Najnowsze

Najnowsze

"Państwo nie powinno dotować kolei, nie chcemy być ciężarem dla podatnika"

Państwo nie powinno dotować kolei; ona ma ogromny potencjał i nie potrzebuje dofinansowania, tylko zracjonalizowania. Nie chcemy być ciężarem dla podatnika - mówi prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Dodaje, że prawdopodobnie za 2-3 lata zacznie się proces prywatyzacji PKP Intercity. Jednak wcześniej Intercity przejdzie restrukturyzację.

Rynek pracy w czasach kryzysu. "Emigracja to czasem konieczność"

Polscy przedsiębiorcy płacą mało nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że mogą, bo jest wysokie bezrobocie - uważa Piotr Ikonowicz, przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. - Nic dziwnego, że zatrudnia się na umowę zlecenie, skoro umowa o pracę jest drastycznie opodatkowana - twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.

Historia zatacza koło? "Świat zmierza do globalnego kryzysu zatrudnienia"

1 maja jest dla większości pracowników dniem wolnym. To, że dziś wielu z nas rozpali grill, czy wyjedzie na dłuższy weekend zawdzięczamy amerykańskim robotnikom, którzy przelali krew walcząc o ośmiogodzinny dzień pracy i lepsze płace. Mimo że od ich protestów minęło blisko 130 lat, prawa pracowników w wielu miejscach na świecie nadal są łamane. I to nie tylko w krajach rozwijających się, ale coraz częściej na Zachodzie. Praca staje się przywilejem - tylko w bogatszej części świata, czyli w G20 żyje 100 mln bezrobotnych i prawie pół miliarda osób, które żyją za mniej niż 2 dolary dziennie.

Co roku giną dziesiątki tysięcy słoni. Pomimo zakazu, kwitnie handel ich kością

Ponad 10 ton skonfiskowanej w Dubaju kości słoniowej zmielono na proszek. Z kolei w Tajlandii władze udaremniły przemyt trzech ton kości słoniowej o wartości 6 mln dol. Kły były przemycane z Kenii w workach z liśćmi herbaty. Od ponad 25 lat na całym świecie obowiązuje zakaz handlu kością słoniową z Afryki, ale przemyt kwitnie. Z rąk kłusowników ginie rocznie od 25 do nawet 50 tysięcy słoni. Wobec czego, populacja słoni w Afryce w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się o 64 proc. Winny temu jest nieustający popyt na kość słoniową, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie i jej wysoka cena. Kilogram nielegalnego surowca w Chinach kosztuje ponad 2 tysiące dol., a to tylko cena hurtowa, w detalu jest znacznie drożej.

Jak spędzić długi weekend? Podróżnik: najlepiej z własną pasją

- Podróżowanie ma sens wtedy, gdy realizujemy w ten sposób swoją pasję. Moją jest wspinanie i nurkowanie, więc staram się, aby każdy z wyjazdów był z tymi pasjami związany, a przy okazji zwiedzam muzea, poznaję kulturę danego kraju, oglądam zabytki - mówił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Jamkowski, podróżnik i członek The Explorers Club. - Do podróżowania nie są potrzebne wielkie pieniądze, ale oczywiście łatwiej się z nimi podróżuje. Tylko wtedy ma się mniej kontaktu z tym, co prawdziwe - dodał.

Rewolucja energetyczna w twoim domu? Tesla będzie produkować baterie dla mieszkań i firm

Tesla pokazała długooczekiwane przez rynek baterie - ważące 100 kg i o pojemności 10 kWh i 7 kWh, można zawiesić je na ścianie. Ten nowatorski produkt ma zrewolucjonizować rynek energetyki odnawialnej - jest brakującym ogniwem mogącym sprawić, że produkcja zielonych urządzeń wystrzeli. A także zmieni nasze przyzwyczajenia i obniży rachunki za prąd o 25 proc. Szef Tesli Elon Musk powiedział, że celem firmy jest "fundamentalna zmiana sposobu, w jaki świat korzysta z energii i to na ekstremalną skalę".

Rosja obchodzi Święto Pracy. Nagrody Putina, jak dla przodowników pracy

- Na Placu Czerwonym odbywa się 1-majowy wielki pochód, w którym przemaszeruje 100 tys. ludzi. Ta manifestacja ma przypominać te, które odbywały się w czasach Związku Radzieckiego. Wtedy też na pochodach nie było żadnych opozycyjnych haseł - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Zaucha, korespondent Faktów TVN w Moskwie. - Dziś na Kremlu Władimir Putin wręczy pięciu osobom Złotą Gwiazdę Bohatera Pracy - dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w Związku Radzieckim, gdy przodownikom pracy wręczano takie gwiazdy za ogromną wydajność.

Emerytury będą wyższe. Dzięki nowym przepisom

Emerytury będą wyższe - taki będzie efekt wchodzącej w piątek w życie noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy doprecyzowują zasady wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego.

PKN Orlen zwieksza dostawy ropy od Rosnieftu

Unipetrol przejął w czwartek od włoskiego koncernu ENI 32,445 proc. udziałów spółki Ceska Rafinerska. Efektem będzie większy przerób ropy, dlatego PKN Orlen będzie kupował dodatkowe dostawy surowca od rosyjskiego Rosnieftu. Polski koncern posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu.

Urzędy pocztowe czynne całą dobę. Sprawdź, gdzie możesz złożyć PIT-a

To już ostatnie chwile na złożenie PIT-a za 2014 rok. Pomocny może okazać się urząd pocztowy - za jego pośrednictwem możemy wysłać do odpowiedniej "skarbówki" nasze rozliczenie podatkowe. O terminie decyduje bowiem data widniejąca na stemplu. Poniżej przedstawiamy listę urzędów pocztowych otwartych, także dzisiaj, do północy lub dłużej.

Ostatnie godziny na rozliczenie się z fiskusem. "Lepiej złożyć pusty PIT, ale podpisany, niż w ogóle"

- Warto jeszcze dziś dostarczyć do urzędu skarbowego nawet PIT zerowy, czyli pusty, ale podpisany. Natomiast w poniedziałek złożyć korektę - radził Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran&Pluta. Jak bowiem tłumaczył, "samo złożenie PIT-u 37 (podpisanego) nie jest przestępstwem. Mamy prawo go poprawić". Z tego tytułu nie grożą nam żadne sankcje. A jeśli nie rozliczymy się w terminie z fiskusem, grożą nam kary. Jak poinformował o godz. 16:45 resort finansów, liczba PIT-ów złożonych za pośrednictwem elektronicznego systemu przekroczyła już 7 mln. Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8 proc.).

"Biznes dla Ludzi", 30.04

Jakie ubezpieczenie wykupić na majówkę? Praca w dzień wolny - kto może pracować? Jak prawidłowo sporządzić umowę dożywocia? Jak skutecznie zarządzać wynikami pracy? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

W Moskwie przygotowania do majowej parady, w Polsce do innych uroczystości - bez czołgów, za to z historykami i politykami. Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Gośćmi Jacka Stawiskiego o godz. 20:20 w programie "Świat" będą były wiceszef MSZ Paweł Kowal oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.