Podatek minimalny budzi kontrowersje. Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu

Źródło:
TVN24 Biznes
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/5
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24

Minimalny podatek dochodowy, który znalazł się w projekcie ustawy podatkowej Polskiego Ładu, budzi kontrowersje. Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu o rezygnację z proponowanej daniny i rozpoczęcie procesu szerokich konsultacji rozwiązań uszczelniających podatek CIT.

Według Rady Przedsiębiorczości "konstrukcja tego podatku jest wadliwa". "Sprawia ona, że podatek ten będą płacić firmy, które nie stosują schematów agresywnej optymalizacji podatkowej, lecz osiągają niski dochód ze względu na specyfikę branży, w której funkcjonują lub z powodu wahań poziomu rentowności związanych z cyklem koniunkturalnym" - czytamy.

Radę Przedsiębiorczości tworzą organizacje biznesowe: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatek minimalny - Polski Ład

Rada Przedsiębiorczości wskazała - zgodnie z proponowaną konstrukcją daniny - "aby firma została nowym podatkiem wystarczy, że w danym roku podatkowym będzie miała stratę lub dochód nieprzekraczający 1 proc. sumy przychodów". "Podstawa opodatkowania nową daniną uwzględnia nie tylko tzw. wydatki pasywne, potencjalnie mogące mieć związek z działaniami optymalizacyjnymi, lecz również 4 proc. przychodów przedsiębiorstwa. Oznacza to, że podatek minimalny obciąży firmy mające stratę niezależnie od przyczyny jej powstania" - ocenili przedstawiciele Rady Przedsiębiorczości.

Jednocześnie wskazali, że "wbrew zapewnieniom strony rządowej, minimalny podatek nie będzie daniną obciążającą wyłącznie wielkie, globalne korporacje, ponieważ nie został określony próg kwoty obrotu, po przekroczeniu którego firma może zostać objęta dodatkowym podatkiem". "Jedynym kryterium różnicującym jest struktura własnościowa spółki, jednak ze względu na rygorystyczne kryteria, wiele małych i średnich polskich przedsiębiorstw również znajdzie się w grupie obciążonych nową daniną" - zwrócono uwagę w środowym komunikacie.

Rada Przedsiębiorczości podała, że w przypadku wejścia w życie nowego podatku w praktyce wyeliminowany zostanie mechanizm automatycznego stabilizatora koniunktury w polskim systemie podatkowym. "Do tej pory, firmy których dochód spadał lub ponosiły stratę, automatycznie płaciły niższy podatek, co stabilizowało ich kondycję finansową i pomagało wyjść z kryzysu. Po wprowadzeniu planowanych zmian, system podatkowy w Polsce nie będzie miał już takiego bezpiecznika" - wyjaśniono. Dlatego też - jak dodano - "proponowany mechanizm podatku minimalnego będzie zwiększał ryzyko obrotu gospodarczego w Polsce oraz podnosił prawdopodobieństwo upadłości firm, które ponoszą straty".

Podatek minimalny - autopoprawka

We wtorek na stronach Sejmu zamieszczono autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

"Sami autorzy projektu, który powstał w Ministerstwie Finansów, musieli przyznać, że opracowane przez nich rozwiązanie jest wadliwe" - skomentowała Rada Przedsiębiorczości. Zgodnie z autopoprawką, z podatku minimalnego mają zostać wyłączone branże, w których ceny są regulowane na podstawie przepisów ustaw oraz firmy z sektora górnictwa oraz transportu lotniczego i morskiego.

"Zgodnie z przedstawionym uzasadnieniem do autopoprawki, zwolnienie tych branż z podatku jest konieczne ze względu na fakt, iż poziom ich rentowności zależy od polityki regulacyjnej państwa oraz podlegających dużym wahaniom cen na światowych rynkach. To samo można jednak powiedzieć również o szeregu innych branż – nie tylko górnictwie, energetyce i przewozach lotniczych, lecz również sektorze handlowym, usługowym i produkcyjnym" - podkreśliła Rada Przedsiębiorczości.

Rada Przedsiębiorczości - apel do rządu

Rada Przedsiębiorczości oceniła w środowym komunikacie, że "zamiast w dalszym ciągu usiłować poprawiać wadliwy mechanizm podatku przychodowego, strona rządowa powinna odstąpić od wprowadzania tego rozwiązania, które zostało dodane do projektu ustawy Polskiego Ładu bez konsultacji z partnerami społecznymi oraz środowiskami eksperckimi – z wyjątkiem jednej organizacji, czyli Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jak wyraźnie wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy".

Zaznaczono przy tym, że wbrew deklaracjom Ministerstwa Finansów, "proponowane rozwiązanie nie jest wzorowane na najlepszych praktykach systemów podatkowych krajów rozwiniętych, w tym m.in. USA, ponieważ rozwiązania zachodnie nie powodują opodatkowania firm ponoszących stratę niezależnie od przyczyny jej powstania".

Podkreślono, że Rada nie kwestionuje potrzeby wprowadzania rozwiązań zapobiegających unikaniu opodatkowania w Polsce. "Wprost przeciwnie, są one konieczne" - zaznaczono. Dlatego Rada zaapelowała do rządu o wycofanie projektowanych przepisów w tym zakresie oraz rozpoczęcie procesu szerokich konsultacji rozwiązań uszczelniających podatek CIT.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Chcemy się skupić na ograniczeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w szczególności tych najsłabiej zarabiających - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości czterech miliardów złotych.

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy nie wzrośnie - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że nastąpi to "raczej od roku 2026".

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Duński koncern logistyczny DSV kupuje od niemieckich kolei DB firmę transportową Schenker. Kwota transakcji to 14,3 miliarda euro - podano w komunikacie. W wyniku fuzji powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi przewozowe.

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości nieco ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 13 września 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

ING Bank Śląski od 16:00 do 21:00 zmagał się z awarią systemów - podano w komunikacie. Klienci w mediach społecznościowych informowali wcześniej o problemach z działaniem bankowości i płatnościami.

Duża awaria w ING Banku Śląskim. "Wszystkie funkcje powinny już działać prawidłowo"

Duża awaria w ING Banku Śląskim. "Wszystkie funkcje powinny już działać prawidłowo"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Symibace. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku na nadciśnienie wycofana z obrotu

Seria leku na nadciśnienie wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w piątek, że nie słyszał o tym, by pomysł wprowadzenia podatku od pustostanów był poważnie dyskutowany w gronie koalicyjnym. Zaznaczył, że trwa natomiast obecnie rozmowa o tym, jak "rozwiązać kwestie mieszkaniowe".

Marszałek Sejmu o podatku od pustostanów

Marszałek Sejmu o podatku od pustostanów

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię w partii bekonu wędzonego w kostce marki Krakus - wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Nie należy spożywać partii produktu, która jest wycofywana z obrotu.

Groźna bakteria w bekonie znanej marki

Groźna bakteria w bekonie znanej marki

Źródło:
PAP

10 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o przejęcie kontroli przez przedsiębiorstwo "Specjał" nad spółką New Polish Investments, która odpowiada za sieć sklepów Spar - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie internetowej urzędu.

Duża sieć handlowa w Polsce zmieni właściciela. Jest wniosek

Duża sieć handlowa w Polsce zmieni właściciela. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Podpisaliśmy drugi i trzeci wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) o łącznej wartości 40 miliardów złotych - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że przed końcem roku złożone zostaną dwa kolejne wnioski.

Ministra: podpisaliśmy kolejne wnioski o płatności z KPO na 40 miliardów złotych

Ministra: podpisaliśmy kolejne wnioski o płatności z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando podpisał dokumenty notyfikujące Komisji Europejskiej (KE) o unijne środki dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - podano w informacji prasowej.

Duży krok w kierunku elektrowni jądrowej w Polsce. Jest ważny podpis

Duży krok w kierunku elektrowni jądrowej w Polsce. Jest ważny podpis

Źródło:
PAP

W południowej części Polski obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej związane z dużymi opadami deszczu. - Widzimy wzmożony ruch i zainteresowanie Polaków, by ubezpieczyć swoje majątki - przyznają przedstawiciele firm ubezpieczeniowych. Jednocześnie przypominają: przy polisach trzeba zwrócić uwagę na okres karencji.

Rzucili się do firm ubezpieczeniowych. "Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zerwany dach"

Rzucili się do firm ubezpieczeniowych. "Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zerwany dach"

Źródło:
tvn24.pl

Pekao, ING, VeloBank, Credit Agricole - między innymi klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia w dużych bankach. "Wszystkie tego typu operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w dużych bankach. "Wszystkie tego typu operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej dla notyfikacji pomocy publicznej w wysokości około siedmiu miliardów złotych dla Intela na budowę fabryki w naszym kraju - poinformował w piątek na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje nowelizację Kodeksu pracy, która zmieni przepisy dotyczące stażu. Mają one znaczenie na przykład przy ustalaniu przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu. Oto najważniejsze z propozycji MRPiPS.

Duże zmiany dla pracowników. "Mają znaczenie dla długości urlopu"

Duże zmiany dla pracowników. "Mają znaczenie dla długości urlopu"

Źródło:
tvn24.pl

- Musi zostać zmieniony algorytm wyliczania emerytury. Chodzi o to, by niezależnie od tego, ile człowiek uzbierał ze składek, jeżeli będzie pracował dłużej, zawsze powinien dostać więcej niż emeryturę minimalną – powiedziała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił, że przeprowadzi zwolnienia w dziale Xbox, odpowiadającym za gry. Pracę ma stracić 650 osób. To kolejne cięcia w firmie związane z przejęciem przez technologicznego giganta firmy Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Na początku tego roku ogłoszono zwolnienia, które dotknęły dwóch tysięcy osób.

Kolejne zwolnienia w gigancie technologicznym. "Trudna decyzja"

Kolejne zwolnienia w gigancie technologicznym. "Trudna decyzja"

Źródło:
CNBC

Ponad 30 tysięcy pracowników linii montażowych koncernu Boeing w Seattle i Portland, na zachodzie USA, rozpoczęło o północy z czwartku na piątek strajk, uznając propozycje płacowe kierownictwa za niewystarczające. Analitycy przewidują opóźnienia w produkcji samolotów i miliardowe straty dla firmy - pisze AFP.

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,3 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W lipcu inflacja była na poziomie 4,2 procent.

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi rekomenduje w raporcie na temat gospodarki Unii Europejskiej wiele dobrych rozwiązań, jak większa integracja rynku - ocenia "The Economist". Sam Draghi podkreśla na łamach brytyjskiego tygodnika, że Europa "potrzebuje inwestycji na miarę planu Marshalla".

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Źródło:
PAP

Rośnie popularność polskich owoców za granicą. W minionym roku byliśmy ich siódmym największym dostawcą w Europie - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Numer jeden? Oczywiście jabłka.

Hit eksportowy z Polski

Hit eksportowy z Polski

Źródło:
PAP

Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 złotych brutto od początku 2025 roku - napisał w liście otwartym do premiera Donalda Tuska prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała się obniżyć wysokość stopy depozytowej o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. Dodano, że stopa refinansowa ma zostać obniżona o 60 punktów bazowych.

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP