Najnowsze

Najnowsze

Arabski bank dostosowuje się do zasad islamu. "Religia jest ponad wszystkim"

Największy bank w Arabii Saudyjskiej - National Commercial Bank - odpowiedział na krytykę ze strony uczonych islamskich. Wszystko w związku z jego debiutem na giełdzie. Warta 6 mld dolarów oferta publiczna jest największą w historii w świecie arabskim. Bank ma zamiar przestawić się na zasady całkowicie zgodne z islamem w ciągu ok. pięciu lat.

Rośnie liczba milionerów. Jak trafić do tego grona?

Światowa populacja milionerów wzrośnie w ciągu pięciu lat z 35 do 53 mln osób. Wszystko dzięki szybkiemu bogaceniu się rynków wschodzących. W Polsce liczba milionerów ma wzrosnąć aż o 79 proc., do 89 tys. osób. Co trzeba zrobić, aby na naszym koncie pojawiła się kwota z sześcioma zerami?

Hybryda z Ukrainy pali 3 l na "setkę". Inżynierowie z Charkowa szukają inwestora

Konstruktorzy z Charkowa zaprojektowali napęd hybrydowy, który zapewnia spalanie na poziomie 3 litrów benzyny na 100 km. Sam silnik elektryczny gwarantuje mu zasięg 36 km i to po zaledwie dwóch godzinach ładowania baterii. Twórcy superoszczędnego napędu poszukują teraz inwestorów, dzięki którym uda się uruchomić produkcję seryjną. Zapewniają, że ich wynalazek jest doskonałym rozwiązaniem na zakorkowanych drogach. I że nie będzie drogi. Zbudowanie pierwszego egzemplarza hybrydowego auta kosztowało 3 tys. dol. Wykorzystano dostawczą wersję produkowanego swego czasu w Polsce daewoo lanosa. Produkcja seryjna pozwoli jeszcze obniżyć cenę.

20.10 ECB zaczął skup, ale na giełdach spadki

ECB zaczął zapowiadaną wcześniej interwencje na europejskim rynku bankowym - zaczął ją od skupu listów zastawnych od francuskich banków. Nie wprawiło to jednak nikogo w euforię, na giełdach dominowały spadki. W USA nastroje zepsuły fatalne wyniki koncernu IBM. Rynek nie reagował na zapowiedź powstania do grudnia wspólnego niemiecko-francuskiego planu dotyczącego reform i inwestycji. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

Iran chce powstrzymać spadki notowań ropy. Ceny surowca rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Iran chce powstrzymać spadki notowań surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 83,48 USD, po zwyżce o 73 centy.

Kamysz: nie będzie zgody na sześciodniowy tydzień pracy

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

PGNiG nadal otrzymuje od Gazpromu mniej gazu, niż zamawia

Grupa PGNiG zwiększyła sprzedaż ropy naftowej i gazu. Mniej chętnych jest jednak na ciepło 
i energię elektryczną - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". PGNiG i Gaz-Systemu poinformowały, że w minionym tygodniu dostawy gazu do Polski ze wchodu były realizowane na mniejszym poziomie niż zamówienia.

Firmy z Dalekiego Wschodu chcą budować w Polsce mieszkania

Coraz bardziej egzotyczni inwestorzy zamierzają budować mieszkania w Polsce. Wśród nich są firmy z Jordanii i Chin. Przyciągają je dobre perspektywy polskiego rynku mieszkaniowego, dzięki którym zwrot wyłożonych pieniędzy następuje już po 3-5 latach, a nie 10, jak ma to miejsce w przypadku nieruchomości komercyjnych.

Czy Apple Pay oznacza koniec kart kredytowych? 

- Rynek kart kredytowych ma się świetnie. Spodziewamy się, że ludzie jeszcze bardzo długo będą ich używali. Ale dostrzegamy ogromną innowacyjność w przenoszeniu procesu poszczególnych autoryzacji z plastikowej karty na urządzenie mobilne Apple - przyznaje wiceprezes MasterCard James Anderson.

Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Do zdominowanej przez mężczyzn branży gier wkraczają kobiety. Niektóre otrzymują pogróżki

- Kiedyś gry były tworzone głównie przez mężczyzn, bo takie było środowisko programistów. Kiedy więc ci tworzyli gry, to głównie oni byli bohaterami. I mogło się wydawać, że mężczyzna jest dominującą postacią w grach, ale to się stopniowo zmienia. Głównie dlatego, że gra coraz więcej różnych osób. Gry nie są już rozrywką dla mężczyzn w wieku 15-30 lat, bo teraz grają wszyscy. Coraz częściej w grach pojawiają się też silne bohaterki kobiece - mówi Paweł Kamiński z portalu Polygamia.pl. Budżety do produkcji gier często przypominają te, jak przy produkcji filmów. Ale też coraz więcej pojawia się niezależnych twórców i tym samym coraz głośniejszy jest głos kobiet.

Nowy tydzień. GUS, terminy i koniunktura

W kolejnym tygodniu czekamy szczególnie na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Spodziewana jest też konferencja prezesa urzędu na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w trzech kwartałach roku. Przypominamy też o terminach ważnych dla przedsiębiorców.

Propaganda działa. Rosjanie wierzą, że kraj zyska na sankcjach

Przez niską cenę ropy Rosja może mieć problem z dopięciem budżetu. Gospodarcza stagnacja kraju jest coraz bardziej realna, ale kontrolowane przez władze rosyjskie media nie widzą problemu. Podobnie jak obywatele, którym udziela się kremlowska propaganda. Według sondaży posiada on ponad 80 proc. poparcia. I to w momencie, kiedy strata rubla wobec dolara przekracza 20 proc. od początku roku.