Stworzono najpotężniejszy komputer na świecie. "Bierzemy udział w wyścigu"
Firma IBM poinformowała, że we współpracy z NVIDIA stworzyła Summit - najpotężniejszy komputer na świecie. Jak informuje BBC, może on wykonywać 200 tysięcy trylionów operacji na sekundę i wydajnością przewyższa chiński superkomputer Sunway Taihu Light.
Summit ma być wykorzystywany przede wszystkim w badaniach z dziedzin astrofizyki, onkologii i biologii systemowej.
Wysoki koszt
Summit składa się z 4608 serwerów i wyposażony jest w ponad 10 petabajtów (PB) pamięci operacyjnej RAM. Jego budowa kosztowała około 200 mln dolarów. Nowy superkomputer ma być zlokalizowany w Tennessee w państwowym laboratorium Oak Ridge. Według dyrektora instytucji Thomasa Zakarii Summit już podczas budowy wykonywał zadania obliczeniowe z zakresu genetyki.
- Już podczas swojej budowy Summit wykonywał obliczenia. Można to porównać do sytuacji, w której kierowca rajdowy bierze udział w wyścigu podczas wymiany opon w bolidzie - powiedział Zakaria.
Zastąpił Titana
BBC informuje, że Stany Zjednoczone posiadają obecnie 143 z 500 superkomputerów świata. Dla porównania, Chiny w swoim arsenale mają 202 maszyny.
Najpotężniejszym amerykańskim superkomputerem był do tej pory Titan, który na liście wszystkich supermaszyn zajmował piąte miejsce. - Jesteśmy świadomi, że bierzemy udział w wyścigu. Jest dla nas bardzo istotne, kto w nim zwycięży - powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas ceremonii prezentacji nowego superkomputera.
Autor: msz//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: olcf.ornl.gov
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W środę zostanie ogłoszona decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Według większości ekonomistów stopy zostaną obniżone. Na możliwą obniżkę w najbliższym czasie wskazał również prezes NBP Adam Glapiński.
Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.
Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.
Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.
Zmiany w podatkach. Decyzja rządu
- Źródło:
- PAP
Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.
Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.
Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.
Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.
Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?
Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.
Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.
Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.
- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.
Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"
- Źródło:
- tvn24.pl