Zadaniowy czas pracy: na czym polega i dla kogo jest korzystny

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Polski rynek pracy w czasie pandemii
Polski rynek pracy w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Polski rynek pracy w czasie pandemii

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik samodzielnie ustala harmonogram pracy, a pracodawca rozlicza go nie z czasu pracy, a z wykonania zadań, które mu powierzył. W praktyce oznacza to, że pracownik w zadaniowym czasie pracy nie musi pracować przez osiem godzin dziennie, liczy się wykonanie zadania, a nie czas mu poświęcony. Termin wykonania powierzonego mu zadania pracownik ustala z pracodawcą. 

Zadaniowy czas pracy polega na rozliczaniu pracownika z wykonania powierzonych mu zadań, a nie z czasu pracy.W zadaniowym systemie czasu pracy pracodawca ustala z pracownikiem termin, który jest potrzebny do wykonania powierzonych mu zadań.Zadaniowy czas pracy może wiązać się z wypłatą wynagrodzenia za nadgodziny.Zadaniowy czas pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika, z tą różnicą, że ewidencjuje się nie godziny pracy, lecz dni i nieobecności.

Zadaniowy system czasu pracy – co to jest?

Zadaniowy czas pracy opiera się na powierzeniu pracownikowi zadań do wykonania i rozliczaniu go z ich wykonania, a nie z czasu poświęconemu na pracę. Pracodawca ustala z pracownikiem termin wykonania zadań, biorąc pod uwagę normy Kodeksu pracy. Pracownik rozliczany jest więc nie z godzin, kiedy pracuje, lecz z zadań, które ma do wykonania. Istotne jest to, że liczba powierzonych pracownikowi zadań musi być możliwa do wykonania w określonym terminie, zakładając również, że czas pracy powinien być typowy dla pracy na etacie, czyli nie przekraczać 40 godzin tygodniowo przy pięciodniowym tygodniu pracy. Jeżeli zadania nie są możliwe do wykonania w ramach kodeksowego czasu pracy, pracownikowi należą się nadgodziny.

Zadaniowy czas pracy – Kodeks pracy

Zadaniowy czas pracy, zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy,  musi być uzasadniony jednym z poniższych: 

– rodzajem pracy, – organizacją pracy, – miejscem pracy.

Art. 140 k. p. precyzuje również, że czas pracy osoby zatrudnionej w ramach zadaniowego czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie, 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy: „Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129”. Jeśli pracownik w zadaniowym systemie czasu pracy jest zatrudniony na część etatu, liczba zadań i termin ich wykonania musi być odpowiednio dostosowany do tego czasu.

Kiedy można stosować zadaniowy system pracy?

Zadaniowy czas pracy sprawdza się w przypadku stanowisk samodzielnych, które nie wymagają stałego nadzoru przełożonego. Najczęściej stosuje się go w przypadku pracy umysłowej, twórczej, wykonywanej poza siedzibą firmy itd.  Zadaniowy system czasu pracy wykorzystywany jest więc m.in. w przypadku pracy:

– projektantów, – dziennikarzy, – tłumaczy, – serwisantów, – programistów, – grafików, – agentów nieruchomości, – przedstawicieli handlowych.

Nie każdą pracę można wykonywać w systemie zadaniowym. W przypadku pracowników, których praca wymaga stałego nadzoru przełożonego (np. w budownictwie czy produkcji), taki system pracy nie jest możliwy.  

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

Ponieważ w zadaniowym systemie czasu pracy ewidencjonuje się dni pracy, a nie godziny, kwestia ewentualnych nadgodzin regulowana jest porozumieniem między pracownikiem a pracodawcą dotyczącym czasu, jaki jest potrzebny do wykonania danego zadania. Jeśli konkretne zadanie w zgodnej ocenie obu stron wymaga więcej czasu niż w standardowym czasie pracy etatowej, pracownik powinien mieć możliwość odebrania czasu wolnego lub wynagrodzenie za nadgodziny. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe powiększone jest o 50 proc. za przekroczenie normy dziennej lub 100 proc. w przypadku przekroczenia normy tygodniowej. Regulują to przepisy Kodeksu pracy.

Ewidencja czasu pracy w systemie zadaniowym

W przypadku systemu zadaniowego ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa, z tą różnicą, że nie wpisuje się do niej godzin pracy, lecz informacje o dniach pracy i nieobecnościach (urlopy, zwolnienia lekarskie, delegacje). Powinna też zawierać informacje o zachowaniu minimalnego odpoczynku dobowego, czyli 11 godzin wolnego dziennie między zakończeniem a ponownym rozpoczęciem pracy oraz informację o 35 godzinach nieprzerwanego wypoczynku tygodniowego. Pracownik zatrudniony w systemie zadaniowym nie ma natomiast obowiązku podpisywania list obecności.

Zadaniowy system czasu pracy – korzyści

Zadaniowy czas pracy ma swoje zalety zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Korzyści z zadaniowego systemu czasu pracy dla pracownika:

– autonomia, – elastyczny czas pracy; pracownik sam decyduje, jaka pora pracy jest dla niego dogodna,  – brak konieczności przebywania w zakładzie pracy w określonych godzinach, – łatwiejsze godzenie życia zawodowego z prywatnym.

Korzyści z zadaniowego systemu czasu pracy dla pracodawcy:

– prostsza ewidencja czasu pracy, uwzględniająca dni pracy i nieobecności, a nie godziny, – brak konieczności płacenia za nadgodziny (poza sytuacją, gdy powierzone zadanie wymaga od pracownika poświęcenia mu czasu przekraczającego czas przewidziany dla pracy etatowej), – większa wydajność pracownika.

Akty prawne: art. 140, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP