Najnowsze

Najnowsze

Przełom w zamówieniach publicznych? Zatrudnianie na etat ma być normą

Zatrudnianie na etat przy zamówieniach publicznych powinno być normą, od stosowania której powinno się odstępować wyjątkowo. Nowe propozycje zmian w prawie zamówień idą w dobrym kierunku, ale to nadal za mało - ocenia Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL. Ekspert uważa, że problem "psucia rynku pracy przez zamówienia publiczne nasila się w Polsce od wielu lat".

Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Nie będzie dodatkowego podatku od paliw. Na rzecz uchodźców

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

Polska z ratingiem "BBB plus". Zobacz, co to oznacza i jak oceniane są inne kraje

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. Co to właściwie oznacza? Jak tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i świat Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale jest to w dalszym ciągu rating inwestycyjny. - Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych jest to z pewnością pozytywna informacja - zaznaczył. Dodał, że Polska znajduje się o tyle w dobrej sytuacji, że tegoroczne potrzeby budżetowe mogą być z powodzeniem sfinansowane w dużej mierze na rynku krajowym. - Nie chcę powiedzieć, że nie potrzebujemy zagranicznych inwestorów, ale presja na emisje zagraniczne jest w tym roku zdecydowanie mniejsza - powiedział Janecki.

"Kurs sprawiedliwy" krok po kroku. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

"Kurs sprawiedliwy" to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dla wszystkich posiadających kredyt hipoteczny wyrażony w walutach obcych. To rozwiązanie ma pozwolić zadłużonym na przewalutowanie zobowiązań i w wielu wypadkach uwolnienie się od nieruchomości, których wartość jest o wiele niższa niż wysokość spłacanego kredytu. Podpowiadamy, czym jest ten kurs i jak go wyliczyć.

Polski rynek e-booków wciąż niewielki, ale dobrze się rozwija

Polski rynek e-booków dobrze się rozwija, powstają nowe, ciekawe rozwiązania, ale jest on wciąż niewielki i brak mu dobrej promocji – twierdzą eksperci. Jak podkreślają, czytelnicy książek elektronicznych mają do dyspozycji coraz szerszą ofertę wydawnictw.

Strach inwestorów i "grzechy PiS-u". Zachodnie media o decyzji agencji S&P

Zachodnie media szeroko komentują decyzję o obniżeniu przez agencję Standard&Poor's ratingu Polski. Bloomberg pisze o słabnącym złotym i "grzechach PiS-u". "Financial Times" zwraca uwagę, że polityka partii rządzącej wystraszyła inwestorów. Ale komentatorzy krytykują też samą agencję. - To nowa era w ratingach. W coraz większym stopniu zależą one od polityki i perspektyw reform, a nie od fundamentów gospodarczych - mówi Simon Quijano-Evans, główny strateg w londyńskim Comerzbanku.

Ustawa o podatku bankowym opublikowana. Ma pomóc PiS w realizacji obietnic

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o podatku bankowym. W piątek rano Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tej ustawy, a późnym popołudniem podpisał ją prezydent. Podatek bankowy obowiązywać ma od lutego tego roku. Środki pozyskane dzięki niemu mają być przeznaczone na realizację wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości m.in. programu Rodzina 500 plus.

Przegląd prasy. "Sprawiedliwy kurs" może kosztować 50 mld zł

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski "Trigon". Przytacza je "Gazeta Wyborcza". Cytuje też opinię ekonomistów, że "żadnej takiej ustawy nie będzie".

"Świat", 15.01

To bardzo zła wiadomość – powiedział w programie "Świat" Jerzy Buzek, pytany o obniżenie polskiego ratingu. - Nasza reputacja ma kolosalne znaczenie - dodał były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i zaznaczył: "pewne sprawy w Brukseli już się załatwia trudniej niż kilka tygodni temu".

Portugalia przywraca 35-godzinny tydzień pracy w administracji

Portugalski parlament uchwalił w piątek głosami rządzących socjalistów i deputowanych pozostałych ugrupowań lewicowych przywrócenie 35-godzinnego tygodnia pracy w administracji publicznej. Poprzedni, centroprawicowy rząd przedłużył tydzień pracy do 40 godzin.

Lotnisko Chopina ma nowego dyrektora

Mariusz Szpikowski został nowym szefem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - poinformowała PAP w piątek po południu rzeczniczka ministerstwa infrastruktury Elżbieta Kisil. Dymisja dotychczasowego dyrektora Michała Kaczmarzyka została przyjęta.

La bella Italia i Cairo Drive. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Przepiękna Toskania, zatłoczona stolica Egiptu i Afganistan z innej perspektywy - to najciekawsze propozycje weekendu w TVN24 Biznes i Świat. Oprócz filmów dokumentalnych na antenie kanału nie zabraknie też najważniejszych informacji i ciekawych gości.

Kancelaria Prezydenta naruszyła prawo giełdowe? KNF sprawdza

KNF sprawdza czy nie doszło do naruszenia prawa giełdowego. Podstawą tego działania jest fakt, że prezydencki minister Maciej Łopiński przekazał organizacjom frankowiczów projekt ustawy, zanim doszło do publicznego ogłoszenia jej. Oficjalny briefing rozpoczął się o 11:30 w Kancelarii Prezydenta, czyli ok. 1,5 godz. po tym, jak dotarła ona do kredytobiorców.