Do krakowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. proponowania przez męża Jagny Marczułajtis-Walczak pieniędzy w zamian za pozytywne artykuły o organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku w Krakowie. Znamion przestępstwa w zachowaniu Andrzeja Walczaka dopatruje się także PiS. Partia chce, żeby sprawie przyjrzało się CBA.
Po doniesieniach medialnych o skandalu wywołanym przez męża Jagny Marczułajtis-Walczak, do krakowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.
Śledztwo prokuratury to nie jedyny problem Andrzeja Walczaka. Andrzej Duda z PiS poinformował w poniedziałek, że złoży odpowiednie pismo do szefa CBA Pawła Wojtunika, w którym opisał wszystkie ostatnie doniesienia medialne. Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, że liczy, na to, że CBA zbada sprawę.
W poniedziałek rano do CBA nie dotarł jeszcze żaden oficjalny wniosek w tej sprawie. W wywiadzie z RMF FM Paweł Wojtunik mówił, że CBA zainteresuje się igrzyskami dopiero, jeżeli przygotowania będą zbliżały się do realnego etapu. W tej chwili Centralne Biuro Antykorupcyjne nie prowadzi żadnych działań w tym kierunku. CZYTAJ WIĘCEJ.
Mąż spotykał się z dziennikarzami
Prokuratura zbada teraz, czy Andrzej Walczak popełnił przestępstwo spotykając się z lokalnym dziennikarzem, którego miał nakłaniać do publikacji pozytywnych artykułów na temat Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. O skandalu, po którym Jagna Marczułajtis-Walczak zrezygnowała z pełnienia funkcji przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 informowaliśmy obszernie na TVN24.pl.
Prezydent Krakowa podczas sobotniej konferencji prasowej mówił, że rezygnacja Marczułajtis była spowodowana "dziwnym zachowaniem" jej męża. Jacek Majchrowski podkreślił także, że w tej sprawie, w jego ocenie, nie zostało złamane prawo. - To nie jest decyzja wymuszona pod względem prawnym, bo tam prawnie wszystko było w porządku - zapewnił.
Brak przewodniczącego
Po rezygnacji Jagny Marczułajtis-Walczak z funkcji Przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022, odszedł również jej zastępca sportowiec Szymon Krasicki. Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi byłąa snowboardzistkę. Wymienia się między innymi Aleksandra Kwaśniewskiego. Komitet reprezentuje miasto jako kandydata do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. CZYTAJ WIĘCEJ.
Kraków jest dopiero kandydatem do organizacji ZIO 2022
Zgodnie z realizacją zapisu uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2013 r. zostało utworzone Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego "Komitet Konkursowy Kraków 2022", którego członkami założycielami są Gmina Miejska Kraków, Miasto Zakopane oraz Województwo Małopolskie. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 24 października 2013 r. Aktualnie oprócz wymienionych członków założycieli Stowarzyszenie współtworzą: Miasto Oświęcim, Gminy Kościelisko oraz Bukowina Tatrzańska.
O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Autor: koko / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / "Fakty" TVN