Dla firm

Dla firm

Cyberprzestępcy czyhają na twoją firmę. Jak się przed nimi chronić?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. W ostatnich latach biznes przeszedł prawdziwą rewolucję cyfrową. W rezultacie, jak podaje GUS, w 2017 r. 95% polskich firm posiadało już dostęp do internetu szerokopasmowego. Z kolei własną stronę internetową założyło 67% badanych podmiotów. Funkcjonowanie biznesu z każdym rokiem coraz bardziej przenosi się do sieci, a internetowa przedsiębiorczość stwarza nowe potrzeby w zakresie ochrony zasobów firmy. Na popularności zyskują więc usługi i produkty wspierające cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Oferuje je m.in. T-Mobile, który zwraca się zarówno do dużego, jak i małego czy średniego biznesu.

Nawet 6 tysięcy złotych "na rękę", ale chętnych brakuje

W Polsce może brakować nawet 100 tysięcy zawodowych kierowców. "Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy" - wskazuje Iwona Blecharczyk, zawodowy kierowca ciężarówki. Jak wynika z raportów, to jedna z najlepiej opłacanych grup pracowników fizycznych na polskim rynku pracy.

Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić za to możemy wszyscy

Rosnące ceny energii elektrycznej uderzą przedsiębiorstwa po kieszeni. Eksperci szacują, że z początkiem 2019 roku firmy za prąd będą musiały zapłacić nawet 70 procent więcej niż przed rokiem. To zła wiadomości dla wszystkich, bo część firm może wtedy zdecydować się na podwyższenie cen swoich produktów. Więcej zapłacimy między innymi za żywność. Droższe mogą być usługi.

Dwa miesiące na znalezienie nowej pracy

Czas poszukiwania pracy w Polsce skrócił się do średnio dwóch miesięcy - wynika z badania agencji Randstad. Odsetek osób, które zmieniły w ostatnim półroczu pracodawcę wzrósł do 24 proc.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Firmy będą krócej przechowywać akta

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Praca zdalna zyskuje na popularności w Polsce – w jaki sposób wprowadzić ją do małych i średnich firm?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Zgodnie z danymi Kantar TNS i Remote-How możliwość pracy z domu oferuje 32 proc. polskich firm. Jednocześnie 76 proc. Polaków deklaruje, że chętnie skorzystałoby z możliwości wykonywania zadań służbowych poza biurem. Elastyczne warunki zatrudnienia stały się atutem dla pracowników, mimo to mówi się o nich zwykle w kontekście korporacji, zapominając o sektorze MŚP. W jaki sposób wprowadzić skuteczne narzędzia pracy zdalnej do małej lub średniej firmy?

Pakiet uproszczeń dla firm przyjęty przez rząd. "Stawka CIT będzie jedną z najniższych w Europie"

Małe firmy będą miały stawkę CIT jedną z najniższych w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który zakłada obniżenie stawki podatku CIT z 15 do 9 procent. To element pakietu uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który ma firmom przynieść 4 miliardy złotych oszczędności.

Sumy gwarancyjne w górę. "To argument do wprowadzenia podwyżek za polisy OC"

Od przyszłego roku minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC mają zostać podwyższone. Rząd przyjął już projekt przepisów przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Resort przekonuje, że zmiany nie wpłyną na wysokość składek płaconych przez kierowców, ale zdaniem ekspertów podwyższenie sum może być jednym z argumentów dla ubezpieczycieli do wprowadzenia podwyżek za polisę.

Przegląd prasy: Hindusi przyjeżdżają pakietami

Do Polski trafiają niewykwalifikowani pracownicy z Indii, którzy nie znają angielskiego. Sprowadza się ich pakietami, bo w grupie mogą się komunikować - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef fundacji, która w Indiach propaguje naukę w Polsce.

W branży turystycznej przybywa firm z problemami

W ciągu roku liczba firm turystycznych z zadłużeniem wzrosła o 18 proc. – wynika z raportu "Sytuacja w branży turystycznej. Wymarzone wakacje biur podróży" przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Po I półroczu 2018 r. zaległości przekraczające 66 mln zł ma 730 firm z tej branży, czyli co 14. przedsiębiorstwo oferujące usługi turystyczne.

Hindusa zatrudnię od zaraz. "Programy rządu nie zostaną wykonane, jeśli zabraknie rąk do pracy"

Pracodawcy, biorąc pod uwagę rosnące trudności ze sprowadzaniem pracowników z krajów sąsiadujących z Polską, coraz częściej muszą interesować się odleglejszymi kierunkami - ocenił w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wśród potencjalnych kandydatów są Hindusi oraz Nepalczycy, którzy mają jednak problemy z szybkim uzyskaniem wizy. Tymczasem, jak stwierdził Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, "flagowe programy rządu, jak Mieszkanie plus, nie zostaną wykonane, jeżeli zabraknie nam teraz nagle rąk do pracy".

Zmiany w prawie a funkcjonowanie małych firm. Jak poradzić sobie z RODO i JPK?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Od lipca 2018 r. małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazywania danych w formie JPK na żądanie urzędu skarbowego. To dodatkowy obowiązek po styczniowej nowelizacji, zgodnie z którą przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, co miesiąc powinni przesyłać do urzędu raporty dotyczące ewidencji VAT według określonej formy JPK_VAT. Na funkcjonowanie firm wpłynęło również wprowadzone w maju RODO, które zobowiązuje przedsiębiorstwa do szczególnej ochrony danych osobowych. W jaki sposób łatwo i efektywnie poradzić sobie z nowymi zadaniami?

Exit tax. "Będzie utrudniał przeniesienie biznesu"

Po wejściu w życie podatku exit tax skarbówka wyciągnie rękę po 19 procent wartości firmy przenoszonej za granicę i 3 lub 19 procent aktywów finansowych Kowalskiego powyżej 2 milionów złotych. - Ten podatek będzie utrudniał przeniesienie biznesu z Polski za granicę - uważa Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy firmy JSLegal, który gościł w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS.

W biznesie liczą się proste rozwiązania: umów spotkanie za pomocą aplikacji

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Umawianie wizyt i spotkań powinno być formalnością, która zajmuje jak najmniej czasu zarówno klientowi jak i dedykowanemu do tej roli pracownikowi. Nikt nie lubi czekać w kolejce czy próbować bezskutecznie dodzwonić się do usługodawcy. W dodatku dopytywanie o kolejny i kolejny wolny termin bywa męczące dla każdej ze stron. Nie lepiej szybko podejrzeć grafik i zarezerwować pasujący nam termin w każdej chwili nawet poza godzinami pracy firmy? Oczywiście, że lepiej, a dzięki aplikacji Bookings w T-Mobile jest to dostępne dla wszystkich!
.