Najnowsze

Najnowsze

Kolejne samobójstwo w koncernie ubezpieczeniowym

59-letni Martin Senn, do grudnia ubiegłego roku prezes największego szwajcarskiego koncernu ubezpieczeniowego Zurich Insurance, popełnił w piątek samobójstwo - potwierdzono oficjalnie w poniedziałek.

Mieszkanie plus już wkrótce. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Lada chwila, na przełomie maja i czerwca poznać mamy szczegóły programu "Mieszkanie plus", który zastąpi Mieszkanie dla Młodych. Według obietnic rządu, ma on zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy i sprawić, że ci, którzy nie mają swojego lokum, a mają rodziny, otrzymają wsparcie państwa. Samorządy i administracja centralna ma powierzyć swoje grunty pod budowę mieszkań, które będzie można tanio wynająć. Celem programu jest odchodzenie od własności i kupowania mieszkania na kredyt. - Jest to odejście od wsparcia własności, bo przede wszystkim państwo przez poprzednie lata pchało ludzi w kredyt na 30 lat. Bierzcie sobie na szyję ten kredyt, zwiążcie się z tym miejscem, w którym jesteście, żebyście się czasem nie ruszyli gdzieś tam, gdzie jest być może lepsza praca dla was - ironizował Robert Stanilewicz, który w tej polityce upatruje także przyczyny plagi kredytów we frankach. Paweł Blajer zwraca uwagę, że po wielu latach życia w czasach gospodarki centralnie planowanej, ludzie chcą mieć mieszkanie na własność.

Balcerowicz: polonizacja gospodarki przypomina strategię Putina

Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza "skok na oszczędności OFE to było wielkie głupstwo, które kosztowało Platformę wiele głosów, a Polsce zaszkodziło". Balcerowicz uważa, że podobne sytuacje się nie powtórzą, ponieważ oznaczałyby kolejny krok ku nacjonalizacji polskiej gospodarki. - A mamy ciągle własności państwowej najwięcej wśród OECD. Jeżeliby więc okazało się, że z natury prywatne fundusze stają się częścią postpeerelowskiego folwarku o nazwie "holding", oznaczałoby to krok wstecz - stwierdził na antenie TVN24. W opinii prof. Balcerowicza taka nacjonalizacja, przez władze nazywana "polonizacją", przypomina strategię Putina, która w Rosji - jeszcze przed spadkami cen ropy - doprowadziła do stagnacji. Były wicepremier odniósł się także do wizerunku Polski za granicą. - Ogromnie dużo straciliśmy w ciągu ostatnich 6-7 miesięcy i będziemy nadrabiać. Gdyby się okazało, że taki populizm i łamanie praworządności potrwa dłużej, będziemy dużo więcej tracić - i to nie są tylko szkody prestiżowe - mówił prof. Balcerowicz. - To się przekłada także na ocenę atrakcyjności inwestowania w Polsce. To są miliardowe konsekwencje, które są niewidoczne, dopóki się nie skumulują. Grecy przez wiele lat wybierali sobie takich populistów i oby Polska nie poszła tym torem - przestrzegał. Materiał "Faktów po Faktach".

Biznes dla Ludzi, 30.05

W "Biznesie dla Ludzi" o dwóch rządowych programach: Mieszkanie plus oraz Rodzina 500 plus. Celem pierwszego z nich jest zachęta do odchodzenia od własności i kupowania mieszkania na kredyt. Prowadzący program Paweł Blajer oraz Robert Stanilewicz dywagowali, które podejście dominuje aktualnie w społeczeństwie - wolność od zobowiązań kredytowych, czy może raczej kult własności. Z kolei, druga część programu poświęcona była dyskusji o możliwych kontrolach rodzin, które korzystają z rządowych świadczeń wychowawczych.

Oto najdroższa torebka na świecie. Jest warta ponad 300 tys. dolarów

Matowobiała skóra krokodyla z gatunku Diamond Himalaya Niloticus, 18-karatowe białe złoto oraz brylanty - właśnie z takich materiałów wykonano torebkę, która została sprzedana za rekordową sumę 300 168 dolarów. Egzemplarz Hermes Birkin, bo o tej marce mowa, należał do prywatnego kolekcjonera z Azji. Przez dom aukcyjny Christie uznany został za część "modowej historii" - podaje CNN. To także całkiem niezła inwestycja.

Wenezuela wrze, a kolejne linie lotnicze zawieszają loty

Latam, największe linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej, ogłosiły w poniedziałek, że zawieszają loty do Wenezueli z powodu kryzysu gospodarczego w tym kraju. Latam powstał z połączenie chilijskich linii LAN i brazylijskich TAM.

"Łaska pańska" vs. "pomoc dla tych z kredytową pętlą na szyi". Gorąca polemika w TVN24BiS o nowej ofercie dla frankowiczów

Nowy pomysł ZBP w sprawie frankowiczów wywołał gorącą polemikę - także w studiu TVN24 BiS. - To łaska pańska, który ma sprawić, że ludziom będzie lżej! - krytykował Paweł Blajer w TVN24BiS. Podkreśla, że w rzeczywistości bankowcy nie proponują niczego, czego już dziś frankowicze nie mogą zrobić. Zdaniem Blajera ten pomysł "jest słaby". Propozycji ZBP bronił jednak redaktor Robert Stanilewicz - To jest pomoc dla tych, którzy rzeczywiście mają frankową, kredytową pętlę na szyi - mówił. Wskazywał na pozytywne aspekty, jak np. umorzenie części kredytu, zrównanie wysokości raty do poziomu 70 proc. czy wydłużenie okresu spłaty.

Za niska pensja? Będzie grzywna

Rząd we wtorek zajmie się m.in. propozycją wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych.

Kuczyński: trzeba pomóc tym, którzy kupili sobie mieszkanie, a nie pałac

- Jestem tego samego z dania, co banki. Powinno się pomagać ludziom, którzy mają rzeczywiście problemy i którzy kupili sobie i swojej rodzinie mieszkanie, a nie pałac. I nie ze swojej winy popadli w tarapaty z powodu braku pracy, obniżki pensji czy choroby - tak propozycję Związku Banków Polskich dotyczącą frankowiczów skomentował na antenie TVN24 BiS Piotr Kuczyński z DI Xelion. Zdaniem ekonomisty jest ona jednak niemożliwa do wprowadzenia z uwagi na czynnik polityczny.

Zmiany w systemie emerytalnym mogą obniżyć wypłaty. Alarmujący raport

Zmiany wprowadzone w ostatnich latach do systemu emerytalnego mają negatywne konsekwencje dla przyszłych emerytów - wynika z raportu naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej. Większa ekspozycja oszczędności na ryzyka, potencjalnie niższa emerytura, spadek wiarygodności instytucji oraz pogłębienie efektu klina podatkowego na rynku pracy - to efekty wprowadzonych reform.

Polscy giganci ostrzą sobie zęby na Iran

Polskie firmy energetyczne jak PGNiG, Orlen czy Lotos są partnerami, na których irańskie firmy mogą liczyć w sprzedaży czy eksploatacji złóż ropy i gazu - zapewnił w poniedziałek wiceminister energii Michał Kurtyka. Dodał, że możemy Iranowi zaoferować zaawansowane technologie medyczne.

Coraz więcej Polaków zagrożonych skrajnym ubóstwem

W 2015 r. wzrósł odsetek osób zagrożonych skrajnym ubóstwem, ale spadł odsetek osób o wydatkach poniżej tzw. relatywnej granicy ubóstwa - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Polska w liczbach".

Polska gospodarka na zakręcie. NBP zna klucz do sukcesu

Innowacje powinny zastąpić dotychczasowe, wyczerpujące się źródła wzrostu polskiej gospodarki - wynika z przedstawionego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski raportu "Potencjał innowacyjny gospodarki - uwarunkowania, determinanty, perspektywy".

Prace nad ustawą frankową coraz bliżej mety

Na 7 czerwca zaplanowano ostatnie spotkanie zespołu ekspertów pracujących nad zmianami w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Następnie zespół przedstawi Kancelarii Prezydenta efekty swych prac - poinformował szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

Fałszowali olej napędowy. Skarb Państwa stracił 40 mln złotych

Na gorącym uczynku złapano osoby, które na Opolszczyźnie zlewały z rozpuszczalnik do bitumów z naczepy-cysterny do zbiorników stacji paliw. Następnie sprzedawano go jako olej napędowy. Nielegalne rozprowadzanie rozpuszczalnika naraziło Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 40 mln zł.

Bankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

- To oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą kredytu - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich o nowej propozycji ws. przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. - Klienci zyskają spokój, bo ich nieruchomości nie będą ulegały wahaniom kursu - dodał.

Niewolnictwo ma się dobrze. 21 milionów ludzi pracuje przymusowo

Międzynarodowy traktat jest "jedyną realistyczną drogą", by zwalczyć nielegalne praktyki, takie jak praca dzieci czy współczesne niewolnictwo - zaapelowała w poniedziałek organizacja Human Rights Watch podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie.

Juncker przyjął zaproszenie Kremla

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uda się 16 czerwca do Rosji na forum ekonomiczne - poinformowała w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas. Kreml powitał to z zadowoleniem, ale nie oczekuje przełomu w relacjach z UE.

Kanada znów pompuję ropę. Ceny spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję. To reakcja na wznawianie produkcji ropy w Kanadzie, którą w ostatnich tygodniach zakłóciły pożary. Ministrowie ropy z OPEC przygotowują się tymczasem do czwartkowego posiedzenia kartelu w sprawie polityki paliwowej - podają maklerzy.

Przegląd prasy: Pomoc dla frankowiczów. Jest nowa oferta banków

Banki mają swój pomysł na rozwiązanie problemu frankowiczów. Miałoby to być przewalutowanie kredytu po kursie bieżącym, ale dostępne tylko dla najbardziej obciążonych kredytobiorców - informuje "Puls Biznesu". Banki miałyby umorzyć im część długu i zapłacić za to 2,7 mld złotych.