki ujemnego LIBOR-u i mniejszych spreadów walutowych. - Nie dowiedzieliśmy się wiele nowego - komentowali goście TVN24 Biznes i Świat.
- Jedno co usłyszeliśmy z tej konferencji to to, że UOKiK będzie zbierał ankiety od banków i będzie publikował je na swojej stronie. Drugi punkt, to to że będzie prowadzić większy nadzór nad produktami bankowymi, co zahacza moim zdaniem trochę o KNF, który z tego powodu nie będzie zadowolony - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.
Jak podkreślał Kuczyński, z konferencji mogliśmy dowiedzieć się, że wątpliwości mają budzić propozycję szefa KNF. - Jaki bank się zgodzi na poniesienie straty? - pyta retorycznie Kuczyński.
Strach przed spójną propozycją
- Z tego nastroju w jakim była udzielona odpowiedź można powiedzieć, że przebija się jedno: strach. Strach, przed czymkolwiek co można nazwać wizją. Mglistą wizją. Ja w tym nie widzę żadnej wizji. Jakiejś próby systemowego rozwiązania problemu - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.
Zdaniem Antczaka, problem zaczyna się od tego, że należy szczegółowo przeanalizować i upublicznić dane w jakiej sytuacji znajdują się "frankowicze".
Część "frankowiczów" korzystała z tego że brała kredyt w frankach a nie w złotówkach. Jest część która prawdopodobnie korzysta z bardziej korzystnego oprocentowania. Jest cześć "frankowiczów ", która jest na krawędzi. I część "frankowiczów", która ponosi znaczące koszty tej operacji zadłużania się we franku.
- Ta informacja prowadzi do takiej analizy ekonomicznej, czy z punktu widzenia interesu państwa jest zająć się grupą , która zaczyna być obciążona, zaczyna mniej konsumować, bo ma mniejszy dochód do dyspozycji.
Dodaje: - Raport na temat opcji walutowych, jest do dnia dzisiejszego utajniony. Według Antczka należy zastanowić się nad korzystniejszymi rozwiązaniami, które zaoferują niższe oprocentowanie.
Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat