Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o lasach, która miała dopuścić możliwość sprzedaży lasów w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg czy linii energetycznych. Zdaniem koalicji PO, PSL miała ona zabezpieczać lasy należące do państwa przed prywatyzacją.
W opinii prezydenta - podała we wtorkowym komunikacie Kancelaria Prezydenta - "ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami".
- Uchwalona ustawa zawiera rozwiązania wskazujące, iż ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu. Ponadto ustawa wprowadza przesłankę wskazującą na możliwość zbywania lasów dla realizacji celów publicznych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, co oznacza wprowadzenie szerokiego katalogu okoliczności umożliwiających dokonywanie zbywania lasów państwowych. Wreszcie uchwalona ustawa przyjmuje niejednoznaczną regulację dotyczącą dostępu do lasów państwowych - zaznaczono.
Jakie założenia?
Nowelizacja miała umożliwić sprzedaż lasów, ale tylko w celu realizacji celów publicznych lub zrównoważonej gospodarki leśnej. Zakładała, że lasów nie będzie można sprzedać w celu pozyskania środków przez budżet państwa. Zapisano w niej ponadto, że każdy ma prawo dostępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, na równych zasadach. Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska powiedziała PAP, że z punktu widzenia działalności, wykonywanych przez LP zadań, przepisy nowelizacji nie miały większego znaczenia. - Nowelizacja nic nowego nie wnosiła, nie zmieniała naszych zadań, kompetencji, nie wiązało się to też z dodatkowymi nakładami finansowymi - dodała. Jak wyjaśnił PAP konstytucjonalista Ryszard Piotrowski, Choć odbyły się wybory parlamentarne, kadencja nowego Sejmu jeszcze się nie zaczęła. To oznacza, że Sejm mijającej kadencji musiałby się zebrać na dodatkowym posiedzeniu, żeby zająć się wetem prezydenta do trzech ustaw; bez tego ustawy te nie wejdą w życie.
Sporna kwestia
Kwestia lasów należących do Skarbu Państwa i ich sprzedaży była jedną z osi sporu między kolacją rządzącą PO-PSL a PiS. W sierpniu premier Ewa Kopacz mówiła, że nowe przepisy miały gwarantować zakaz prywatyzacji lasów. Była to odpowiedź na zarzuty PiS, że rząd i PO chcą prywatyzować lasy. W trakcie prac parlamentarnych nad nowelą, koalicja rządząca podkreślała, że nowe prawo wzmocni pozycję lasów należących do Skarbu Państwa i zabezpieczy je przed sprzedażą. PiS z kolei twierdziło, że nowe rozwiązania zostały "napisane na kolanie" i nie zabezpieczają lasów należących do państwa przed sprzedażą. Proponowało też zapisać zakaz jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.
Brak poparcia PiS-u
Wcześniej, pod koniec 2014 r., Sejmowi nie udało się zmienić konstytucji, do której miał być - jak podkreślała koalicja rządząca - wprowadzony przepis zakazujący prywatyzacji lasów. Zabrakło poparcia PiS, które głosowało przeciw. Z kolei na początku 2014 r. koalicja rządząca w szybkim tempie uchwaliła nowelę ustawy o lasach, która zmusiła przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłacenia do budżetu państwa w ciągu dwóch lat 1,6 mld zł. Od 2016 roku LP będą oddawały do kasy państwa 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna. Ówczesny premier Donald Tusk mówił wtedy, że 1,3 mld zł uzyskanych z wpłaty LP zostanie przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych. Opozycja zarzucała koalicji, że był to zamach na finanse LP oraz że ta decyzja może w przyszłości doprowadzić do destabilizacji w Lasach Państwowych, a w konsekwencji doprowadzić do sprzedaży tego przedsiębiorstwa. W 2014 r. PiS podjęło inicjatywę zbierania podpisów pod obywatelskim wnioskiem o rozważenie w referendum ogólnokrajowym sprawy przyszłości Lasów Państwowych. Pod koniec sierpnia prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu, aby w trakcie październikowych wyborów parlamentarnych zapytać Polaków, czy są za "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania LP". Na początku września Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum m.in. w tej sprawie.
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com