Boska Meryl. Najciekawsze role laureatki honorowego Złotego Globu

Oficjalny zwiastun filmu "Boska Florence"
Oficjalny zwiastun filmu "Boska Florence"
Monolith Films Plus
Tytułowa rola w "Boskiej Florence" przyniosła Streep 30. nominację do Złotego GlobuMonolith Films Plus

W niedzielę po raz 74. w Beverly Hilton Hotel przyznane zostaną Złote Globy - jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmu i telewizji. Bohaterką wieczoru będzie z pewnością Meryl Streep, która nie tylko ma szansę na dziewiątą statuetkę w karierze (to 30. nominacja aktorki), ale także odbierze honorowy Złoty Glob. Przy tej okazji przypominamy najciekawsze role z dorobku 67-letniej aktorki.

Złote Globy są coroczną nagrodą filmową i telewizyjną przyznawaną przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA). Rokrocznie przyznawana jest Nagroda im. Cecila B. DeMille'a za "wybitny wkład w świat rozrywki". Nagroda wręczana jest podczas gali Złotych Globów, a wyróżniona nią osoba jest gościem honorowym. Tegoroczną laureatką jest Meryl Streep, która w tym roku po raz 30. nominowana została w kategorii aktorskiej.

67-letnia Streep na koncie ma trzy Oscary, osiem Złotych Globów, jedną Złotą Palmę, Srebrnego Niedźwiedzia, dwie nagrody BAFTA i ponad 20 innych nagród. Do samych Oscarów nominowana była 19 razy - co jest swoistym rekordem tej nagrody.

Aktorka stworzyła ponad 50 kreacji aktorskich w kinie i w telewizji. Głośno zrobiło się o niej w 1978 roku, kiedy zagrała w "Łowcy jeleni" Michaela Cimino. To była jej zaledwie druga rola filmowa i już doceniona oscarową nominacją dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Przez kolejne 38 lat grała u boku najwybitniejszych aktorów i aktorek.

Kolejna nominacja do Oscara?

W najnowszym filmie "Boska Florence" Streep po raz kolejny wcieli się w autentyczną postać. Tylko w ostatnich pięciu latach wcieliła się między innymi w Julię Child oraz Margaret Thatcher.

Tym razem Streep zagrała "najgorszą śpiewaczkę świata" - Florence Foster Jenkins. Amerykańska sopranistka amatorka zyskała światową sławę skrajnym brakiem talentu operowego, jednak i tak była w stanie zapełniać sale koncertowe. Rola Jenkins wydaje się być napisaną właśnie dla Meryl Streep - chociaż w przeciwieństwie do Jenkins, aktorka wielokrotnie udowodniła, że potrafi śpiewać. Streep śpiewająco fałszowała i stworzyła kolejną niezapomnianą kreację. Nie dziwi więc kolejna szansa na Złoty Glob oraz duże prawdopodobieństwo 20. nominacji do Oscara.

Meryl Streep i Hugh Grant w filmie "Boska Florence"Monolith Films

Przy okazji honorowego Złotego Globu przygotowaliśmy subiektywne zestawienie dziesięciu najbardziej znaczących, najciekawszych i najbardziej charakterystycznych ról w dorobku wybitnej Amerykanki. Przy wyborze kierowaliśmy się nie tylko liczbą nagród, które Streep zgarnęła za poszczególną kreacje, ale staraliśmy się wybrać te najbardziej różnorodne, pochodzące z różnych okresów jej kariery. Wybór był ciężki, bo każdy fan Streep i każdy kinoman to zestawienie ułożyłby zupełnie inaczej.

"Łowca jeleni" (reż. Michael Cimino, 1978 r.)

29-letnia Streep miała na koncie kilka ról teatralnych i jedną epizodyczną kreację filmową. W filmie Cimino zagrała rolę Lindy, która na ekranie nie pojawia się zbyt często.

Jednak aktorka potrafiła ten niewielki udział w filmie przetworzyć w coś symbolicznego i znaczącego. Jak sama wspominała po latach, niespecjalnie była tym występem zainteresowana, gdyż była to postać kobieca "wstawiona pomiędzy dwóch mężczyzn". Małomiasteczkowa, przeciętna Amerykanka - jaką była Linda - stała się przykładem kobiety walczącej o swoje miejsce w rzeczywistości, w którą została wpisana. Krytycy przez kolejne dekady wspominali jej wykonanie "God Bless America" jako jeden z punktów zwrotnych w karierze aktorki. Streep rolą Lindy zdobyła uznanie, otworzyła sobie drzwi do wielkiego kina, a przede wszystkim do pierwszej nominacji do Oscara.

"Sprawa Kramerów" (reż. Robert Benton, 1979 r.)

Rok później Meryl Streep zagrała Joannę Kramer, w legendarnym, nagrodzonym m.in. pięcioma Oscarami dramacie "Sprawa Kramerów". Tą rolą Streep rozpoczęła swój "cykl" kreacji kobiet, które wyłamują się oczekiwaniom społecznym. Pierwotnie główną postać w dramacie Bentona miała zagrać popularna wówczas Kate Jackson.

Już w pierwszych scenach, kiedy Joanna decyduje się porzucić rodzinę, Streep wykazuje się nieprzeciętnym talentem aktorskim, utrzymując widza w napięciu do samego końca. "Sprawa Kramerów" to pozornie opowieść o walce o prawa do dziecka, jednak unaocznia też bardzo surowy obraz rzeczywistości rozbitej rodziny. Aktorka umiejętnie stworzyła postać, która wzbudza raczej negatywne emocje, jednak widz szybko jest w stanie zrozumieć motywy, którymi kierowała się bohaterka. Oscarowa rola Streep po niemal 40 latach jest ciągle aktualna, uniwersalna i stanowi pewien kinowy archetyp "złej matki".

Meryl Streep jako Joanna Kramer Columbia Pictures

"Zgaga" (reż. Mike Nichols, 1986 r.)

Chociaż pomiędzy "Sprawą Kramerów" a "Zgagą" Streep stworzyła genialne kreacje w "Kochanicy Francuza”, "Wyborze Zofii" (za którą dostała drugiego Oscara, pierwszego za rolę pierwszoplanową) "Silkwood" czy "Pożegnaniu z Afryką", to celowo zdecydowaliśmy o wyborze "Zgagi". Było to drugie filmowe spotkanie Streep i pochodzącego z Niemiec wybitnego reżysera (po raz pierwszy spotkali się w "Silkwood"), a pierwszy film, w którym aktorka zagrała u boku Jacka Nicholsona.

Film powstał na podstawie autobiografii amerykańskiej dziennikarki, scenarzystki filmowej, pisarki i reżyserki - Nory Ephron. Streep i Ephron spotkały się wcześniej na planie "Silkwood" (Ephron była także autorką scenariusza tego filmu). Po latach panie spotkały się na planie "Julie i Julia". "Zgaga" opowiada o historii małżeństwa Ephron z Carlem Bernsteinem, dziennikarzem "Washington Post", któremu sławę przyniosła odkryta między innymi przez niego afera Watergate.

Efektem filmowego zderzenia z Nicholsonem było zupełnie inne oblicze amerykańskiej aktorki. Postać grana przez Streep - Rachel Samstat jest z pozoru silną, niezależną, odnoszącą sukcesy kobietą. Namiętność, jaka połączyła ją z Markiem Formanem (Jack Nicholson), szybko zmieniła się w wielkie uczucie, które sprawiło, że para wzięła ślub i wspólnie zamieszkała w Waszyngtonie. Jest to jednak historia kobiety, która w imię uczucia i szczęścia rodzinnego odstawia na bok swoją karierę. Samstat z silnej kobiety zmienia się w neurotyczkę, kiedy odkrywa romans męża.

"Pocztówki znad krawędzi" (reż. Mike Nichols, 1990 r.)

W gorzkim i miejscami surowym komediodramacie Nicholsa Streep wcieliła się w aktorkę Susanne Vale, która walczy z ciągłymi porównaniami do słynnej matki (w tej roli Shirley MacLaine) oraz uzależnieniem od narkotyków i alkoholu.

Żeby uratować swoją podupadającą karierę, musi wytrzeźwieć, jednak ciągle boryka się z usłaną sukcesami przeszłością matki. Chociaż Suzanne o swój upadek oskarża właśnie swoją rodzicielkę, to ta ostatnia będzie jedyną, która przyjdzie na ratunek córce. Rywalizujące ze sobą dotychczas kobiety będą musiały nauczyć się na nowo żyć ze sobą - po wyjściu z kliniki Suzanne pewien czas spędza pod dachem matki.

Nichols, który w świetny sposób zrealizował scenariusz Carrie Fisher, skupił się na relacji dwóch pokoleń aktorek, niewypowiedzianych pretensjach i wzajemnych oskarżeniach. Nic dziwnego, skoro Fisher w swoim tekście próbowała się pogodzić ze swą matką Debbie Reynolds.

Streep po raz kolejny stworzyła postać symboliczną - docenioną zresztą nominacją do Oscara.

"Co się wydarzyło w Madison County?" (reż. Clint Eastwood, 1995 r.)

Na pierwszy rzut oka melodramat jakich wiele. Świetna gra duetu Streep - Eastwood (który zagrał główną postać męską, wyreżyserował film i napisał do niego muzykę) sprawia jednak, że historia namiętnego romansu między prowincjonalną panią domu a wielkomiejskim, przystojnym artystą, stała się jedną z najbardziej pamiętnych w drugiej połowie minionego stulecia.

Streep udowodniła, że 40-latka z środkowo-zachodniej części USA może mieć tyle samo seksapilu, co jej rówieśniczki z Nowego Jorku czy Los Angeles. Amerykańscy krytycy dość zgodnie twierdzą, że rolą Franceski Johnson Streep zmieniła oblicze dotychczasowych rodzimych melodramatów. Dla wielu aktorka pozostaje jedynym powodem, dla którego warto - a nawet trzeba - zobaczyć obraz Eastwooda.

Meryl Streep jako Francesca Johnson w "Co się wydarzyło w Madison County?"Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Godziny" (reż. Stephen Daldry, 2002 r.)

"Godziny" dla wielu to film przytłaczający ze względu na zaprezentowane studium smutku. Stanowi niezwykłą adaptację nagrodzonej Pulitzerem powieści Michaela Cunninghama. Streep zagrała w nim rolę Clarissy Vaughan. Trzeba dodać, że obok Streep w "Godzinach" brawurowo zagrały Nicole Kidman (która za rolę Virginii Wolf otrzymała Oscara) i Julianne Moore.

Clarrisa jest byłą kochanką, partnerką umierającego na AIDS słynnego poety Richarda. Aktorka stworzyła romantycznie spełnioną kobietę, która nie potrafi jednak znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego szczęście wymyka się jej z rąk.

Streep pokazała zupełnie inne oblicze. Zazwyczaj pełna energii, żywiołowa i dynamiczna, tutaj porzuciła swój dotychczasowy wizerunek. Wycofana, cicha, zdystansowana - takiej Meryl wcześniej nie znaliśmy. Dialogi zostały ograniczone do minimum na rzecz serii wymownych, przemyślanych gestów.

"Adaptacja" (reż. Spike Jonze, 2002 r.)

Niezrozumiały brak nominacji do Oscara za rolę w "Godzinach" wcale nie oznaczał dla aktorki utraty szans na złotą statuetkę w 2003 r. Swoją 13. nominację uzyskała w tym samym roku za główną rolę w przewrotnej "Adaptacji".

Jeśli ktokolwiek wątpi w talent aktorski Streep, to znaczy, że nie widział jeszcze "Adaptacji". Postać Susan Orlean jest jedną z najzabawniejszych, jaką Streep stworzyła w swojej karierze. Brawurowo, zupełnie naturalnie, wcieliła się w uznaną nowojorską pisarkę.

"Adaptacja" jest prawdopodobnie jedynym filmem na koncie aktorki, w którym została "przyćmiona" rewelacyjną grą swoich kolegów z planu - Nicolasa Cage’a (który znakomicie poradził sobie z podwójną rolą bliźniaków Kaufmann) oraz nagrodzonego Oscarem Chrisa Coopera. Jednak to dzięki swojemu wdziękowi i niebanalnemu poczuciu humoru Streep podnosi całość do rangi dzieła sztuki.

Meryl Streep jako Susan OrleanVision Film

"Diabeł ubiera się u Prady" (reż. David Frankel, 2006 r.)

Ekranizacja jednego z największych bestsellerów XXI wieku w USA, powieści Laury Weisberger o tym samym tytule. W świecie mody mówi się, że postać Mirandy Priestley była mocno inspirowana redaktor naczelną "Vogue'a" Anną Wintour. Patrząc na kreację aktorską Streep, widać bardzo mocne podobieństwo w zachowaniu, sposobie mówienia.

Streep na ekranie niewiele się odzywa. Wszystko wyraża twarzą. Wystarczy zwrócić uwagę na dwie sceny, żeby przekonać się o talencie aktorki. Pierwsza to moment, kiedy Miranda tłumaczy swojej nowej asystentce zasady rządzące światem mody. Chłodna, zblazowana, cicho i spokojnie wgniata w podłogę niczego nieświadomą Andy, nie używając przy tym ani jednego obraźliwego słowa. Druga zaskakująca scena - gdy Priestley bez makijażu, z opuchniętymi od płaczu oczyma, oznajmia swojej asystentce, że czeka ją kolejny rozwód. Cała paleta emocji serwowana przez Streep zostaje w pamięci na długo. Wyniosły ton Mirandy, kąśliwe uwagi i jej spryt - wszystko to przekłada się na zupełnie nowy rodzaj czarnego charakteru w kinie amerykańskim.

Meryl Streep jako Miranda Priestly w "Diabeł ubiera się u Prady" Imperial Cinepix

"Julia i Julie" (reż. Nora Ephron, 2009 r.)

Gdy pojawiła się informacja, że Meryl Streep wcieli się w postać ukochanej w USA Julii Child, dla wielu było jasne, że zostanie to przypieczętowane nominacją do Oscara. Streep w znakomity sposób otworzyła charakterystyczny akcent oraz ruchy Child.

Chociaż naśladuje słynną gwiazdę amerykańskiej telewizji w sposób godny podziwu, to Streep poszła o krok dalej, wykorzystując swoją rolę do demonstracji siły kobiet, przeciwstawienia się seksizmowi i dominacji mężczyzn w sferze zawodowej i prywatnej. Kreacja oscarowej aktorki w komediodramacie Nory Ephron przypomniała fanom Streep, z jaką łatwością przychodzi jej wybitna gra aktorska.

"Sierpień w hrabstwie Osage" (reż. John Wells, 2013 r.)

Niektórzy krytycy twierdzili na początku 2014 roku, że Streep w "Sierpniu w hrabstwie Osage" Johna Wellsa "przesadziła z talentem", nawet jak na własne standardy. Walcząca z nowotworem Violet jest chodzącą bombą, wypełnioną po brzegi niewypowiedzianymi pretensjami i urazami do wszystkich, przede wszystkim do własnych córek. Violet z każdą kolejną sceną staje się być w swojej ironii i antypatii do otoczenia coraz bardziej gwałtowna i coraz bardziej obrzydliwa, wręcz agresywna. Przez krytykę i film, i sama Streep została przyjęta bardzo różnie. Jednak punktem wyjścia dla zrozumienia filmu jest fakt, że jest to ekranizacja wybitnej sztuki Tracy’ego Lettsa. Nic dziwnego, że Wells w smakowity sposób oddał teatralną (dla mniej cierpliwych widzów nużącą) atmosferę całego projektu. Chociaż Streep kradnie uwagę widza w typowy dla siebie sposób - zagrywając się do granic własnych możliwości - to nie mamy do czynienia z teatrem jednego aktora. Doskonała obsada świetnie się uzupełnia, a Julia Roberts, która wciela się w jedną z trzech córek Violet, sukcesywnie partneruje Streep.

Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"
Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"Forum Film Poland

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Holandia rezygnuje z myśliwców F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę, a część do ośrodka szkoleniowego w Rumunii. "Świętujemy koniec pewnej epoki" - napisał na platformie X minister obrony Ruben Brekelmans.

Odchodzą od F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę

Odchodzą od F-16. Część maszyn trafi na Ukrainę

Źródło:
PAP

Seria eksplozji w Kolonii w ostatnich miesiącach pokazuje "nową formę brutalności" - stwierdził minister spraw wewnętrznych niemieckiego kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. Trwa w tej sprawie "gigantyczne śledztwo". Według śledczych za większością ataków stoją holenderskie gangi narkotykowe.

"Nie ma tygodnia bez eksplozji lub strzałów". Trwa "gigantyczne" śledztwo

"Nie ma tygodnia bez eksplozji lub strzałów". Trwa "gigantyczne" śledztwo

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemawiał podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Mówił, że jego kraj walczy o przetrwanie na siedmiu frontach i chce sprostować "kłamstwa i oszczerstwa" na temat działań izraelskiej armii. - Izrael pragnie pokoju, ale będzie się bronił przed wrogami, którzy chcą go zniszczyć - mówił premier. Gdy przemawiał, dziesiątki delegacji opuściły salę obrad. W nocy z piątku na sobotę Izrael przeprowadził serię nalotów na stolicę Libanu.

"Błogosławieństwo", "przekleństwo", oklaski i buczenie. Netanjahu w ONZ

"Błogosławieństwo", "przekleństwo", oklaski i buczenie. Netanjahu w ONZ

Źródło:
PAP

Izrael przeprowadził w piątek atak na kwaterę główną Hezbollahu w stolicy Libanu, Bejrucie. Media podają, że celem ataku był przywódca organizacji Hasan Nasrallah. Później izraelska armia ostrzegła cywilów, by ewakuowali się z trzech rejonów Bejrutu i przeprowadziła kolejne ataki. Świadkowie, z którymi rozmawiał Reuters, mówią o ponad 20 nalotach, które trwały przez pięć godzin.

Pięć godzin nalotów. Izrael uderzył ponownie

Pięć godzin nalotów. Izrael uderzył ponownie

Źródło:
PAP, Reuters

Próbę porwania 11-letniego chłopca w Ciechanowie udaremnił 16-latek, który spłoszył sprawcę - przyznaje policja. Jedna z radnych miejskich wystąpiła o nagrodę dla nastolatka. Wiadomo już, że chłopiec odbierze ją z rąk prezydenta Ciechanowa w poniedziałek.

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Źródło:
PAP

28 września w TVN24 GO swoją premierę mają dwa dokumenty, przedstawiające różne oblicza tematu aborcji. W pierwszym oddaliśmy głos kobietom, które świadomie dokonały aborcji, a ich główną obawą był brak wsparcia ze strony państwa. W drugim przedstawiliśmy historie kobiet, które mimo możliwości dokonania aborcji, zdecydowały się na urodzenie śmiertelnie chorych dzieci. - Nie należy oceniać kobiet, jaką podjęły decyzję - mówi jedna z bohaterek materiału.

Wybrały aborcję i nie żałują. Odmówiły terminacji ciąży i pochowały dzieci. Premiery w TVN24 GO

Wybrały aborcję i nie żałują. Odmówiły terminacji ciąży i pochowały dzieci. Premiery w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

Przy sztabie generalnym fińskich sił zbrojnych w Mikkeli umiejscowione zostanie także nowe dowództwo sił lądowych NATO w Skandynawii. Wzmacnia to obronę nie tylko Finlandii, ale całego regionu Europy Północnej - ogłosił w piątek szef resortu obrony Antti Hakkanen.

"Sygnał dla Rosji". To tu powstanie nowe dowództwo NATO

"Sygnał dla Rosji". To tu powstanie nowe dowództwo NATO

Źródło:
PAP

Watykan poinformował w piątek o spotkaniu papieża Franciszka z grupą osób w przeszłości wykorzystywanych seksualnie przez duchownych. Do spotkania doszło w Brukseli po tym, gdy rano odnosząc się do skandalu związanego z pedofilią w Kościele papież powiedział, że jest to "hańba".

Papież "wyraził wstyd za to, co wycierpieli ze strony kapłanów"

Papież "wyraził wstyd za to, co wycierpieli ze strony kapłanów"

Źródło:
PAP

Pojawiają się obawy o losy Wyspy Puckiej w Szczecinie. Miejsce położone jest na depresji, więc ryzyko zalania jest bardzo wysokie. Mieszkańcy nie chcą się poddać, mają już własny system ostrzegania. Cały czas kontrolują wały. Twierdzą, że są przygotowani na falę płynącą Odrą. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Mieszkańcy Wyspy Puckiej szykują się na przyjście wielkiej wody

Mieszkańcy Wyspy Puckiej szykują się na przyjście wielkiej wody

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed groźną pogodą. Na północy Polski niebezpieczeństwo będzie stwarzać silny wiatr, który w porywach może rozpędzać się nawet do 95 kilometrów na godzinę. Na południowym wschodzie należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy do prawie 100 km/h. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Porywy do prawie 100 km/h. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Izrael przeprowadził atak na kwaterę główną Hezbollahu. Donald Trump spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego było prawnie skuteczne. Z kolei Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie aresztowana posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 28 września.

Zełenski u Trumpa, eksplozje w Bejrucie, Sąd Najwyższy o Barskim

Zełenski u Trumpa, eksplozje w Bejrucie, Sąd Najwyższy o Barskim

Źródło:
PAP, TVN24

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przekazał, że w Stanach Zjednoczonych spotkał się między innymi z doradcą do spraw bezpieczeństwa USA Jake'm Sullivanem, a także z przedstawicielem do spraw zakładników i więźniów politycznych. Jak dodał, to "bardzo ważne w kontekście uwięzionych opozycjonistów białoruskich, w tym Andrzeja Poczobuta".

Sikorski o "bardzo ważnym spotkaniu w kontekście Andrzeja Poczobuta"

Sikorski o "bardzo ważnym spotkaniu w kontekście Andrzeja Poczobuta"

Źródło:
PAP

945 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pomimo swojego ogromu, Rosja nie odzyskała statusu supermocarstwa z czasów ZSRR - powiedział historyk Norman Davies podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w Katowicach. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie ujawniła słabość rosyjskiego reżimu, a desperackie działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Federacja Rosyjska emanuje aurą supermocarstwa, którym nie jest"

"Federacja Rosyjska emanuje aurą supermocarstwa, którym nie jest"

Źródło:
PAP

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała w piątek w programie "#BezKitu" w TVN24, że w najbliższym tygodniu projekt rozporządzenia w sprawie jednej godziny religii tygodniowo w szkołach powinien trafić do konsultacji. Oceniła, że w poniedziałek, 30 września, będzie już gotowy. Była także pytana o nową odsłonę przyrody dla szkół podstawowych. Wiceministra otrzymała także nietypowe zadanie od jednego z uczestników programu - musiała rozwiązać równanie matematyczne.

Wiceministra edukacji musiała rozwiązać zadanie z matematyki. "To było oczywiście trochę stronnicze"

Wiceministra edukacji musiała rozwiązać zadanie z matematyki. "To było oczywiście trochę stronnicze"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia wynosząca ponad dwa miliony złotych. Oto liczby, które wylosowano 27 września 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zbierze się rząd, aby przyjąć zmiany w projekcie przyszłorocznego budżetu w związku z sytuacją powodziową. Ministrowie mają także zająć się raportem o sytuacji powodziowej oraz projektem strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2025–28.

Dziś specjalne posiedzenie rządu

Dziś specjalne posiedzenie rządu

Źródło:
PAP

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jego kraj wysyła do Polski 120 żołnierzy do pomocy w usuwaniu skutków powodzi. Operacja potrwa początkowo osiem tygodni.

Niemieccy żołnierze pomogą w usuwaniu skutków powodzi

Niemieccy żołnierze pomogą w usuwaniu skutków powodzi

Źródło:
PAP

Chłopiec jadący rowerem został potrącony przez kierowcę w Legionowie. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czy rzeczywiście nie ma różnicy między publikowaniem w internecie swoich roznegliżowanych zdjęć a obnażaniem się na rozkaz policji? Wraca głośna sprawa pani Joanny z Krakowa, którą po aborcji farmakologicznej zajęli się nie tylko lekarze, ale i policja. Sąd nie dostrzegł problemu, dlatego pacjentka wnosi sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Mamy do czynienia z przerzucaniem winy na ofiarę". Sprawa pani Joanny trafia do Strasburga

"Mamy do czynienia z przerzucaniem winy na ofiarę". Sprawa pani Joanny trafia do Strasburga

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ciągu jednego dnia właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault wzbogacił się o aż 17 miliardów dolarów - podaje CNN. Posiadane przez miliardera akcje mocno zyskały na wartości po tym, gdy Chiny ogłosiły nowy pakiet, mający ożywić tamtejszą gospodarkę. To jeden z kluczowych rynków LVMH.

Jego majątek urósł o 17 miliardów dolarów w jeden dzień

Jego majątek urósł o 17 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
CNN, PAP

Carrefour Polska chce sprzedać stacje paliw zlokalizowane przy marketach - poinformowała redakcję biznesową portalu tvn24.pl Agata Kopytyńska, dyrektorka nieruchomości, aktywów i ekspansji oraz członkini komitetu wykonawczego spółki.

Wielka sieć handlowa sprzedaje stacje paliw w Polsce

Wielka sieć handlowa sprzedaje stacje paliw w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Podczas porannej debaty w Sejmie na mównicę chciał wejść były premier Mateusz Morawiecki, na co zareagował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Doszło do wymiany zdań. - Niech się pan nie boi - powiedział poseł PiS. - Ale ja się nie lękam. A już na pewno nie pana, panie premierze - odpowiedział Hołownia.

Hołownia do Morawieckiego: Ja się nie lękam. A już na pewno nie pana

Hołownia do Morawieckiego: Ja się nie lękam. A już na pewno nie pana

Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył sprawę aktora Piotra Zelta, który został oskarżony o to, że zniesławił i znieważył byłą rzeczniczkę Straży Granicznej we wpisie na Facebooku. Sprawa musi wrócić do pierwszej instancji.

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czeska policja apeluje o pilny kontakt do osób, które widziały moment, gdy niemowlę wypadło z wózka w drodze do kolejki linowej na Śnieżkę. Do zdarzenia doszło w miejscowości Pec pod Sněžkou przy granicy z Polską. Z ustaleń miejscowych mediów wynika, że dziecko nie przeżyło upadku.

Niemowlę wypadło z wózka w drodze na Śnieżkę. Policja szuka świadków

Niemowlę wypadło z wózka w drodze na Śnieżkę. Policja szuka świadków

Źródło:
CNN Prima News, Seznam Zprávy, tvn24.pl

Brytyjska policja walczy z nielegalnie zmodyfikowanymi rowerami elektrycznymi. Tylko w tym roku do sierpnia policjanci skonfiskowali na Wyspach 937 takich maszyn. Niektóre przekraczały normy maksymalnej prędkości i mocy nawet kilkukrotnie, osiągając ponad sto kilometrów na godzinę. - Jeśli coś takiego w kogoś uderzy, prawdopodobnie spowoduje to poważne obrażenia lub, nie daj Boże, śmierć - mówi sierżant Chris Hook z londyńskiej policji.

"Pułapki śmierci" na brytyjskich ulicach. Skonfiskowano już ponad tysiąc  

"Pułapki śmierci" na brytyjskich ulicach. Skonfiskowano już ponad tysiąc  

Źródło:
Sky News

Siedem lat temu rosyjski statek Khatanga został zatrzymany w porcie w Gdyni. Miał przejść konieczny remont i wypłynąć. Tak się jednak nie stało. Armator ogłosił upadłość i nikt do tej pory się nie zgłosił po statek. I tak Khatanga stała się problemem Portu Gdynia.

Opuszczony rosyjski statek w porcie w Gdyni. Od siedmiu lat nikt się po niego nie zgłosił

Opuszczony rosyjski statek w porcie w Gdyni. Od siedmiu lat nikt się po niego nie zgłosił

Źródło:
TVN24

Pojawiają się oszuści, którzy podszywają się pod pracowników nadzoru budowlanego - ostrzegł powodzian Lubuski Urząd Wojewódzki. Policja podkreśliła, by spotkania z takimi osobami natychmiast zgłaszać.

"Jeśli spotkasz się z takimi osobami, natychmiast zgłoś to policji"

"Jeśli spotkasz się z takimi osobami, natychmiast zgłoś to policji"

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Już w najbliższy weekend poznamy laureatów kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego "Złoty Samorodek 2024". Do grona finalistów zakwalifikowały się dwie produkcje TVN Warner Bros. Discovery. O czym opowiadają i gdzie można je obejrzeć?

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Źródło:
tvn24.pl, zlotysamorodek.pl

Teaser drugiego sezonu "The Last of Us" właśnie ujrzał światło dzienne. Termin nieprzypadkowy - właśnie 26 lub 27 września, w zależności od strefy czasowej, jest w filmie uważany za dzień, w którym rozpoczęła się globalna pandemia, która zniszczyła cywilizację. Nowy sezon będzie mieć premierę w 2025 roku, a wszystkie jego odcinki będą dostępne na platformie streamingowej Max.

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Wielki powrót "The Last of Us". Zobacz teaser drugiego sezonu

Źródło:
tvn24.pl

W ten weekend na platformie Max pojawią się kolejne nowe propozycje filmowe. Poza nowościami subskrybenci znajdą głośne tytuły, które niedawno były do obejrzenia w kinach, oraz klasykę.

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Choć od premiery pierwszego odcinka "Pingwina" z Colinem Farrellem minął tydzień, serial jest w czołówce najchętniej oglądanych tytułów platformy Max. Amerykańskie media donoszą, że porównując pierwsze dni emisji był w USA chętniej oglądany niż "Sukcesja" czy "Biały Lotos". Recenzent NPR przestrzega: "Jeśli pominiecie 'Pingwina', popełnicie duży błąd i stracicie jeden z najlepszych seriali telewizyjnych tego roku".

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

"Pokręcony, niepokojący, głęboko fascynujący". "Pingwin" hitem na całym świecie

Źródło:
Deadline, Variety, tvn24.pl

"Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona od trzech tygodni pozostaje najchętniej wybieranym tytułem kinowym - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce. W swoim najnowszym filmie jeden z najbardziej charakterystycznych twórców na świecie po raz kolejny czerpie pełnymi garściami z estetyki gotyku. Znowu przekonuje, że spopularyzowany przez niego nurt "burtoneska" ma się dobrze i pozostaje źródłem inspiracji dla innych.

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Od gotyku do burtoneski. Co inspiruje Tima Burtona i komu podoba się "Beetlejuice Beetlejuice"

Źródło:
tvn24.pl