Dworczyk: wybrzmiał postulat, by rząd rozpoczął rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza Unią Europejską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UE
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UETVN24
wideo 2/25
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UETVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły programu szczepień. Uczestniczyli w nich przedstawiciele PiS, KO, Lewicy, PSL i Konfederacji. - Dobra informacja jest taka, że - poza Konfederacją - wszyscy stawiamy sobie ten sam cel: sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju - powiedział po spotkaniu Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

W wideokonferencji zorganizowanej we wtorek uczestniczyli szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki i szef sejmowej komisji zdrowia, poseł Tomasz Latos, Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentował lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Dariusz Klimczak, Lewicę - posłowie Marcelina Zawisza, Marek Rutka i senator Wojciech Konieczny. Ze strony Koalicji Obywatelskiej był między innymi szef klubu Cezary Tomczyk. Konfederację reprezentował poseł Grzegorz Braun.

Szefowie klubów na rozmowie z premierem
Szefowie klubów na rozmowie z premieremTVN24

Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UE

- Dobra informacja jest taka, że poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel: sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju. To jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią - powiedział po spotkaniu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

W trakcie rozmów - przekazał - "wybrzmiał postulat - sformułowany przez przedstawicieli chyba wszystkich środowisk politycznych - by rząd rozpoczął rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza Unią Europejską, pomimo porozumienia unijnego".

Dodał, że "pojawiła się też ciekawa propozycja pana Arłukowicza [europosła z PO - przyp. red.] na temat podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie". To na etapie, gdy szczepionek będzie więcej, wydaje się pomysłem do wykorzystania - ocenił Dworczyk.

Niedzielski: burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycji

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "rozmowa była rozmową bardzo burzliwą". - Przedstawiane stanowiska były bardzo różne, nie tylko między nami a opozycją, ale również wewnątrz opozycji - powiedział. Dodał, że te różnice dotyczyły szczególnie podejścia do obostrzeń. - Część opozycji na przykład wskazywała na konieczność ich luzowania. Z drugiej strony mieliśmy głosy, które mówiły o tym, by przedłużyć istniejące regulacje do połowy lutego - powiedział szef resortu zdrowia.

Odnosząc się do ewentualnych dodatkowych zakupów szczepionek powiedział, że rząd "cały czas analizuje różne możliwości", ale "ze względu na delikatność tej sprawy na razie nie będzie ujawniał szczegółów".

Niedzielski: była burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycji
Niedzielski: była burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycjiTVN24

Terlecki: dobre spotkanie, elementy humorystyczne, występy Konfederacji

Po zakończeniu spotkania, około godziny 11, Ryszard Terlecki rozmawiał z dziennikarzami. - Dobre spotkanie. Parę ciekawych propozycji, które myślę, że rząd weźmie pod uwagę - powiedział. - Były też elementy, powiedziałbym, humorystyczne, występy Konfederacji. No, ale to jest taka już cecha - dodał. Dopytywany o merytoryczne propozycje, które się pojawiły podczas spotkania i które w jego ocenie rząd mógłby uwzględnić, Terlecki odparł: - Na przykład to, żeby w rejestracji osób (...) najstarszych mogły uczestniczyć osoby z ich rodzin i przez profil zaufany zgłaszać.

Tomczyk: rząd nie ma żadnego alternatywnego systemu zakupu

Cezary Tomczyk po spotkaniu powiedział dziennikarzom: - Polski rząd poinformował nas o tym, że polski rząd zrezygnował z zakupu 9 milionów szczepionek od firmy Pfizer i 6 milionów szczepionki od firmy Moderna.

- Czy w Polsce jest za dużo szczepionek? Rząd nie ma żadnego alternatywnego systemu zakupu. Na moje pytanie, jaka jest alternatywa, pan minister Niedzielski powiedział, że przyglądają się rynkowi - dodał.

Budka o rozwiązaniach, które "zapewnią, że szczepienia będą przebiegały sprawniej"

Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, przedstawił niedługo później na konferencji prasowej "Sprawny i sprawiedliwy system szczepień", czyli rozwiązania, które zapewnią, że szczepienia w Polsce przeciwko COVID-19 będą przebiegały dużo sprawniej".

Budka przedstawił pięć rozwiązań:

"1. Decentralizacja - zapisy i koordynacja szczepień dla grup wiekowych w przychodniach POZ; 2. Natychmiastowe odblokowanie możliwości zapisów na szczepienia dla seniorów 70+; 3. Dostarczenie szczepionki do miejscowości proporcjonalnie do liczby mieszkańców; 4. Kolejność szczepień uzasadniona medycznie - chorzy na cukrzycę, astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze powinni być przed prokuratorami; 5. Wykorzystanie systemu zarządzania kryzysowego i samorządów do dystrybucji szczepionki i powiadamiania o szczepieniach".

Kosiniak-Kamysz: co z deklaracją prezydenta Dudy i dostawami szczepionek z USA?

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że na spotkaniu "zadał precyzyjne pytanie o zobowiązanie prezydenta Dudy i przywiezienie szczepionek ze Stanów Zjednoczonych".

- Na jakim etapie przerwano negocjacje? Ta deklaracja padła w czerwcu, rozumiem że dzień po tej deklaracji rozpoczęły się negocjacje między polskim a amerykańskim rządem o pozyskaniu szczepionek. Mogę zrozumieć, że na końcu drogi wybrano projekt europejski, ale proszę o przedstawienie dokonań negocjacji z USA. Jaka pula wynegocjowana? Czy to jest kolejna wielka ściema i lans na koronawirusie Andrzeja Dudy? - mówił Kosiniak-Kamysz.

Spotkanie premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnychtwitter.com/PremierRP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zawisza: Polska mogłaby prowadzić działania, by produkować szczepionkę w kraju

Z kolei Marcelina Zawisza z Lewicy powiedziała, że "Polska mogłaby prowadzić działania mające na celu produkcję szczepionki w Polsce".

- Niestety takich działań nie podjęła do tej pory - stwierdziła.

Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek: wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją

Spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych z premierem komentowali w "Tak jest" w TVN24 Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, która sama w nim uczestniczyła, oraz poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia (klub parlamentarny PiS).

- Nie było konkluzji, raczej zadawaliśmy pytania i proponowaliśmy swoje rozwiązania. Tylko jest jeden problem - trochę późno to spotkanie - powiedziała posłanka KO.

Jak stwierdziła, "w tej chwili to spotkanie wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją". - Minął już miesiąc od rozpoczęcia szczepień, kalendarz na pierwszy kwartał jest całkowicie zajęty i nikt się już nie może zapisać, mieliśmy kolejki (na rejestrację - red.), które można nazwać czasem pogardy dla seniorów - wyliczała.

Zwracała także uwagę, że rząd nie zamówił własnymi kanałami dodatkowych dawek szczepionek, tak jak zrobiły to na przykład Niemcy.

Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek:  wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją
Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek: wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycjąTVN24

Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć

Kamil Bortniczuk mówił, że "w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć". - Jeżeli się okaże, że zainteresowanie szczepieniami będzie procentowo większe niż to wynikało z wcześniejszych badań, to będziemy mogli te szczepienia domówić, również ponad to, co mamy zagwarantowane przez Komisję Europejską - tłumaczył.

Jak mówił, rząd nie zdecydował się na zakup szczepionek na własną rękę, ponieważ termin dostawy był "absolutnie nietrakcyjny". - Był to koniec 2021 roku. A my zakładamy, że umowa z Komisją Europejską zostanie wcześniej skonsumowana, w związku z czym, nie będziemy potrzebować tych szczepionek. Zamawianie ich w nadmiarze w tak odległym terminie byłoby nieefektywne ze względu na interes państwa i nikogo więcej byśmy dziś nimi nie zaszczepili - przekonywał Bortniczuk.

Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć
Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyćTVN24

.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Rejestracja na szczepienie dla osób powyżej 70. roku życia ruszyła w piątek, 22 stycznia. Tydzień wcześniej, od 15 stycznia rejestracja dla seniorów 80 plus. Szczepienia populacyjne dla osób z obu tych grup wiekowych rozpoczęły się w poniedziałek.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Autorka/Autor:kb, mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PremierRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24