Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (58 procent) zaufaniem - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Na kolejnych miejscach są premier Beata Szydło (53 procent) oraz Paweł Kukiz (48 procent). Z kolei liderami rankingu nieufności są szef ministerstwa obrony narodowej Antoni Macierewicz (58 procent) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (48 procent).
Po odnotowanym w kwietniu wzroście zaufania do Andrzeja Dudy (w kwietniu zaufanie do prezydenta deklarowało 63 procent badanych), w maju jego oceny powróciły do poziomu z marca i obecnie zaufanie do głowy państwa wyraża 58 procent badanych (spadek o 5 punktów procentowych). Prezydentowi nie ufa 27 procent (więcej o 2 punkty procentowe niż w ubiegłym miesiącu), 12 procent wyraża obojętność, a 2 procent nie ma zdania - podaje CBOS.
Za prezydentem premier i Paweł Kukiz
Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje premier Beata Szydło, której ufa ponad połowa ankietowanych, dokładnie 53 procent (o 1 punkt procentowy więcej niż z kwietniu). Szefowej rządu nie ufa za to 32 procent (spadek o 4 punkty procentowej), 12 procent osób biorących udział w sondażu wyraża wobec szefowej rządu obojętność, a 2 procent nie ma zdania.
Na trzeciej pozycji, z zaufaniem 48-procentowym lokuje się Paweł Kukiz (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do ubiegłego miesiąca). Nie ufa mu 25 procent (więcej o 2 punkty procentowe), 16 procent jest obojętnych, 3 procent nie ma zdania. 7 procent nie zna lidera Kukiz'15.
Czwarte miejsce, tak jak i w poprzednim sondażu, zajmuje minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, któremu ufa 43 procent ankietowanych (tyle samo procent, ile w kwietniu). Nie ufa mu 36 procent (mniej o 3 punkty procentowe), 14 procent deklaruje obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 3 procent nie zna ministra.
Pierwszą piątkę polityków najczęściej spotykających się z zaufaniem, podobnie jak miesiąc temu, zamyka wicepremier i szef resortów finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki (40 procent, tak samo jak w ubiegłym miesiącu). Wicepremierowi nie ufa 19 procent (wynik taki sam jak w kwietniu), 14 procent jest wobec niego obojętnych, 4 procent nie ma zdania, a 24 procent go nie zna.
Kto za pierwszą piątką?
Mniejszym zaufaniem cieszy się dobrze oceniana przez ankietowanych minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (37 procent, więcej o jeden punkt procentowy niż w kwietniu). Nie ufa jej 14 procent (mniej o 3 punkty procentowe), 11 procent deklaruje obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 35 procent nie zna pani minister.
Z zaufaniem mniej więcej jednej trzeciej ankietowanych, lokują się: wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (34 procent zaufania, o 3 punkty procentowe mniej niż w kwietniu), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (33 procent, wzrost o 1 punkt procentowy) oraz szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak (32 procent, więcej o 1 punkt procentowy).
Gowinowi nie ufa 24 procent (taki sam wynik uzyskał w kwietniu), obojętność wskazuje 22 procent, 4 procent nie ma zdania, 15 procent nie zna wicepremiera. Prezesowi PSL nie ufa 12 procent (mniej o 1 punkt procentowy), 15 procent jest obojętnych, 3 procent nie ma zdania, a 36 procent go nie zna. Mariuszowi Błaszczakowi nie ufa 30 procent (mniej o 2 punkty procentowe), 15 procent jest obojętnych, 4 procent nie ma zdania, a 20 procent nie zna szefa MSWiA. Zaufaniem 28 procent cieszy się minister edukacji narodowej Anna Zalewska (taki sam wynik, jak w kwietniu). Nie ufa jej 27 procent (więcej o 1 punkt procentowy), 12 wyraża obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 30 procent nie zna szefowej MEN. Szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu ufa 27 procent (więcej o 1 punkt procentowy w porównaniu do ubiegłego miesiąca), nie ufa 33 procent (jak w kwietniu), 12 deklaruje obojętność, 4 procent nie ma zdania, a 24 procent go nie zna. 25 procent głosów zaufania zebrał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (bez zmian w stosunku do sondażu z kwietnia). 20 procent mu nie ufa (mniej o 2 punkty procentowe), 16 procent - wskazań obojętności, 4 procent nie ma zdania, 36 procent nie zna wicepremiera. 25 procent głosów zaufania zebrał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński (więcej o 2 punkty procentowe). Zebrał 24 procent nieufności (spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu do kwietnia), 15 procent obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 33 procent go nie zna).
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski cieszy się 22 procentowym zaufaniem (bez zmian w stosunku do sondażu z kwietnia), 14 procent mu nie ufa, 14 procent deklaruje obojętność (bez zmian), 5 procent nie ma zdania, a 46 procent nie zna marszałka izby wyższej.
Macierewicz liderem rankingu nieufności
Politykiem traktowanym z największą nieufnością przez Polaków jest niezmiennie szef MON Antoni Macierewicz - podaje CBOS. Trzeci miesiąc z rzędu nieufność w stosunku do tego polityka utrzymuje się na wysokim poziomie. Brak zaufania do Antoniego Macierewicza wyraża obecnie 58 procent ankietowanych, a więc dokładnie tyle samo, ile miesiąc temu i minimalnie mniej niż w marcu, kiedy to krytycyzm wobec niego osiągnął nienotowany w tej kadencji poziom 60 procent. Ministrowi ufa 25 procent (bez zmian w stosunku do sondażu z kwietnia), 10 procent deklaruje obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 4 procent nie zna szefa MON.
Drugie miejsce na liście polityków budzących nieufność zajmuje prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie ufa mu 48 procent badanych (o 2 punkty procentowe mniej niż w kwietniu), ale prezes PiS cieszy się również 36-procentorym zaufaniem (tyle samo procent w porównaniu do kwietnia), 13 procent jest wobec niego obojętnych, 2 procent nie ma zdania, 1 procent go nie zna.
Z brakiem zaufania ze strony badanych spotykają się także główni przedstawiciele opozycji parlamentarnej. Szefowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru nie ufa 43 procent (więcej o 1 punkt procentowy). 23 procent mu ufa (mniej o 3 punkty procentowe), 19 procent wyraża obojętność, 3 procent nie ma zdania, 12 procent Petru nie zna. Przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie nie ufa 40 procent (bez zmian w stosunku do sondażu z kwietnia). Zebrał 30 procent zaufania (tyle samo, ile w kwietniu), 19 procent obojętności, 3 procent nie ma zdania, 8 procent nie zna go.
Spośród pozostałych polityków posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer cieszy się 23 procent zaufaniem i 19 procentową nieufnością, 13 procent jest obojętnych, 3 procent nie ma zdania, a 42 procent jej nie zna. Szef klubu PO Sławomir Neumann cieszy się zaufaniem 21 procent, nie ufa mu 18 procent, 15 procent jest obojętnych, 4 procent nie ma zdania, 42 procent go nie zna. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) cieszy się zaufaniem 20 procent ankietowanych, nie ufa mu 9 procent, 14 procent wyraża obojętność, 4 procent nie ma zdania, 53 procent go nie zna. Ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi ufa 19 procent (mniej o 1 punkt procentowy w porównaniu do badania z kwietnia), nie ufa 24 procent (spadek o 1 punkt procentowy), 14 procent wyraża obojętność, 3 procent nie ma zdania, 40 procent go nie zna. Minister środowiska Jan Szyszko cieszy się zaufaniem 17 procent ankietowanych, 31 procent mu nie ufa, 12 procent deklaruje obojętność, 3 procent nie ma zdania, a 37 procent go nie zna. Szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 16 procent, 19 procent mu nie ufa, 21 procent wyraża obojętność, 4 procent nie ma zdania, a 40 procent go nie zna.
W poprzednim rankingu zaufania do polityków nie brali udziału: Katarzyna Lubnauer, Sławomir Neumann, Stanisław Tyszka, Jan Szyszko i Włodzimierz Czarzasty.
Badanie zrealizowane przez CBOS i zatytułowane "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: mart//now / Źródło: PAP