Nowy rok szkolny pod znakiem protestów nauczycieli

W niedzielę odbyły się protesty przed ministerstwem edukacji. Dotyczyły między innymi podręczników do Historii i Teraźniejszości. Książkę prof. Roszkowskiego trudno nazwać podręcznikiem, dlatego mało kto chce z niego korzystać. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu wynagrodzenia o 20 procent i mówi, że to może zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu. Adrianna Otręba.

Jak długo jeszcze można tak liczyć (na) nauczycieli?

Z roku na rok ubywa studentów i absolwentów kierunków nauczycielskich, a selekcja do zawodu coraz częściej jest negatywna. Jaka przyszłość czeka dzieci i szkoły, gdy na uniwersytecie w mieście wojewódzkim do nauczania fizyki szykują się dwie osoby?

Jestem tylko dzieckiem, nie powstrzymam wojen. Ale to nie znaczy, że nic nie mogę

Kira miała osiem lat, gdy jej rodzina przeniosła się z Krymu do Warszawy. Wie, jak to jest widzieć zapłakaną mamę, jak to jest za grosz nie rozumieć, co mówią inne dzieci. - Nikt nie powinien się tak czuć. Nie mogę siedzieć i patrzeć bezczynnie - mówi Kira Sukhoboichenko, dziś szesnastolatka. Dlatego z koleżankami zorganizowała grupę wolontariuszy, którzy wspierają dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy.

Christiane F. już tu nie mieszka. "Ja tutaj tylko łykam tramal". Jak ćpają nasze dzieci?

Biorąca narkotyki nastolatka nie wygląda dziś jak wyniszczona Christiane F. z berlińskiego dworca Zoo. To wasza czwórkowa córka z Warszawy, Barlinka czy Puław, która z jakiegoś powodu pokochała otępiający stan po lekach nasennych. - Nie ma w tej chwili grupy społecznej, która jest wolna od uzależnienia - przekonuje dr Maria Banaszak, psychoterapeutka z Monaru. I dlatego o narkotykach trzeba rozmawiać.

W liceum Łukasz trafił na dywanik u dyrektorki. Dziś nie boi się nawet kurator Nowak

"Konstytucja, konstytucja!" - tym razem ten okrzyk może rozlec się w szkołach, jeśli dorośli z uczniami pochylą się nad szkolnymi konstytucjami, czyli statutami. To dobry moment, żeby zobaczyć, jak wyglądają, by z początkiem nowego roku być przygotowanym do ich zmiany. Przecież nauczyciele i dyrektorzy już wiedzą, jak to jest, gdy łamane są ich prawe. Pora, żeby zrozumieli, że prawa uczniów to nie fanaberia.

Rysunkowy ślimak i dwóch zakochanych nastolatków. Czego mogą nas nauczyć o społeczności LGBTQ+?

Spełnia się największy koszmar prawicowych polityków - po książki, które część z nich chętnie spaliłaby na stosach, młodzież ustawia się w kolejkach. I nie, nie chodzi już o Harry'ego Pottera. Teraz czas na opowieści o życiu i miłości osób nieheteronormatywnych. Takich książek, które pomagają poznać osoby LGBTQ+ i budować dla nich mądre wsparcie - stale przybywa. I to w każdej kategorii: od bajek po zaangażowane reportaże. My wybraliśmy dla Was ponad dwadzieścia.

"Heartstopper". Jak Alice Oseman skradła serca nastolatków?

Żeby przeczytać najnowszą książkę Alice Oseman, 12-letnia Julia będzie musiała trochę poczekać, bo w bibliotecznej kolejce jest do niej dopiero 72. A chciałaby czytać już, natychmiast! Bo o "Heartstopperze" i "Loveless" rozmawiają dziś niemal wszyscy jej rówieśnicy - na żywo, na Instagramie, Tik-Toku. Nawet ci, którzy czytać nie lubią. Jak do tego doszło?

Czy dzieci bez karty rowerowej mogą dostać 1500 złotych mandatu?

Pandemia sprawiła, że wiele dzieci nie zdawało w ostatnich latach egzaminu na kartę rowerową. Tymczasem te, które skończyły 10 lat, są już za duże, żeby jeździć po chodniku, ale zgodnie z prawem - bez karty - za małe, by jeździć drogami publicznymi. To rodzi masę problemów i wątpliwości. A właśnie trwa tak zwany Rowerowy Maj...

Jak zabłysnąć w czasie rozmowy w windzie? Pytamy nauczyciela geografii

Trzy lata - podobno tyle w skali życia przeciętny Polak spędza na rozmawianiu o pogodzie. Jak na typowego mieszkańca naszej części Europy przystało - głównie narzeka. Ale to, jak wiele będzie miał rzeczywiście o pogodzie do powiedzenia, w dużej mierze zależy od tego, co wyniesie z lekcji geografii. Co jeszcze łączy szkołę i pogodę? O tym rozmawiamy z Radosławem Koniecznym.

Nawet jeśli twoje dziecko nie jest czarnym gejem, równość w szkole jest także twoją sprawą

Nie chodzi tylko o inną narodowość czy kolor skóry. To może dotykać - i to boleśnie - każdego dziecka, również twojego. Bo może akurat jesteś biedniejszy niż sąsiedzi lub nie masz samochodu i dobrego dojazdu ze swojej wsi do najbliższego miasta. A może twoje dziecko jest gejem, ma jakąś niepełnosprawność albo po prostu jest dziewczynką. Czas porozmawiać poważnie o równym traktowaniu w szkole.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Zobacz, żeby lepiej zrozumieć

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Światowy Dzień Zapobiegania SamobójstwomFundacja ITAKA
wideo 2/8

Czy, jak i kiedy opłaca się być dobrym?

Czynienie dobra nie przynosi szczęścia, jeśli jesteśmy do niego zmuszani. Więcej daje nam aktywne pomaganie niż tylko wpłacanie pieniędzy potrzebującym. Żeby od pomagania być szczęśliwym, trzeba robić to mądrze. Czyli właściwie jak?