W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.
W ubiegłym tygodniu policjanci z Otwocka dostali zgłoszenie o potrąceniu na pasach przy ulicy Karczewskiej. Zgłaszającym był potrącony 23-latek, który twierdził, że winny jest kierowca samochodu.
Twierdził, że na pasach pieszy ma zawsze pierwszeństwo
- Policjanci udali się na miejsce. Podczas rozpoznania zauważyli, że przejście jest objęte monitoringiem. Zapis kamer przedstawiał zupełnie inny przebieg zdarzenia, niż mówił potrącony mężczyzna. Na nagraniu widać, jak 23-latek przebiega przez jezdnię i zostaje potrącony przez ruszający samochód. Mężczyzna twierdził, że na pasach pieszy ma zawsze pierwszeństwo - wskazał podkomisarz Patryk Domarecki, rzecznik otwockiej policji.
Jak dodał, policjanci wytłumaczyli mężczyźnie, że pieszy ma nie tylko prawa, ale również obowiązki i nałożyli na niego mandat karny.
Czego zabrania się pieszemu?
Policjanci przypominają, że pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. - Należy przez to rozumieć ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie - podkreślił podkomisarz Domarecki.
Zgodnie z art. 14 Prawa o ruchu drogowym pieszemu zabrania się: - wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; - zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko; - przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów; - chodzenia po torowisku; - wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; - przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, - bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują; - korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPP w Otwocku