Autonomiczne samochody. Koncerny motoryzacyjne wrzuciły różne biegi


Większość koncernów motoryzacyjnych otwarcie mówi o planach rozwoju technologii autonomicznej jazdy, nad którą pracują także firmy z Doliny Krzemowej. Przykłady Toyoty, Volvo, Porsche czy Google pokazują, jak różne może być podejście do zastosowania tej technologii.

Koncern Volvo zapowiedział, że w 2017 roku na ulice Goeteborga ma wyjechać 100 specjalnie przygotowanych modeli XC90 wyposażonych w system Drive Me pozwalający na poruszanie się po wybranych odcinkach dróg bez udziału kierowcy. Już obecnie szwedzki producent testuje tam prototypy autonomicznych aut, które poruszają się wraz z innymi samochodami w ruchu miejskim, a nie tylko po zamkniętych odcinkach testowych. Rzecznik prasowy Volvo Polska Stanisław Dojs tłumaczył, że producent chce, aby kierowca, wsiadając do ich samochodu autonomicznego miał ważne prawo jazdy i brał za pojazd odpowiedzialność. - Wszystko wskazuje na to, że Volvo jako pierwsze udostępni te samochody w ruchu ulicznym i będzie to na początku Goeteborg. Przy czym jest to trochę inna idea niż prezentuje np. Google, które proponuje typowo miejskie auta. Volvo chce zaproponować normalne samochody, w których trzeba mieć prawo jazdy, być trzeźwym i brać za niego odpowiedzialność. To jest ta różnica - podkreślał Dojs.

Gdy prowadzenie jest nudne

- Wsiada się do takiego samochodu, wyjeżdża (samodzielnie) z uliczek osiedlowych, a samochód jest autonomiczny na określonej trasie liczącej mniej więcej 70 km, która jest najbardziej zakorkowana np., która przyjmuje ok. 70 proc. ruchu aglomeracji Goeteborga. Tam gdzie prowadzenie jest nudne, tam gdzie nic ono nie wnosi, tam właśnie będziemy mogli przełączyć się w tryb autonomiczny, tak jak obecnie włączamy tempomat - mówił przedstawiciel Volvo. Podkreślił jednocześnie, że wiele wskazuje na to, że "będzie to pierwszy w ogóle na świecie wdrożony całościowo projekt samochodów dostępnych publicznie, które można wypożyczyć". Dojs podsumował, że koncepcja Volvo zakłada autonomiczną jazdę głównie w warunkach np. zakorkowanych ulic na trasach, a nie przejazd np. pod konkretny adres. Tymczasem koncern Toyota zapowiedział, że do ok. 2020 roku chce sprzedawać samochody autonomiczne, które będą samodzielnie poruszać się po autostradach. Szacuje, że wprowadzenie do użytku takich pojazdów zwiększy poziom bezpieczeństwa na drogach.

Autonomiczne samochody na autostradach

Jednak koncepcja Toyoty zakłada poruszanie się autonomicznych samochodów nie w miastach, ale na długich trasach - tłumaczył prezes Toyoty na Europę Środkową Jacek Pawlak. Zwrócił uwagę, że tego typu auta w ruchu miejskim powodują korki i tamują ruch. - My mamy inną koncepcję. Uważamy, że system autopilota najlepiej będzie wykorzystywany nie w ruchu miejskim, bo chyba wtedy sami sobie damy radę z prowadzeniem samochodów, ale szczególnie na długich trasach. Będzie mieć zastosowanie, gdy wybieramy się np. na wakacje lub w dłuższą podróż - podkreślał Pawlak. - Wsiadamy do samochodu np. o 23, a godzinę później jak jesteśmy zmęczeni włączamy autopilota i po sześciu czy siedmiu godzinach budzimy się wypoczęci, bardzo blisko celu podróży. (...) Auto będzie samodzielnie poruszać się bardzo bezpiecznie na autostradzie. Będzie samo wjeżdżało i zjeżdżało z autostrady, będzie także samodzielnie zmieniać pas ruchu. Oczywiście zawsze zachowa bezpieczną odległość - to wszystko będzie mierzone przez szereg systemów, laserów, czujników. To wszystko jest w pełni zautomatyzowane - tłumaczył prezes Toyoty na Europę Środkową. Zapewnił jednocześnie, że koncern zakłada, iż samochody będą poruszać się bez konieczności instalowania na drogach dodatkowej infrastruktury. Sam będzie reagować na zmieniające się warunki drogowe. - To wszystko to niedaleka przyszłość - podkreślał Pawlak.

USA zmienia przepisy

Natomiast zupełnie inną filozofię przedstawił niedawno w wywiadzie dla niemieckich mediów prezes Porsche Oliver Blume. Zapowiedział, że jego firma nie będzie w ogóle pracować nad technologią samochodów autonomicznych, ponieważ ich klienci "chcą sami prowadzić" auta. Zupełnie inną strategię prezentuje jej spółka matka, czyli Volkswagen. Ten z kolei zakłada rozwijanie prac nad takimi rozwiązaniami. Nad rozwiązaniami samochodów autonomicznych pracują także m.in. Audi, Mercedes, Nissan, Renault, Tesla, a także koncerny elektroniczne i informatyczne Apple i Google. Analitycy Boston Consulting Group przewidują, że do 2025 roku 13 proc. samochodów będzie wyposażonych w technologie umożliwiające jazdę autonomiczną. Natomiast na początku br. ogłoszono, że Stany Zjednoczone planują przeznaczyć 4 mld dolarów w ciągu 10 lat, by przyśpieszyć wprowadzenie samokierujących samochodów na swoje drogi. Celem planu przedstawionego przez amerykański Departament Transportu jest wprowadzenie jednolitych przepisów we wszystkich stanach USA i wyeliminowanie tzw. ludzkiego błędu. Departament przedstawi nowe zasady wprowadzania takich samochodów na drogi w ciągu sześciu miesięcy. Plan został dobrze przyjęty przez firmy pracujące nad takimi samochodami, jak Tesla, Google, Ford, General Motors czy Volvo. Wcześniej kilka firm skarżyło się, że różne przepisy w poszczególnych stanach stanowiły problem dla rozwoju autonomicznych samochodów.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Od niedzieli wszystkie nowo rejestrowane samochody muszą być wyposażone w rejestratory danych zdarzeń (EDR) - przekazał rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) Mikołaj Krupiński. Wyjaśnił, że są to urządzenia podobne do montowanych w samolotach tak zwanych czarnych skrzynek.

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem zaczął się całodobowy strajk na kolei we Włoszech. Możliwe są utrudnienia w ruchu pociągów, także tych dużych prędkości.

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Źródło:
CNN