Agencja Moody's podwyższyła szacunek wzrostu produktu krajowego brutto Polski na 2018 rok do 3,5 procent z 3,1 procent. Jednocześnie zdecydowano o obniżeniu szacunków deficytu sektora rządowego i samorządowego na przyszły rok do 2,7 procent PKB z 2,9 procent.
"Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej" - napisali analitycy Moody's. "Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu" - dodali.
Bez aktualizacji oceny
Mimo podniesionych prognoz, w ostatni piątek amerykańska agencja nie wydała aktualizacji swojej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Ostatni raz zrobiła to w maju, kiedy potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.
Oznacza to, że rating Moody's dla naszego kraju pozostaje na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej. Perspektywa dla naszej oceny kredytowej jest stabilna, co oznacza, że nie należy spodziewać się jej rychłej zmiany.
Moody's to obok Standard&Poor's i Fitch najważniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest ważną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.
Jak oceniają Polskę pozostałe agencje? W lipcu Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie "A-". Perspektywa ratingu jest stabilna. Natomiast Standard & Poor's w kwietniu potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski na poziomie "BBB+/A-2". Perspektywa dla kolejnych ocen także pozostała "stabilna".
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock