Dworczyk: wybrzmiał postulat, by rząd rozpoczął rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza Unią Europejską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UE
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UETVN24
wideo 2/25
Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UETVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły programu szczepień. Uczestniczyli w nich przedstawiciele PiS, KO, Lewicy, PSL i Konfederacji. - Dobra informacja jest taka, że - poza Konfederacją - wszyscy stawiamy sobie ten sam cel: sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju - powiedział po spotkaniu Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

W wideokonferencji zorganizowanej we wtorek uczestniczyli szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki i szef sejmowej komisji zdrowia, poseł Tomasz Latos, Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentował lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Dariusz Klimczak, Lewicę - posłowie Marcelina Zawisza, Marek Rutka i senator Wojciech Konieczny. Ze strony Koalicji Obywatelskiej był między innymi szef klubu Cezary Tomczyk. Konfederację reprezentował poseł Grzegorz Braun.

Szefowie klubów na rozmowie z premierem
Szefowie klubów na rozmowie z premieremTVN24

Dworczyk: pojawił się postulat, by rozpocząć rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza UE

- Dobra informacja jest taka, że poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel: sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju. To jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią - powiedział po spotkaniu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

W trakcie rozmów - przekazał - "wybrzmiał postulat - sformułowany przez przedstawicieli chyba wszystkich środowisk politycznych - by rząd rozpoczął rozmowy o pozyskaniu szczepionek poza Unią Europejską, pomimo porozumienia unijnego".

Dodał, że "pojawiła się też ciekawa propozycja pana Arłukowicza [europosła z PO - przyp. red.] na temat podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie". To na etapie, gdy szczepionek będzie więcej, wydaje się pomysłem do wykorzystania - ocenił Dworczyk.

Niedzielski: burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycji

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "rozmowa była rozmową bardzo burzliwą". - Przedstawiane stanowiska były bardzo różne, nie tylko między nami a opozycją, ale również wewnątrz opozycji - powiedział. Dodał, że te różnice dotyczyły szczególnie podejścia do obostrzeń. - Część opozycji na przykład wskazywała na konieczność ich luzowania. Z drugiej strony mieliśmy głosy, które mówiły o tym, by przedłużyć istniejące regulacje do połowy lutego - powiedział szef resortu zdrowia.

Odnosząc się do ewentualnych dodatkowych zakupów szczepionek powiedział, że rząd "cały czas analizuje różne możliwości", ale "ze względu na delikatność tej sprawy na razie nie będzie ujawniał szczegółów".

Niedzielski: była burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycji
Niedzielski: była burzliwa dyskusja, różnice zdań były też wewnątrz opozycjiTVN24

Terlecki: dobre spotkanie, elementy humorystyczne, występy Konfederacji

Po zakończeniu spotkania, około godziny 11, Ryszard Terlecki rozmawiał z dziennikarzami. - Dobre spotkanie. Parę ciekawych propozycji, które myślę, że rząd weźmie pod uwagę - powiedział. - Były też elementy, powiedziałbym, humorystyczne, występy Konfederacji. No, ale to jest taka już cecha - dodał. Dopytywany o merytoryczne propozycje, które się pojawiły podczas spotkania i które w jego ocenie rząd mógłby uwzględnić, Terlecki odparł: - Na przykład to, żeby w rejestracji osób (...) najstarszych mogły uczestniczyć osoby z ich rodzin i przez profil zaufany zgłaszać.

Tomczyk: rząd nie ma żadnego alternatywnego systemu zakupu

Cezary Tomczyk po spotkaniu powiedział dziennikarzom: - Polski rząd poinformował nas o tym, że polski rząd zrezygnował z zakupu 9 milionów szczepionek od firmy Pfizer i 6 milionów szczepionki od firmy Moderna.

- Czy w Polsce jest za dużo szczepionek? Rząd nie ma żadnego alternatywnego systemu zakupu. Na moje pytanie, jaka jest alternatywa, pan minister Niedzielski powiedział, że przyglądają się rynkowi - dodał.

Budka o rozwiązaniach, które "zapewnią, że szczepienia będą przebiegały sprawniej"

Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, przedstawił niedługo później na konferencji prasowej "Sprawny i sprawiedliwy system szczepień", czyli rozwiązania, które zapewnią, że szczepienia w Polsce przeciwko COVID-19 będą przebiegały dużo sprawniej".

Budka przedstawił pięć rozwiązań:

"1. Decentralizacja - zapisy i koordynacja szczepień dla grup wiekowych w przychodniach POZ; 2. Natychmiastowe odblokowanie możliwości zapisów na szczepienia dla seniorów 70+; 3. Dostarczenie szczepionki do miejscowości proporcjonalnie do liczby mieszkańców; 4. Kolejność szczepień uzasadniona medycznie - chorzy na cukrzycę, astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze powinni być przed prokuratorami; 5. Wykorzystanie systemu zarządzania kryzysowego i samorządów do dystrybucji szczepionki i powiadamiania o szczepieniach".

Kosiniak-Kamysz: co z deklaracją prezydenta Dudy i dostawami szczepionek z USA?

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że na spotkaniu "zadał precyzyjne pytanie o zobowiązanie prezydenta Dudy i przywiezienie szczepionek ze Stanów Zjednoczonych".

- Na jakim etapie przerwano negocjacje? Ta deklaracja padła w czerwcu, rozumiem że dzień po tej deklaracji rozpoczęły się negocjacje między polskim a amerykańskim rządem o pozyskaniu szczepionek. Mogę zrozumieć, że na końcu drogi wybrano projekt europejski, ale proszę o przedstawienie dokonań negocjacji z USA. Jaka pula wynegocjowana? Czy to jest kolejna wielka ściema i lans na koronawirusie Andrzeja Dudy? - mówił Kosiniak-Kamysz.

Spotkanie premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnychtwitter.com/PremierRP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zawisza: Polska mogłaby prowadzić działania, by produkować szczepionkę w kraju

Z kolei Marcelina Zawisza z Lewicy powiedziała, że "Polska mogłaby prowadzić działania mające na celu produkcję szczepionki w Polsce".

- Niestety takich działań nie podjęła do tej pory - stwierdziła.

Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek: wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją

Spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych z premierem komentowali w "Tak jest" w TVN24 Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, która sama w nim uczestniczyła, oraz poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia (klub parlamentarny PiS).

- Nie było konkluzji, raczej zadawaliśmy pytania i proponowaliśmy swoje rozwiązania. Tylko jest jeden problem - trochę późno to spotkanie - powiedziała posłanka KO.

Jak stwierdziła, "w tej chwili to spotkanie wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją". - Minął już miesiąc od rozpoczęcia szczepień, kalendarz na pierwszy kwartał jest całkowicie zajęty i nikt się już nie może zapisać, mieliśmy kolejki (na rejestrację - red.), które można nazwać czasem pogardy dla seniorów - wyliczała.

Zwracała także uwagę, że rząd nie zamówił własnymi kanałami dodatkowych dawek szczepionek, tak jak zrobiły to na przykład Niemcy.

Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek:  wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycją
Lubnauer o spotkaniu w sprawie szczepionek: wygląda jak chęć podzielenia się porażką i chaosem z opozycjąTVN24

Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć

Kamil Bortniczuk mówił, że "w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć". - Jeżeli się okaże, że zainteresowanie szczepieniami będzie procentowo większe niż to wynikało z wcześniejszych badań, to będziemy mogli te szczepienia domówić, również ponad to, co mamy zagwarantowane przez Komisję Europejską - tłumaczył.

Jak mówił, rząd nie zdecydował się na zakup szczepionek na własną rękę, ponieważ termin dostawy był "absolutnie nietrakcyjny". - Był to koniec 2021 roku. A my zakładamy, że umowa z Komisją Europejską zostanie wcześniej skonsumowana, w związku z czym, nie będziemy potrzebować tych szczepionek. Zamawianie ich w nadmiarze w tak odległym terminie byłoby nieefektywne ze względu na interes państwa i nikogo więcej byśmy dziś nimi nie zaszczepili - przekonywał Bortniczuk.

Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyć
Bortniczuk: w ramach umowy z Komisją Europejską mamy zagwarantowanych tyle szczepionek, ile powinno nam wystarczyćTVN24

.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Rejestracja na szczepienie dla osób powyżej 70. roku życia ruszyła w piątek, 22 stycznia. Tydzień wcześniej, od 15 stycznia rejestracja dla seniorów 80 plus. Szczepienia populacyjne dla osób z obu tych grup wiekowych rozpoczęły się w poniedziałek.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Autorka/Autor:kb, mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PremierRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Rok temu wzięła ślub, a kilka miesięcy temu została uznana za funkcjonariuszkę miesiąca w dzielnicy Queens. Emilia Rennhack z domu Kowalczyk - policjantka z Nowego Jorku - została pochowana. Kilka dni wcześniej zginęła w salonie kosmetycznym, jako jedna z czterech osób, w które wjechał kompletnie pijany kierowca.

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Źródło:
PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ta niedziela to dzień II tury wyborów parlamentarnych we Francji. Błyskawicznie minął tydzień brutalnej kampanii wyborczej. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą zdominowały apele o mobilizację i wzajemne oskarżenia rywali biorących udział w wyścigu po mandaty w Zgromadzeniu Narodowym - relacjonował Maciej Woroch sytuację w jednej z największych gospodarek świata.

"Wzajemne oskarżenia i apele o mobilizację". II tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego we Francji

"Wzajemne oskarżenia i apele o mobilizację". II tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego we Francji

Źródło:
tvn24.pl

W nowej kadencji brytyjskiej Izby Gmin Partia Pracy będzie mieć 411 posłów, Partia Konserwatywna – 121, a Liberalni Demokraci – 72. Dopiero w sobotę późnym południem zakończyło się ponowne przeliczanie głosów oddanych w czwartkowych wyborach parlamentarnych w ostatnim z okręgów.

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

W trzeciej rundzie Wimbledonu Iga Świątek przegrała z Julią Putincewą i odpadła z turnieju. Dwa śmiertelne wypadki na polskich jeziorach - utonęli 12-latek i 17-latka. We Francji rozpoczyna się II tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 7 lipca.

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, eurosport

W sobotę w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy ciężarówka transportująca ropę zderzyła się z minibusem. Nie żyje 14 osób, w tym sześcioletnie dziecko. Przeżyła tylko jedna osoba - donosi Reuters, powołując się na miejscowe służby ratunkowe.

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Cysterna zderzyła się z minibusem. Przeżyła tylko jedna kobieta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

17-latka w Skorzęcinie (Wielkopolskie) utonęła w sobotę po tym, jak wyskoczyła z rowera wodnego do jeziora bez kapoku.

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

Źródło:
PAP

2 lipca w Katowicach z okna na trzecim piętrze budynku mieszkalnego wypadł 2,5-letni chłopiec. Przeżył, ale z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie jego stan poprawia się. Policja apeluje: mając dzieci w domu, zadbajmy, żeby okna i drzwi były zawsze zabezpieczone, to sprawa życia i śmierci. Historie ku przestrodze.

Mając dzieci, należy zamykać okna w domu. Ciekawość malucha może doprowadzić do tragedii

Mając dzieci, należy zamykać okna w domu. Ciekawość malucha może doprowadzić do tragedii

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie to był gest, który miał niewątpliwie poprawić jego wizerunek wewnątrz Unii Europejskiej. Ale przekaz, jaki wysłał z Ukrainy, był dokładnie przekazem putinowskim - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador na Łotwie i w Armenii. Marek Ostrowski, dziennikarz tygodnika "Polityka" powiedział, że Orban ewidentnie szkodzi sprawie Europy.

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Dla Kijowa pieredyszka, dla Putina raport

Źródło:
TVN24

To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, komentując problemy z wyborem przez PiS marszałka w Małopolsce, gdzie ma większość w sejmiku. - To nie jest tak, że to się wydarzyło nagle. To jest taki długotrwały proces, którego w tej chwili widzimy spektakularny koniec - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska (KO).

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Najpierw pojechał do Ukrainy, gdzie jeszcze świeża jest krew ofiar rosyjskiego imperializmu. Później jedzie ściskać prawicę komuś, kto za tę krew ofiar odpowiada - mówił w sobotę marszałek Sejm Szymon Hołownia. Ocenił, że "jest w tym coś okrutnego". Premier Donald Tusk spytał, "czy ktoś czuje się bezpieczniej po rozmowie Orbana z Putinem".

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

"Jest w tym coś okrutnego", "czy ktoś czuje się bezpieczniej?"

Źródło:
PAP

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzice trzymiesięcznego chłopca, u którego "stwierdzono liczne obrażenia mózgu powstałe na przestrzeni co najmniej kilku tygodni", usłyszeli zarzuty znęcania się fizycznego nad dzieckiem i spowodowania ciężkich obrażeń. To 35-letnia adwokatka i 37-letni lekarz. Ich pełnomocnik przekazał, że nie przyznali się do stawianych zarzutów.

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl
Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Victoria Starmer jest żoną nowego brytyjskiego premiera, Keira Starmera. Jednym z wątków wspominanych w tym kontekście przez media są jej polsko-żydowskie korzenie. Do jej pochodzenia nawiązał w sobotę szef polskiego rządu Donald Tusk.

Żona nowego brytyjskiego premiera ma związki z Polską. Kim jest Victoria Starmer?

Żona nowego brytyjskiego premiera ma związki z Polską. Kim jest Victoria Starmer?

Źródło:
PAP, tvn24.pl, BBC

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "MaXXXine", trzecia części trylogii Ti Westa. Wspomniała także o ekscentrycznych ubraniach Eltona Johna, które trafiły na aukcję.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl