Co zwycięstwo Trumpa oznacza dla kluczowych regionów na świecie

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Z całego świata spływają gratulacje dla Trumpa. W wielu z nich padają słowa o współpracy i partnerstwie
Z całego świata spływają gratulacje dla Trumpa. W wielu z nich padają słowa o współpracy i partnerstwie Anna Czerwińska/Fakty TVN
wideo 2/24
Z całego świata spływają gratulacje dla Trumpa. W wielu z nich padają słowa o współpracy i partnerstwie Anna Czerwińska/Fakty TVN

Wynik wyborów prezydenckich w USA będzie mieć znaczenie nie tylko dla Stanów Zjednoczonych. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu został przyjęty na świecie z różnymi emocjami. Stacja CNN przeanalizowała, co druga kadencja Trumpa może oznaczać dla najważniejszych regionów globu.

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA, a w swoim pierwszym przemówieniu zapowiedział, że jego kolejna kadencja będzie "złotym wiekiem Ameryki". Stacja CNN przeanalizowała, co wygrana Trumpa oznacza natomiast dla innych, najważniejszych regionów na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Rosja

Według CNN w 2016 roku, gdy Trump wygrał wybory po raz pierwszy, Rosjanie "dosłownie" otwierali szampana. Trump odrzucał wówczas oskarżenia o rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory i nie krytykował Moskwy. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło, przede wszystkim za sprawą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował wyniki tegorocznych wyborów w USA, mówiąc, że Trump "wyraził swoje pokojowe intencje na arenie międzynarodowej i chęć, by zakończyć trwającą politykę przedłużania starych wojen". Dodał, że to, co będzie dalej, okaże się po inauguracji jego prezydentury w styczniu.

Zdaniem byłego rosyjskiego dyplomaty Borysa Bondarewa, Rosjanie "chcą pokazać, że są wystarczająco silni, by nie zwracać uwagi na to, kto zasiądzie w Białym Domu". Rozmówca CNN uważa, że Moskwa ma nadzieję na "zamieszanie w USA" pod rządami Donalda Trumpa, by podziały wewnętrzne odwróciły jego uwagę od polityki zagranicznej.

Matrioszki z wizerunkami Władimira Putina, Donalda Trumpa i Xi JinpingaEPA

Europa / Ukraina

Z Europy w środę popłynęły do Donalda Trumpa liczne gratulacje oraz oferty dalszej współpracy. Przesłał je m.in. szef NATO Mark Rutte, podkreślając, że "jego przywództwo będzie ponownie kluczem do utrzymywania naszego sojuszu silniejszym".

Trump w czasie kampanii wyborczej obiecywał, że wojnę w Ukrainie zakończy "w jeden dzień". Niektórzy w NATO sugerowali, że oznacza to nic innego, jak ustępstwo wobec Rosji. To z kolei mogłoby jeszcze bardziej "zaostrzyć apetyt" Putina do kolejnych podbojów, w tym terytoriów w granicach Sojuszu - pisze CNN.

Trump wielokrotnie podkreślał także, że Europa powinna płacić za swoje własne bezpieczeństwo, a nie oczekiwać tego od Stanów Zjednoczonych. Kandydat Trumpa na wiceprezydenta JD Vance otwarcie sprzeciwił się zaś wysyłaniu dodatkowej pomocy wojskowej do Kijowa.

"Szanse Wołodymyra Zełenskiego na utrzymanie Ukrainy w całości bez utraty żadnego skrawka terytorium wobec pospiesznej umowy Trumpa z Putinem w celu zakończenia wojny mogą się zmniejszać, zostawiając go na pastwę losu" - ocenia CNN. Zełenski, jak na razie, pogratulował Trumpowi zwycięstwa i podkreślił, że "silne i niezachwiane przywództwo Stanów Zjednoczonych jest niezbędne dla świata i sprawiedliwego pokoju".

ZOBACZ TEŻ: Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Bliski Wschód

Premier Izraela Benjamin Netanjahu szybko pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa. "Twój historyczny powrót do Białego Domu daje nowy początek Ameryce i potężne ponowne zobowiązanie dla wielkiego sojuszu pomiędzy Izraelem i Ameryką" - napisał w serwisie X.

Według sondaży obywatele Izraela zdecydowanie częściej byli przychylni republikaninowi niż Kamali Harris. Obecna administracja Joe Bidena i Kamala Harris postrzegana jest bowiem przez wielu z nich jako powstrzymująca twardą izraelską odpowiedź na ataki Hamasu i sytuację w Strefie Gazy, Libanie i Iranie. Poprzednia prezydentura Trumpa pamiętana jest zaś jako proizraelska, jako prezydent m.in. w 2017 roku uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniósł do niej ambasadę USA. Pozytywnie jest oceniane też jego twarde podejście do Iranu i wycofanie się z umowy nuklearnej z tym krajem.

Jak wskazuje CNN, Izrael może mieć teraz nadzieję na jeszcze większe amerykańskie wsparcie wobec swoich planów wojskowych. Dla Teheranu z kolei, według stacji, może się to okazać powodem do większego niepokoju.

Iran. Donald Trump w gazecie z nagłówkiem "Powrót Mordercy"PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Chiny

W 2020 roku chiński przywódca Xi Jinping zwlekał ponad dwa tygodnie, nim pogratulował zwycięstwa Joe Bidenowi. Tym razem, w swojej pierwszej wiadomości do Donalda Trumpa po jego wygranej, już w czwartek mu pogratulował i "wezwał dwa państwa, by znalazły właściwą drogę do dogadania się w tej nowej erze, z korzyścią dla obu krajów i reszty świata".

W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej w USA chińskie władze i media wskazywały, że obaj kandydaci z perspektywy Pekinu są równie źli, bo mówią o powstrzymywaniu wzrostu chińskiej potęgi. Jednak jednym z często słyszanych w Pekinie aspektów prezydentury Trumpa jest to, że jego podejście "America First" przynosi Chinom strategiczne korzyści względem Tajwanu i sporu na strategicznym Morzu Południowochińskim.

Zarazem nieprzewidywalność Trumpa, będąca jego znakiem rozpoznawczym, spędzała sen z powiek wielu chińskim urzędnikom. Niektórzy, zdaniem CNN, obawiają się ryzyka wstrzymania dialogu na linii Waszyngton-Pekin w sprawach gospodarki i wojska, walki z fentanylem, czy zmianami klimatu. Do tego dochodzą wyborcze zapowiedzi Donalda Trumpa nakładania wysokich ceł na chińskie produkty i ograniczania imigracji, co odbijało się echem szczególnie wśród chińskich producentów i studentów.

ZOBACZ TEŻ: "Nasze warunki są niezmienne, w Waszyngtonie je znają". Rosja, Chiny i Iran reagują na wygraną Trumpa

Tajwan

Wśród komentatorów z Azji zwycięstwo Donalda Trumpa jawi się dla Tajwanu jako źródło znaczącej niepewności. Na mocy obowiązującej Ustawy o stosunkach z Tajwanem (Taiwan Relations Act z 1979 roku) Amerykanie nie są zobowiązani do obrony Tajwanu, ale do wspierania go poprzez dostawy środków do obrony własnej. Jednak Trump podkreślał, że Tajwan powinien płacić więcej za wsparcie wojskowe USA, co może doprowadzić do większej presji na demokratyczną wyspę.

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa i podkreślił, jak ważna jest przyjaźń na linii Waszyngton-Tajpej. Jednak obrona to nie jedyny aspekt relacji obu krajów. Trump oskarżał wielokrotnie Tajwan o "kradzież" amerykańskiego biznesu produkcji półprzewodników, a nawet groził cłami na ich import z Tajwanu. Według CNN Tajpej stoi teraz przed wyzwaniem, jakim jest balansowanie między zmieniającymi się priorytetami Trumpa i równoważeniem szans i niepewności.

Półwysep Koreański

CNN podkreśla, że w Korei Południowej znajduje się obecnie największa zagraniczna amerykańska baza wojskowa, Camp Humphreys, położona niespełna 100 km od granicy z Koreą Północną. Główne pytania, jakie zadaje sobie Seul po zwycięstwie Trumpa, to zdaniem CNN: czy republikanin zmniejszy liczbę amerykańskich żołnierzy na Półwyspie Koreańskim oraz czy będzie się domagał od Korei Południowej, by płaciła więcej za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa.

Trump mówił bowiem, że rozważyłby zmniejszenie liczebności żołnierzy w Korei, których jest obecnie około 28,5 tys., a także, że jeśli zostanie prezydentem, to Seul będzie za nich płacił 10 mld dolarów rocznie - obecnie płaci 1,13 mld dolarów.

Kolejnym ważnym pytaniem jest stosunek Trumpa do Pjongjangu. W 2019 roku stał się pierwszym w historii prezydentem USA, który pojawił się w strefie zdemilitaryzowanej i przekroczył granicę Korei Północnej. Jego ówczesne rozmowy z Pjongjangiem zakończyły się jednak fiaskiem, a od tamtego czasu Kim Dzong Un m.in. zacieśnił relacje z Rosją i wysłał swoich żołnierzy na wojnę w Ukrainie, zauważa CNN.

Afryka

Choć ogólne wpływy Stanów Zjednoczonych na Afrykę spadają, to Donald Trump ma tam nadal wielu sympatyków, między innymi za sprawą deklarowanych "wartości rodzinnych", poglądów na aborcję, czy praw osób LGBT. W Afryce silny pozostaje też "mit Trumpa jako odnoszącego sukcesy biznesmena", jak i pogląd, że gospodarka amerykańska była mocna w czasach jego pierwszej kadencji.

Dlatego wiele osób w Afryce ma nadzieję, że silna amerykańska i globalna gospodarka to szansa dla Afryki na rozwój handlu. Poza tym niektórzy analitycy uważają, że historycznie ten kontynent radzi sobie lepiej w czasach administracji republikańskiej i podchodzą do zwycięstwa Trumpa z ostrożnym optymizmem.

Ameryka Łacińska

W Ameryce Łacińskiej - czyli tej części Ameryki Północnej i Południowej, w której posługuje się językami romańskimi - są przywódcy, którzy jako jedni z pierwszych wysłali w środę Donaldowi Trumpowi gratulacje: wśród nich prezydent Argentyny Javier Milei, Salwadoru Nayib Bukele, a także były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Zdaniem CNN mogli oni poczuć się pewniejsi po tym zwycięstwie.

Z drugiej strony na trudne relacje z Waszyngtonem może się przygotowywać Meksyk. Trump obiecywał bowiem m.in. cła na eksport z tego kraju. Claudia Sheinbaum, prezydent Meksyku, powiedziała w środę, że "nie ma powodu do obaw", a oba kraje nie rywalizują ze sobą. Wyzwaniem może się okazać jednak problem migracji i oczekiwanie od Meksyku, by był bardziej aktywny w ograniczaniu nielegalnych przekroczeń granicy z USA.

Wenezuela i Nikaragua mogą z kolei, według stacji, dostrzec korzyści płynące z bardziej transakcyjnego podejścia do polityki zagranicznej. Jak ocenia CNN, nowa administracja w Białym Domu "z przyjemnością przeoczy" ich niedemokratyczne działania, o ile uda się rozwiązać problem migracji.

ZOBACZ TEŻ: Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Pozostałe wiadomości

- Jestem w niektórych obszarach sceptyczny, jeśli chodzi o drugą kadencję prezydenta Donalda Trumpa, jego zapowiedzi, ale też nie panikowałbym i nie histeryzowałbym - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były ambasador Polski w USA i Izraelu Marek Magierowski. Dodał, że jego sceptycyzm dotyczy podejścia Trumpa do wojny na Ukrainie oraz sojuszy, w których są Stany Zjednoczone, jak chociażby NATO.

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Stało się to podczas prezydenckiej parady na oczach tysięcy widzów.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w Białym Domu kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku.

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że spotka się z Władimirem Putinem. Powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej. Tuż po wystąpieniu prezydenta USA o przyszłości Ukrainy z kongresmanami z Partii Republikańskiej rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

Źródło:
TVN24, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu - złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. Oto zdjęcia z najważniejszych i najciekawszych momentów inauguracji.

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który włamywał się do mieszkań, sklepów i aut. Kajdanki na ręce założyli mu, kiedy był w pracy. - Kradłem dla adrenaliny - przyznał policjantom. Usłyszał 11 zarzutów.

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

1062 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o zatrzymaniu trzech byłych dowódców, których oskarżono o to, że z powodu ich niewłaściwych decyzji armia rosyjska zdołała zająć część obwodu charkowskiego. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Trwa dogaszanie pożaru szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się wieczorem na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji brało udział 75 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei i wiceprezydent Chin Han Zheng. Jedyną przywódczynią z Unii Europejskiej była Giorgia Meloni.

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl