Obok spółek osobowych polskie prawo przewiduje spółki kapitałowe, w których centralne miejsce zajmuje zgromadzony kapitał. Czym ponadto wyróżniają się spółki kapitałowe i jak wygląda ich funkcjonowanie? Na czym polega funkcjonujący od 1 lipca 2021 roku nowy rodzaj spółki kapitałowej - prosta spółka akcyjna?
● Istnieją trzy rodzaje spółek kapitałowych: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna oraz prosta akcyjna. ● Spółki te wyróżnia m.in. własny kapitał, pełna osobowość prawna oraz rozdział sfery właścicielskiej i zarządczej. ● Każda spółka posiada akt założycielski oraz organy wewnętrzne, np. radę nadzorczą. ● Spółki kapitałowe mogą być w określonych sytuacjach dzielone lub łączone ze sobą.
Tworzenie, organizację, funkcjonowanie i przekształcanie spółek regulowane jest ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Spółek kapitałowych dotyczą w szczególności art. 11-21 oraz art. 151-490 tej ustawy.
Podział spółek
Kodeks spółek handlowych rozróżnia dwa rodzaje spółek:
Spółki osobowe – jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną,
Spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną oraz prostą akcyjną.
Te dwie kategorie prawnych form organizacji podmiotów gospodarczych rozróżnione zostały na podstawie swojej podstawowej cechy. W spółkach osobowych działalność, co do zasady, opiera się na osobistych więziach pomiędzy wspólnikami. Natomiast w spółkach kapitałowych centralne miejsce zajmuje kapitał – w formie pieniężnej lub niepieniężnej.
Szerzej o zakładaniu spółek osobowych i kapitałowych w Polsce pisaliśmy TUTAJ.
Spółka kapitałowa - charakterystyka
Spółki kapitałowe wyróżniają przede wszystkim takie cechy charakterystyczne jak:
● posiadanie kapitału zakładowego,
● pełna osobowość prawna,
● zgromadzony majątek jest odrębny od majątku osobistego wspólników lub akcjonariuszy,
● ponoszenie odpowiedzialności przez spółkę (zarząd i radę nadzorczą), a nie przez jej wspólników,
● rozdział sfery właścicielskiej i sfery zarządczej, tj. spółka prowadzona jest przez jej organy, a nie wspólników lub akcjonariuszy.
Zasady funkcjonowania spółki kapitałowej, a także prawa i obowiązki udziałowców lub akcjonariuszy, regulowane są jej aktem założycielskim - umową w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub statutem w przypadku spółek akcyjnych.
Organy spółek kapitałowych
Na mocy umowy spółki lub jej statutu ustanawiane są w związku z tym m.in. jej organy wewnętrzne. Organami spółek kapitałowych są:
● zarząd, realizujący decyzje podejmowane przez wspólników i reprezentujący spółkę,
● rada nadzorcza lub komisja rewizyjna, prowadząca nadzór nad działalnością spółki,
● walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników, które podejmuje najważniejsze decyzje w spółce, np. zmiany umowy lub statutu, powoływania członków zarządu, przyjęcia sprawozdania finansowego.
Rodzaje spółek kapitałowych
Od 1 lipca 2021 roku w polskim prawie wyróżnia się trzy rodzaje spółek kapitałowych:
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółkę akcyjną,
- prostą spółkę akcyjną.
W odniesieniu do każdego rodzaju spółki kapitałowej wymagana jest inna wartość jej kapitału zakładowego. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 000 zł, zaś w przypadku spółki akcyjnej 100 000 zł.
Od 1 lipca 2021 roku można zakładać w Polsce także trzeci rodzaj spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną. W spółce tej do minimum ograniczono wymogi związane z jej utworzeniem i prowadzeniem, a kapitał akcyjny może wynosić jedynie złotówkę. Więcej o prostej spółce kapitałowej można przeczytać na stronie gov.pl.
Spółka kapitałowa w organizacji
Istnieje ponadto tzw. spółka kapitałowa w organizacji. To forma przejściowa którejś ze spółek kapitałowych trwająca od zawarcia aktu założycielskiego spółki (umowy lub statutu) do momentu jej zarejestrowania.
Co istotne, choć spółka kapitałowa nabywa osobowość prawną dopiero z chwilą rejestracji, to spółka kapitałowa w organizacji zgodnie z przepisami też może już dokonywać czynności prawnych takich jak kupowanie i sprzedawanie towarów lub usług, zatrudnianie pracowników, zaciąganie zobowiązań czy pozywanie przed sądem. Spółka po rejestracji staje się natomiast automatycznie prawną kontynuatorką spółki w organizacji.
Podział spółki
Spółki kapitałowe mogą po swoim utworzeniu podlegać dzieleniu lub łączeniu z innymi spółkami.
W praktyce podział spółki kapitałowej polega na podziale jej majątku lub przeniesieniu tego majątku na inną spółkę. Kodeks spółek handlowych wymienia w tej sytuacji cztery możliwe sposoby podziału:
- przeniesienie całego majątku jednej spółki na inną spółkę (przejęcie spółki),
- przeniesienie całego majątku jednej spółki na inną i na nowo zawiązaną spółkę (przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
- zawiązanie nowych spółek, pomiędzy które podzielony został cały majątek dzielonej spółki,
- przeniesienie części majątku jednej spółki na inną – istniejącą lub nowo zawiązaną (wydzielenie).
W pierwszych trzech wymienionych przypadkach dzielona spółka zostaje w efekcie rozwiązana bez postępowania likwidacyjnego.
Jednocześnie istnieją określone wyjątki, kiedy dzielenie spółki nie jest możliwe. Dotyczy to przede wszystkim spółek w stanie upadłości lub w likwidacji, jeżeli rozpoczęło się już dzielenie ich majątku. Nie można ponadto dzielić spółek akcyjnych, w których kapitał zakładowy nie został w całości pokryty.
Czym różnią się spółki osobowe od kapitałowych?
Pomiędzy spółkami osobowymi i kapitałowymi istnieją od strony prawnej i organizacyjnej zasadnicze różnice. Wśród najważniejszych wskazać można:
● Tylko spółki kapitałowe mają pełną osobowość prawną – spółki osobowe mają jedynie zdolność prawną uregulowaną art. 8 Kodeksu spółek handlowych;
● Spółki kapitałowe reprezentowane są przez swoje organy wewnętrzne, zaś spółki osobowe przez wspólników;
● W spółkach kapitałowych wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki wniesionymi do jej majątku wkładami, podczas gdy w spółkach osobowych odpowiadają osobiście;
● W spółkach kapitałowych może zmieniać się skład osobowy wspólników, zaś w spółkach osobowych nie jest to możliwe (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej);
● Spółka kapitałowa może być jednoosobowa, a w przypadku spółki osobowej wspólników musi być co najmniej dwóch.
Odpowiednie ustawy:
1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych 2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Źródło: biznes.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock