Najnowsze

Najnowsze

Firmy rodzinne poszukiwane. Eksperci chcą dla nich "ochrony polskiej konstytucji"

Firmy rodzinne jako fundament życia gospodarczego powinny podlegać ochronie polskiej konstytucji na tej samej zasadzie, co sama rodzina i rodzinne gospodarstwa rolne - powiedział w czwartek prezydent Centrum im. Adama Smitha prof. Andrzej Sadowski. Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Fundację Firmy Rodzinne wynika, że 43 proc. polskich konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt z tego typu przedsiębiorstwa, ale nie wie, gdzie ich szukać.

"Biznes dla Ludzi", 19.01

Gościem Roberta Stanilewicza i Pawła Blajera w programie TVN24 BiS "Biznes dla Ludzi" był prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Rozmawiali na temat Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i tego, w jaki sposób Polska jest postrzegana przez inwestorów na międzynarodowym rynku.

"Bilans", 19.01

Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Bilans" był były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Rozmawiali na temat pomysłu podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych, programu 500 plus i prognoz dla polskiego budżetu na kolejne lata.

Koniec śledztwa ws. wypadku z autopilotem Tesli

Tesla nie będzie musiała wycofać z rynku w USA swoich samochodów z systemem półautonomicznej jazdy - zdecydował amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA). W czwartek zamknięto śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem Tesli Model S.

Szwajcarski koncern otrzyma specjalny grant na zatrudnienie w Polsce

Szwajcarski koncern ABB planuje w Polsce kolejną inwestycję - utworzy zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które docelowo ma zatrudnić 2 tys. osób – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - To efekt też rozmów wcześniejszych, ale przypieczętowaliśmy je tutaj, w Davos – dodał.

Pomarańcza zamiast jabłka. Kołodko widzi lepszą alternatywę dla 500 plus

- Minister finansów i rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki tryska nieustannym - mam nadzieję nie tylko urzędowym - optymizmem - powiedział Grzegorz Kołodko w programie TVN24 BiS "Bilans", komentując nastawienie Mateusza Morawieckiego odnośnie stanu polskiej gospodarki i finansów. Były minister finansów ocenił, że rząd powinien być "bardziej powściągliwy, planując wydatki".

Brawa dla May. Brytyjska premier wygłosiła mocne przemówienie

Setki ludzi zgromadzonych w największej sali na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z uwagą wysłuchały przemówienia premier Theresy May, która wyprowadza Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Jej zapewnienia zostały przyjęte oklaskami. - Wyraźnie zadeklarowała przywiązane do wolnego handlu i globalizacji - ocenił dyrektor generalny grupy ITI Wojciech Kostrzewa, obecny w Davos.

"Skrócenie kolejek". Premier mówi o zapaści w służbie zdrowia

Reforma służby zdrowia jest dobrze przygotowana; liczymy, że skróci kolejki i zwiększy dostępność pacjentów do usług medycznych - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Im dłużej będziemy zwlekali, tym bardziej zapaść w służbie zdrowia będzie się pogłębiała - oceniła.

Holenderski rynek pracy notuje najlepszy wynik od dekady

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Holandii spadła w 2016 roku o ponad 100 tys., co jest największym spadkiem odnotowanym w ciągu ostatniej dekady. - To wspaniałe widzieć, że tak wielu ludzi wróciło w zeszłym roku do pracy - ocenił w oświadczeniu wicepremier, minister spraw socjalnych i zatrudnienia Lodewijk Asscher.

UOKiK wszczyna postępowanie ws. Volkswagena. Firmie grozi kara

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Volkswagen Group Polska w sprawie manipulowania wskaźnikami emisji spalin - podał Urząd w komunikacie. VW Polska grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów firmy. Firma w odpowiedzi na te informacje zapewniła, że realizuje plan mający na celu wyeliminowanie problemu.

Premier zapowiada podwyżki zasiłków. "Do połowy minimalnego wynagrodzenia"

W tym roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu w ramach przeglądu resortów. Minister Rafalska zapowiedziała też reformę urzędów pracy.

Kosmiczna klapa za miliardy? Awaria systemu Galileo

Miała być europejska konkurencja dla GPS, ale zamiast tego może być spektakularna klapa za 10 mld euro. Miesiąc po uruchomieniu systemu Gallileo, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w części z 18 satelitów przestały działać atomowe zegary. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Instrukcje obsługi w toaletach. Z myślą o turystach

Japońskie zaawansowane technologie trafiły także do toalet, a to stało się kłopotem dla wielu turystów, którzy nie byli w stanie zorientować się, co do czego służy. Teraz ma być łatwiej, dzięki specjalnym oznaczeniom, jednakowym we wszystkich miejscach. Proste i wyraźne ikony mają pozwolić uniknąć problemów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Wiceprezes Samsunga nie trafi do aresztu. Jest decyzja sądu

Sąd w Seulu odrzucił w środę wniosek prokuratury o areszt dla wiceprezesa południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Li Dze Jonga wydany w związku z zarzutami o udział w skandalu korupcyjnym, który doprowadził do impeachmentu prezydent Park Geun Hie.

Rząd rozdaje po 560 euro, ale nie wszystkim się to podoba. "To niesprawiedliwe"

560 euro miesięcznie bez żadnych warunków - takie środki będą trafiać przez dwa lata do dwóch tysięcy losowo wybranych bezrobotnych w Finlandii. - Oni mogą zrobić co zechcą, mogą zostać w domach i nic nie robić, to świadczenie jest dla nich, mogą pójść do pracy, założyć firmę to ich sprawa. Zostawiamy ich w spokoju na dwa lata - mówi Marjuuka Turunen z fińskiego urzędu pomocy społecznej. - Ten eksperyment jest potrzebny, by sprawdzić jak będzie funkcjonowało te świadczenie - dodaje. Dodatek nie podoba się wielu bezrobotnym. - To niesprawiedliwe, napiszę petycję w tej sprawie. To świadczenie powinno być wypłacane do czasu znalezienia pracy - mówi Asta Kokkarinen, bezrobotna. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Seniorzy toną w długach. Średni to już 12,3 tys. zł

Niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 233 tys. osób w wieku emerytalnym; średni dług to 12,3 tys. zł.