Dla firm

Dla firm

Składki niższe nawet o połowę. Wiceminister o "małym ZUS-ie"

Mały ZUS to projekt, o którego realizację polscy przedsiębiorcy zwracali się od dłuższego czasu. Ma pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom, którzy prowadzą już działalność gospodarczą. Dla nich to realna ulga i szansa na poprawę sytuacji - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

W Polsce pracuje obecnie 1,5 miliona cudzoziemców

W Polsce pracuje obecnie około 1,5 miliona obywateli państw trzecich - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że resort rozważa rozszerzenie możliwości pracy na podstawie tak zwanego oświadczenia na obywateli Filipin i Wietnamu, choć brak jeszcze konkretnej propozycji.

"To jest współudział w okradaniu dzieci". Wiceminister broni projektu nowej ustawy

To nie są działania, które są w stanie wywrócić pracodawcę. Chcemy, żeby pracodawcy, którzy nielegalnie zatrudniają dłużników alimentacyjnych wiedzieli, że mogą współuczestniczyć w procederze okradania dzieci - powiedział w programie "Bilans" Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Skomentował w ten sposób pomysł resortu, który chce karać firmy za zatrudnianie na czarno alimenciarzy. Projekt przepisów w tej sprawie krytykują organizacje zrzeszające pracodawców.

Resort szykuje bat na nieuczciwe firmy. "Dziś ściganie to zwykle fikcja"

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje przepisy, które pozwolą nakładać bardzo wysokie kary na nieuczciwe firmy - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Firmę, dopuszczającą się korupcji i oszustw na wielką skalę, będzie można skazać nawet na 30 milionów złotych kary. Nowe przepisy mogą wejść w życie w drugiej połowie tego roku.

Firmy mogą rozliczyć VAT nową metodą. W życie wchodzą ważne zmiany

Od 1 lipca wprowadzony zostaje mechanizm podzielonej płatności, dzięki któremu Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatku VAT. Reforma na razie jest tylko dla chętnych – można z niej skorzystać dobrowolnie, choć resort pracuje nad tym, żeby nowe przepisy były obligatoryjne dla wszystkich firm. Na jakie zmiany warto się przygotować?

Leasing aut po nowemu. "Absurdalna propozycja"

Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące odliczania wydatków na samochody służbowe. Choć to dopiero zapowiedź reformy, propozycje nie podobają się przedsiębiorcom. Ich zdaniem, na nowych zasadach leasing samochodów osobowych stanie się nieopłacalny.

Rząd szykuje duże zmiany dla 200 tysięcy firm. Wyjaśniamy, jak obliczyć składkę ZUS

Zmiany w sprawie składek ZUS, które we wtorek przyjął rząd, oznaczają, że nawet 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców będzie od stycznia mniej odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę - ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić składki obniżone. Jak wyliczyć nową składkę, tłumaczył w TVN24 BiS ekspert podatkowy Marek Kolibski z firmy Doradcy Podatkowi Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Mały ZUS w pigułce

Mały ZUS, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS - ponad 1,2 tysiąca złotych. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w obecnym roku to 5250 zł) będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne. O szczegółach opowiadał Robert Stanilewicz w programie "Biznes dla Ludzi".

Zmiany w składkach na ZUS. Mali zapłacą mniej

Rząd przyjął projekt tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm, który obniża ich składki na ubezpieczenie społeczne. Wedle deklaracji z nowych rozwiązań ma skorzystać nawet 200 tysięcy firm. W pierwszym roku w ich kieszeniach ma zostać około 1,5 miliarda złotych.

Przedsiębiorcy mają swojego rzecznika. Został nim były już poseł Prawa i Sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Adama Abramowicza na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Rzecznik ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Abramowicz jeszcze w piątek złożył mandat poselski i wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem już niezależnym rzecznikiem" – powiedział.

Zatory w płatnościach zmorą polskich firm. Nowy raport

Przeterminowane faktury kosztują przedsiębiorców coraz więcej, na przeciwdziałanie opóźnieniom płatności i ich skutkom firmy wydają już średnio 7,3 procent ogółu kosztów - wynika z najnowszego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". W poprzedniej edycji było to 6,1 procent.

To ma być podatkowa rewolucja. "Zasada 3p"

Wyważenie interesów podatnika i fiskusa - to główne założenie nowej Ordynacji podatkowej, której elementy przedstawiła dziś minister finansów Teresa Czerwińska. Ordynacja ma być podstawą systemu podatkowego, zbudowanego w myśl "zasady 3p".

To ma być emerytalna rewolucja. NBP ma sporo uwag

Narodowy Bank Polski ma uwagi i postulaty do najnowszego projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych - wynika z opinii przedstawionej przez bank centralny. Wiele z nich dotyczy tego, jak z nowym narzędziem poradzą sobie małe przedsiębiorstwa.