KALENDARIUM: Obniżenie wieku emerytalnego

Polacy znów będą pracować do 60. i 65. roku życia?Shutterstock

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefowej rządu Beaty Szydło. Od ich zwycięstwa mijają miesiące, a wciąż nie wiemy, czy i kiedy zostanie przywrócony poprzedni, niższy wiek emerytalny.

12 listopada 2014. Andrzej Duda: Obniżenie wieku pierwszą inicjatywą

Dzień wcześniej Andrzej Duda zostaje zaprezentowany jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Następnego dnia w wywiadzie dla "Super Expressu" mówi, że jego pierwszą decyzją będzie "inicjatywa obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 60. roku życia i dla mężczyzn do 65. roku życia".

7 lutego 2015. Andrzej Duda: Prezydent nie powinien podpisywać ustaw, które uderzają w społeczeństwo

Konwencja inaugurująca kampanię wyborczą Andrzeja Dudy. Kandydat PiS mówi o tym, jaka będzie jego prezydentura jeśli wygra majowe wybory. Stwierdził m.in., że Bronisław Komorowski nie powinien był podpisywać ustawy wydłużającej wiek emerytalny. - Prezydent nigdy nie powinien się godzić na podpisanie ustaw, które uderzają w całe społeczeństwo, nigdy nie powinien się godzić na to, by finanse publiczne, budżet ratowany był kosztem najuboższych - przekonywał.

28 lutego 2015. Andrzej Duda: Przywrócę poprzedni wiek emerytalny

W czasie kolejnej konwencji Andrzej Duda potwierdził swoje słowa. Mówił, że podniesienie wieku emerytalnego było wielką niesprawiedliwością i wymaga zmiany. - Jeśli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, przywrócę poprzedni wiek emerytalny - mówił wówczas Andrzej Duda.

9 kwietnia 2015. Andrzej Duda: To jest dla mnie priorytet

O obniżeniu wieku emerytalnego mówił także w wywiadzie dla "Głosu Pomorza". - Oczywiście to nie będzie tak, że zaraz po wygranych przeze mnie wyborach reforma emerytalna zostanie z dnia na dzień cofnięta. Na to potrzeba czasu, ale to jest dla mnie priorytet. Takie zmiany, które będą korzystne dla Polaków i przywrócą poprzedni wiek emerytalny, opracuję wspólnie z ekspertami jak najszybciej się tylko da, to będzie jedna z pierwszych inicjatyw, jakie podejmę" - mówił Andrzej Duda.

14 kwietnia 2015. Andrzej Duda: Zrobię wszystko co w mojej mocy

Propozycja przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego było jedną z kluczowych obietnic Andrzeja Dudy w czasie kampanii wyborczej. Hasło padało niemal na każdym spotkaniu z wyborcami. Tak było m.in. w Płocku, gdzie Duda mówił, że "zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby wiek emerytalny został obniżony, aby był przywrócony poprzedni".

7 maja 2015. Andrzej Duda: Podwyższenie wieku emerytalnego było skandaliczną decyzją

Na ostatniej prostej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Andrzej Duda w czasie programu "Debata. Czas decyzji" w TVN24 kolejny raz potwierdził swoją opinię na temat podniesienia wieku emerytalnego przez rząd PO i prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Prezydent nigdy nie powinien zgodzić się na podwyższenie wieku emerytalnego, było to absolutne, bezczelne złamanie obietnic wyborczych - stwierdził. Dodał, że "jeżeli naród mówił, że nie chce podwyższenia wieku emerytalnego, to powinno odbyć się chociaż w tej sprawie referendum". - Podwyższenie wieku emerytalnego było skandaliczną decyzją władzy - ocenił Duda.

21 maja 2015. Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór

Także w bezpośredniej debacie z Bronisławem Komorowskim w TVN24 Andrzej Duda mówił, że chce skrócić wiek emerytalny. - Ludzie powinni mieć wolność, wybór. Nie można go zmuszać do pracowania ponad siły. Wiek emerytalny został podniesiony wbrew woli narodu - przekonywał Duda.

Andrzej Duda o wieku emerytalnym. "To prawo, a nie obowiązek"
Andrzej Duda o wieku emerytalnym. "To prawo, a nie obowiązek"

27 maja 2015. Beata Szydło: Projekt po zaprzysiężeniu na prezydenta

Znane są wyniki wyborów. Prezydentem zostaje Andrzej Duda. Wiceprezes PiS i szefowa kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, a następnie kandydatka na premiera z ramienia PiS - Beata Szydło mówi w TVN24, że "projekty ws. obniżenia wieku emerytalnego zostaną złożone po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta". Dodała, że prace nad projektami już trwają.

28 maja 2015. Andrzej Duda: Obniżenie wieku, ale z kryterium 40 lat stażu

Kolejnego dnia prezydent elekt Andrzej Duda przedstawia swoją wizję projektu ustawy emerytalnej. Okazuje się, że obiecywane obniżenie wieku emerytalnego nie będzie prostym cofnięciem reformy PO. Duda zdradzając szczegóły podał, że pracujący będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, o ile przez 40 lat będą opłacać składki ZUS. - Obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę - takie będą założenia projektu reformy emerytalnej - mówił prezydent elekt Andrzej Duda i dodał, że reforma będzie łączyć wiek z długością okresu składkowego. - To jest proponowane przez "Solidarność" 40 lat składkowych i wiek. W tym kierunku będzie zmierzało to rozwiązanie - podkreślił prezydent elekt.

27 czerwca 2015. Andrzej Duda: To będzie mój absolutnie pierwszy projekt

Prezydent elekt spotyka się z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą, aby omówić szczegóły ustawy reformy emerytalnej. Po spotkaniu Duda mówi, że projekt obniżenia wieku emerytalnego będzie zgłoszony tuż po zaprzysiężeniu, które zaplanowano na 6 sierpnia. - To będzie mój absolutnie pierwszy projekt - obiecał Piotrowi Dudzie prezydent elekt.

30 czerwca 2015. Beata Szydło: Pytanie o wiek w referendum

Temat obniżenia wieku emerytalnego powraca przy organizacji referendum 6 września. Wiceprezes PiS Beata Szydło poinformowała, że złoży do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby dodać pytania do referendum 6 września. Wśród pytań, które miałyby być dodane do referendum powinno - zdaniem Szydło - znaleźć się pytanie o wiek emerytalny.

9 lipca 2015. Obniżenie wieku priorytetem

- Mamy trzy priorytety: obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz program dodatków na dzieci - przyznała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawna" Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. Szydło podkreśliła konieczność zmiany systemu emerytalnego. - My dajemy możliwość dłuższej pracy, ale chcemy, by powrócił wiek emerytalny 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. (...) Ale wiek emerytalny to tylko jeden element systemu, a my stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jeśli chodzi o cały system emerytalny. Trzeba uruchomić dużą dyskusję ekspertów, możliwe, że decyzja o modelu emerytalnym powinna być podjęta przez Polaków w referendum. W naszym środowisku jest duża grupa ekspertów, która uważa, że powinniśmy wrócić do systemu solidarnościowego, czyli zdefiniowanego świadczenia - powiedziała.

5 sierpnia 2015. Andrzej Duda: Ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku nie złożę projektu obniżenia wieku

Andrzej Duda w wywiadzie dla PAP podtrzymuje swoje zobowiązanie z kampanii wyborczej. - Ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku - powiedział prezydent elekt Andrzej Duda.

6 sierpnia 2015. Andrzej Duda: Dotrzymam obietnic

Dzień zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta. Po zaprzysiężeniu Duda wygłasza swoje pierwsze prezydenckie przemówienie. - Dziękując rodakom za wybór, chcę powiedzieć, że uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań - podkreślił i zapewnił, że dotrzyma obietnic, które złożył podczas kampanii wyborczej. Zapowiedział też, że złoży projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

21 września 2015. Prezydencki projekt

Prezydent Andrzej Duda przedstawia założenia ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Głównym założeniem projektu jest przywrócenie przywrócenie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma tutaj odniesienia do wymaganego okresu składkowego lub nieskładkowego, który uprawniałby do przejścia na emeryturę. Drugą zmianą jest likwidacja instytucji emerytury częściowej. Projekt proponuje powrót do obowiązującego do końca 2012 roku rozwiązania, zgodnie z którym każdy, kto osiągnął wiek emerytalny, a nie ma uzbieranego wystarczającego kapitału, dostawałby minimalną emeryturę gwarantowaną. Pod jednym warunkiem: trzeba mieć 20 (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn) okresu składkowego i nieskładkowego. Okres ten miałby być taki sam dla różnych roczników ubezpieczonych. Do takiej emerytury dopłacałoby państwo. Projekt określa też, że osoby, które już osiągnęły wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn przed dniem wejścia w życie ustawy (i spełniają pozostałe warunki), nabywają prawo do tego świadczenia z dniem wejścia w życie ustawy. Miałoby to być już 1 stycznia 2016 roku. Przyszły emeryt miałby prawo do przyjścia na świadczenie po osiągnięciu obowiązującego wieku, ale mógłby pracować dalej. Decyzja należałaby do niego. W projekcie ustawy zapisano, że zmiany miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2016 r. Łączny koszt zmian dla sektora finansów publicznych wprowadzonych projektowaną ustawą miałby wynieść za lata 2016-2019 około 40 mld zł.

Niższy wiek emerytalny wraca. Co zakłada reforma?
Niższy wiek emerytalny wraca. Co zakłada reforma?TVN24BiS /

12 października 2015. Beata Szydło: Przywrócimy poprzedni wiek emerytalny

Trwa kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Kandydatką PiS na urząd premiera jest Beata Szydło. W TVN24 mówi, że dotrzyma obietnic wyborczych i przywróci poprzedni wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale pozostawi wybór tym, którzy będą chcieli pracować dłużej.

18 listopada 2015. Beata Szydło w expose: Zajmiemy się obniżeniem wieku emerytalnego w pierwszych 100 dniach

Beata Szydło przedstawia w Sejmie expose. Zapowiada, że w czasie 100 pierwszych dni rządzenia zajmie się m.in. obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Powiedziała również, że jej rząd w pełni zgadza się z prezydenckim projektem i będzie rekomendował prace nad nim. - To powrót do poprzedniego wieku emerytalnego z dobrowolnością wyboru. Jeżeli ktoś będzie miał możliwości i będzie chciał dłużej pracować, będzie mógł to robić - mówiła Beata Szydło.

18 listopada 2016. Henryk Kowalczyk: obniżenie wieku emerytalnego w trakcie roku

- Zapowiadane przez rząd PiS obniżenie wieku emerytalnego może wejść w życie w ciągu roku – poinformował przewodniczący Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. - Nie ma przeszkody, żeby to weszło w życie w ciągu roku – powiedział dziennikarzom Kowalczyk.

30 Listopada 2015. Prezydencki projekt w Sejmie

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji dotyczący przywrócenia wieku emerytalnego, do tego, który obowiązywał do 2012 roku, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

9 grudnia 2015. Beata Szydło: Jesteśmy zdeterminowani

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu przywrócenia niższego wieku emerytalnego w Sejmie. Podczas debaty prezydencka minister Anna Surówka-Pasek mówiła, że wydłużanie wieku emerytalnego jest bezzasadne. W trakcie debaty prezydencki projekt poparł rząd.

- My jesteśmy zdeterminowani, jeśli chodzi o rząd Prawa i Sprawiedliwości, żeby obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60. roku życia i 65. roku życia dla mężczyzn - zadeklarowała szefowa rządu.

Premier przypomniała, że PiS i ona sama osobiście zapewniali w kampanii wyborczej, że ich celem jest obniżenie wieku emerytalnego. - To wszystko jest zbilansowane, myśmy pokazali źródło finansowania i w tej chwili - jeżeli projekt zostanie przyjęty, jeżeli wejdzie w życie - to nie ucierpią na tym finanse publiczne - zadeklarowała.

09.12.2015 | Rząd przyznaje: emerytury będą niższe o 30 proc. To efekt obniżenia wieku emerytalnego
09.12.2015 | Rząd przyznaje: emerytury będą niższe o 30 proc. To efekt obniżenia wieku emerytalnegoFakty TVN

12 stycznia 2016. Wysłuchanie publiczne w Sejmie

W Sejmie odbywa się wysłuchanie publiczne prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny. Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiadają się się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.

12 stycznia 2016. Paweł Szałamacha: Tego nie ma w budżecie na ten rok

Tego samego dnia minister finansów Paweł Szałamacha mówi, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na wprowadzenie w życie prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny. - Tego nie ma w projekcie budżetu (...); nie ustalałem tego z prezydentem - mówi "Faktom TVN" Szałamacha.

3 lutego 2016. Elżbieta Rafalska: ustawa może wejść w życie 1 stycznia 2017 roku

Przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 styczeń 2017 r. - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

19 lutego 2016. Mateusz Morawiecki: twardego zobowiązania ze strony rządu nie było

- Od kiedy to będzie, to teraz nie potrafię powiedzieć, twardego zobowiązania ze strony rządu nie było - mówił Mateusz Morawiecki w "Salonie politycznym Trójki" w programie Trzecim Polskiego Radia pytany o obniżenie wieku emerytalnego.

Morawiecki jednocześnie zwracał uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego będzie generowało dodatkowe koszty dla budżetu.

Mateusz Morawiecki był gościem "Salonu politycznego Trójki"
Mateusz Morawiecki był gościem "Salonu politycznego Trójki"Trójka Polskie Radio

Autor: red/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Od drugiego kwartału 2025 roku ceny mieszkań powinny nieznacznie się obniżać - prognozują ekonomiści Pekao. Do tego czasu ceny w siedmiu największych miastach w Polsce mają jednak wzrosnąć średnio o około 2,5 procent.

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Źródło:
tvn24.pl

Lekką ręką trwoniono pieniądze na mrzonki. Na przykład spółka miała budować lotnisko i kolej, a nie finansować amatorską galę MMA, albo pikniki w miejscowościach odległych o ponad czterysta kilometrów od CPK, czy sponsorować konferencje polityków PiS - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas wystąpienia w Sejmie. - Do listopada 2024 roku podpisaliśmy kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 milionów złotych - wyliczał Lasek.

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Źródło:
tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Pierwszy sklep otwarto "po cichu" 15 listopada w Zabrzu, do końca bieżącego roku firma uruchomi jeszcze placówki w Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Wczesną wiosną marka ma zawitać do Warszawy.

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem. Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy, który zmieni zasady ustalania stawki opłaty za badania techniczne pojazdów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Źródło:
PAP

Najbardziej opłacalnym zawodem w świątecznym okresie jest Święty Mikołaj, który może zarobić od 31 do 250 złotych na godzinę - informuje Personnel Service, który zbadał zarobki w świątecznych zawodach. Mikołaje zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie 49 serii produktu leczniczego o nazwie Enema. Powodem jest stwierdzenie niezgodności w wyglądzie "w postaci zmętnienia roztworu". GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że w sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl