Wrocław

Tajemnicza sztolnia pod Zamkiem Książ. "Zamyka ją skalna ściana, zobaczymy co kryje"

Wrocław

Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku Książ
D. Rudnicki | TVN24 WrocławNa terenie Zamku Książ trwają prace odkrywkowe. Znaleziono nieznaną dotąd sztolnię (materiał wideo z czerwca 2016 roku)

Mieli sprawdzić, jak głęboki jest tunel, który w czerwcu odkryto na terenie Zamku Książ (woj. dolnośląskie). Okazało się, że ten jest kilka metrów głębszy niż przypuszczali. Co więcej na jego dnie znaleziono wejście do bocznego tunelu: sztolni wydrążonej już w późnym średniowieczu.

Przed wakacjami na terenie Zamku Książ, podczas prac remontowych, odnaleziono wejście do tunelu. Ten okazał się być basztą lodową, która kilkadziesiąt lat temu została wysadzona w powietrze. Początkowo sądzono, że baszta ma tylko 4 metry głębokości.

- Do tej pory wyciągnęliśmy z dołu ponad 200 ton gruzu, kamienia i ziemi. Padło jednak hasło, że kopiemy do dna, by ustalić właściwą głębokość. Przebiliśmy się przez 6 metrów, 8 metrów i byliśmy w szoku, gdy dotarliśmy do głębokości 10 metrów - mówi Bogdan Rosicki, specjalista ds. trasy podziemnej Zamku Książ.

Na razie sztolnia ma ok. 10 metrów, sprawdzą czy jest głębokości

Pracownicy eksplorujący basztę przecierali oczy ze zdumienia, gdy okazało się, że na głębokości 10 metrów odchodzi od niej tunel boczny. - To niewielka sztolnia, która wiedzie w kierunku dziedzińca północnego. Weszliśmy i zmierzyliśmy ją. Ma ok. 10 metrów długości, jest zamknięta ułożoną ścianą skalną - opowiada Rosicki. I zapowiada: będziemy sprawdzać co jest dalej.

Najprawdopodobniej najpierw w ruch pójdzie kamera, a później jeśli obraz będzie rokował potencjalnym odkryciem do akcji wkroczą ludzie, którzy będą chcieli sprawdzić tajemnicę sztolni. Ta została wydrążona w skale prawdopodobnie już we wczesnym średniowieczu. Niewykluczone, że ostatnie prace prowadzono w niej jeszcze w czasach II wojny światowej.

Ściana skalna na którą natknięto się w sztolniMaciej Ratajczak | Grupa Poszukiwawcza Riese
Sztolnia jest wąska i niewysoka Maciej Ratajczak | Grupa Poszukiwawcza Riese

Sztolnia znajduje się na terenie podziemi Zamku Książ:

Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku Książ
Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku KsiążD. Rudnicki | TVN24 Wrocław
Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Poszukiwawcza Riese, wiki (CC BY-SA 4.0) | Maciej Ratajczak

Pozostałe wiadomości