Najnowsze

Najnowsze

Zmian w Lex Szyszko na razie nie będzie. Posłowie się nie spieszą

Wciąż bez zmian w tak zwanym Lex Szyszko. Na bieżącym posiedzeniu Sejmu komisja środowiska nie zdecyduje o losie projektu noweli dotyczącej wycinki drzew, gdyż ogłosiła przerwę do następnego posiedzenia. Projekt miał zaostrzyć obowiązujące od 1 stycznia liberalne przepisy pozwalające na niemal nieograniczoną wycinkę na gruntach prywatnych.

SKOK Wołomin upada, ale powoli. Minister nie ma zastrzeżeń

W sprawie SKOK Wołomin nie stwierdzono uchybień w pracy sędziego komisarza, a postępowanie prokuratorskie trwa - takie między innymi stwierdzenia znalazły się w stanowisku ministra sprawiedliwości, przedstawionym na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Syndyk wysłał wezwania do zapłaty podwójnych udziałów do około 7 tys. członków kasy, co wywołało wzburzenie udziałowców.

Trzęsienie we władzach polskiego giganta ubezpieczeniowego. Prezes odwołany

Rada Nadzorcza odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa zarządu PZU i ze składu zarządu. Jak poinformowała spółka w środowym komunikacie, przestanie pełnić te funkcje od 22 marca. Krupiński jest postrzegany jako człowiek z otoczenia Zbigniewa Ziobry, a tymczasem kontrolę nad PZU przejął resort rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Brytyjska waluta zareagowała na ataki w Londynie

Notowania brytyjskiej waluty spadły na rynkach natychmiast po tym, jak podano wiadomość, że na moście przed parlamentem w Londynie doszło do strzelaniny. Straty zostały odrobione w końcówce dnia, gdy uwaga inwestorów skupiała się na amerykańskim rynku.

Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa

Polscy artyści wystosowali list do europosłów, w którym protestują przeciwko włączeniu muzyki w rozporządzenie dotyczące zniesienia geoblokowania. Pod protestem podpisało się ponad 170 osób z branży muzycznej - m.in. Ryszard "Peja" Andrzejewski, Kuba Badach, Rafał Blechacz, Dariusz Malejonek, Grzegorz Markowski, Fisz czy Czesław Mozil. Ich zdaniem zmiany spowodują podwyższenie opłat za streaming w serwisach muzycznych oraz powrót słuchaczy do pirackich stron. Zdaniem europosłanki Róży Thun, obawy te są "płonne".

Kosztowny rozwód Brytyjczyków. Ile zapłacą za Brexit?

Mówi się o bardzo różnych kwotach, które Brytyjczycy muszą zapłacić za rozwód z Unią Europejską, od 20 do nawet 70 miliardów euro - przypomniał w programie "Otwarcie Dnia" mecenas Paweł Kowalski, specjalista prawa międzynarodowego. Londyn ma rozpocząć proces negocjacji wyjścia z UE 29 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni Rada Europejska chce przygotować projekt wytycznych w tej sprawie dla 27 państw UE.

Skarbówka zajrzy na konto. Zablokuje je na 72 godziny

Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zażądać zablokowania konta przez bank na 72 godziny, jeżeli uzna, że rachunek może być wykorzystywany do wyłudzenia podatku VAT - wynika z najnowszego projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Zdaniem Wojciecha Kotowskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, "to bardzo poważne i daleko idące narzędzie, które - jeżeli nie będzie stosowane rozważnie - może wyrządzić wiele szkód".

Rok od zamachów w Brukseli. Zobacz, jak zmieniły się zasady bezpieczeństwa

W środę mija pierwsza rocznica zamachu na lotnisku Zaventem w Brukseli. Belgia oddaje hołd ofiarom, a Europa wciąż ze strachem podróżuje. Co zmieniło się w procedurach? Dlaczego wciąż zdarzają się takie sytuacje jak w miniony weekend w Paryżu na lotnisko Orly? Na te pytania, w programie "Otwarcie Dnia", odpowiadał Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Kraj siedmiu tysięcy wysp. Samotna wyprawa na Filipiny

Filipiny mają wiele bezpiecznych zakątków, natomiast ryzykownym regionem jest Mindanao - mówił w cyklu "Pokaż nam świat w TVN24 BiS podróżnik Tomasz Owsiany. Jak tłumaczył od pół wieku toczą się tam dwa spory. - Jeden na tle separatyzmów muzułmańskich, drugi to rebelia partyzantki komunistycznej inspirowana przez partię komunistyczną Filipin. Do tego urzędują tam grupy paramilitarne pod płaszczem armii oraz regularni bandyci - wyjaśniał.

Kowalczyk o wejściu Polski do strefy euro: to się może skończyć jak w Grecji

Wejście Polski do strefy euro powinno być uzależnione od tego, czy jesteśmy na to gospodarczo przygotowani. Ja twierdzę, że nie jesteśmy, a jeśli się za wcześnie wejdzie do strefy euro, to może się to skończyć tak, jak w Grecji - powiedział w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak stwierdził, o przyjęciu wspólnej waluty będzie można realnie myśleć, kiedy siła nabywcza, koszty pracy i zarobki będą porównywalne z innymi krajami w eurolandzie.

Niedziele bez handlu nadciągają. Biznes dostrzega czarne chmury

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wydaje się być przesądzony. Rząd wydał pozytywną opinię dla projektu. Wciąż nie wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt ona przybierze. Wśród ministrów pojawia się dwugłos co do tego, czy obejmie każdą niedzielę czy jednak tylko kilka. Materiał z programu "Polska i Świat".

Terroryści miniaturyzują bomby, Amerykanie zakazują wnoszenia elektroniki do samolotów

Amerykański wywiad ustalił w ostatnich tygodniach, że Al-Kaida udoskonala techniki pozwalające na ukrywanie zminiaturyzowanych materiałów wybuchowych w bateriach znajdujących się wewnątrz różnych elektronicznych urządzeń - podaje CNN, powołując się amerykańskich urzędników. We wtorek wprowadzono zakaz wnoszenia na pokłady samolotów urządzeń większych niż smartfon. Linie lotnicze muszą wdrożyć go w ciągu 96 godzin. Zostaną one zatem wprowadzone najpóźniej w sobotę i będą obowiązywać do połowy października. Przedstawiamy, których krajów, linii lotniczych i portów dotyczy ten zakaz.

Kalisz: dla Polski najważniejsze jest teraz odbudowanie autorytetu

Wydaje się, że dzisiaj te największe kraje Unii Europejskiej - Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy - będą chciały utrzymać spoistość Unii Europejskiej. Natomiast do pewnego momentu - mówił gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS Ryszard Kalisz komentując informacje o koncepcji Europy dwóch prędkości. - Dla Polski teraz najważniejszym elementem jest odbudowanie swojego autorytetu straconego chociażby na poprzednim szczycie europejskim, ale i stworzenie warunków formalnych, aby być w tym centrum Unii Europejskiej jako w centrum decyzyjnym. I mówię to z pełną odpowiedzialnością: przygotowanie procedury wejścia do strefy euro - dodał.

Sudan Południowy i Somalia umierają z pragnienia. Polska Akcja Humanitarna zwiększa pomoc

Prawie połowa ludzi w Somalii nie ma dostępu do czystej wody. Dramatycznie jest też w Sudanie Południowym, gdzie problem dotyka większość populacji. Sprostać tym potrzebom próbuje także Polska Akcja Humanitarna. Z okazji Światowego Dnia Wody rusza z akcją w mediach społecznościowych. Jej celem jest nagłośnienie potrzeb obywateli państw, którzy bez wody nie mają szans na zdrowie i godne życie. O akcji w rozmowie z TVN24 BiS opowiadała szefowa akcji Janina Ochojska.

"Uległa, wierna, pracowita". Awantura o seksizm po programie o kobietach z Europy Wschodniej

Skandal po emisji programu we włoskiej państwowej telewizji. Dyskutowano w nim, dlaczego warto na żonę wybrać kobietę z Europy Wschodniej. Autorzy przygotowali zestawienie zalet, którymi odznaczają się panie z naszej części kontynentu. Ich dobór zbulwersował jednak widzów, ponieważ użyto sformułowań jawnie seksistowskich. Jeden z komentatorów orzekł, że to retoryka sprzed 60 lat, gdy za główną rolę kobiet uchodziły macierzyństwo i dbanie o dom. Po fali krytyki szefostwo stacji przeprosiło za kontrowersyjny program. O szczegółach w "24 Godzinach" mówił Michał Sznajder.

"Moja cela to mój dom". Obawy po ustanowieniu zakazu palenia

W Danii ma zostać wprowadzony zakaz palenia w więzieniach i aresztach. Całkowity - przynajmniej we wnętrzach, na zewnątrz zaś tylko przez godzinę dziennie. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia, ale obawy są już teraz i to po dwóch stronach barykady - to jest więźniów i strażników. Więźniowie mówią: "moja cela to mój dom, a w domu można palić". Strażnicy zaś boją się konfliktów, bo pozbawieni papierosów więźniowie mogą być bardzo nerwowi.