Zadaniowy czas pracy: na czym polega i dla kogo jest korzystny

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski rynek pracy w czasie pandemii
Polski rynek pracy w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/6
Polski rynek pracy w czasie pandemiiTVN24

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik samodzielnie ustala harmonogram pracy, a pracodawca rozlicza go nie z czasu pracy, a z wykonania zadań, które mu powierzył. W praktyce oznacza to, że pracownik w zadaniowym czasie pracy nie musi pracować przez osiem godzin dziennie, liczy się wykonanie zadania, a nie czas mu poświęcony. Termin wykonania powierzonego mu zadania pracownik ustala z pracodawcą. 

Zadaniowy czas pracy polega na rozliczaniu pracownika z wykonania powierzonych mu zadań, a nie z czasu pracy.W zadaniowym systemie czasu pracy pracodawca ustala z pracownikiem termin, który jest potrzebny do wykonania powierzonych mu zadań.Zadaniowy czas pracy może wiązać się z wypłatą wynagrodzenia za nadgodziny.Zadaniowy czas pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika, z tą różnicą, że ewidencjuje się nie godziny pracy, lecz dni i nieobecności.

Zadaniowy system czasu pracy – co to jest?

Zadaniowy czas pracy opiera się na powierzeniu pracownikowi zadań do wykonania i rozliczaniu go z ich wykonania, a nie z czasu poświęconemu na pracę. Pracodawca ustala z pracownikiem termin wykonania zadań, biorąc pod uwagę normy Kodeksu pracy. Pracownik rozliczany jest więc nie z godzin, kiedy pracuje, lecz z zadań, które ma do wykonania. Istotne jest to, że liczba powierzonych pracownikowi zadań musi być możliwa do wykonania w określonym terminie, zakładając również, że czas pracy powinien być typowy dla pracy na etacie, czyli nie przekraczać 40 godzin tygodniowo przy pięciodniowym tygodniu pracy. Jeżeli zadania nie są możliwe do wykonania w ramach kodeksowego czasu pracy, pracownikowi należą się nadgodziny.

Zadaniowy czas pracy – Kodeks pracy

Zadaniowy czas pracy, zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy,  musi być uzasadniony jednym z poniższych: 

– rodzajem pracy, – organizacją pracy, – miejscem pracy.

Art. 140 k. p. precyzuje również, że czas pracy osoby zatrudnionej w ramach zadaniowego czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie, 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy: „Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129”. Jeśli pracownik w zadaniowym systemie czasu pracy jest zatrudniony na część etatu, liczba zadań i termin ich wykonania musi być odpowiednio dostosowany do tego czasu.

Kiedy można stosować zadaniowy system pracy?

Zadaniowy czas pracy sprawdza się w przypadku stanowisk samodzielnych, które nie wymagają stałego nadzoru przełożonego. Najczęściej stosuje się go w przypadku pracy umysłowej, twórczej, wykonywanej poza siedzibą firmy itd.  Zadaniowy system czasu pracy wykorzystywany jest więc m.in. w przypadku pracy:

– projektantów, – dziennikarzy, – tłumaczy, – serwisantów, – programistów, – grafików, – agentów nieruchomości, – przedstawicieli handlowych.

Nie każdą pracę można wykonywać w systemie zadaniowym. W przypadku pracowników, których praca wymaga stałego nadzoru przełożonego (np. w budownictwie czy produkcji), taki system pracy nie jest możliwy.  

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

Ponieważ w zadaniowym systemie czasu pracy ewidencjonuje się dni pracy, a nie godziny, kwestia ewentualnych nadgodzin regulowana jest porozumieniem między pracownikiem a pracodawcą dotyczącym czasu, jaki jest potrzebny do wykonania danego zadania. Jeśli konkretne zadanie w zgodnej ocenie obu stron wymaga więcej czasu niż w standardowym czasie pracy etatowej, pracownik powinien mieć możliwość odebrania czasu wolnego lub wynagrodzenie za nadgodziny. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe powiększone jest o 50 proc. za przekroczenie normy dziennej lub 100 proc. w przypadku przekroczenia normy tygodniowej. Regulują to przepisy Kodeksu pracy.

Ewidencja czasu pracy w systemie zadaniowym

W przypadku systemu zadaniowego ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa, z tą różnicą, że nie wpisuje się do niej godzin pracy, lecz informacje o dniach pracy i nieobecnościach (urlopy, zwolnienia lekarskie, delegacje). Powinna też zawierać informacje o zachowaniu minimalnego odpoczynku dobowego, czyli 11 godzin wolnego dziennie między zakończeniem a ponownym rozpoczęciem pracy oraz informację o 35 godzinach nieprzerwanego wypoczynku tygodniowego. Pracownik zatrudniony w systemie zadaniowym nie ma natomiast obowiązku podpisywania list obecności.

Zadaniowy system czasu pracy – korzyści

Zadaniowy czas pracy ma swoje zalety zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Korzyści z zadaniowego systemu czasu pracy dla pracownika:

– autonomia, – elastyczny czas pracy; pracownik sam decyduje, jaka pora pracy jest dla niego dogodna,  – brak konieczności przebywania w zakładzie pracy w określonych godzinach, – łatwiejsze godzenie życia zawodowego z prywatnym.

Korzyści z zadaniowego systemu czasu pracy dla pracodawcy:

– prostsza ewidencja czasu pracy, uwzględniająca dni pracy i nieobecności, a nie godziny, – brak konieczności płacenia za nadgodziny (poza sytuacją, gdy powierzone zadanie wymaga od pracownika poświęcenia mu czasu przekraczającego czas przewidziany dla pracy etatowej), – większa wydajność pracownika.

Akty prawne: art. 140, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP