TVN24 | Wrocław

Mapy w smartfonie wyprowadziły turystkę poza szlak. Musieli interweniować ratownicy GOPR

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
GOPR Karkonosze
Kobieta zeszła ze szlaku nawigując za pomocą map w smartfonie
Kobieta zeszła ze szlaku nawigując za pomocą map w smartfonieGOPR Karkonosze
wideo 2/7
GOPR KarkonoszeKobieta zeszła ze szlaku nawigując za pomocą map w smartfonie

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali zadysponowani do pomocy kobiecie, która doznała urazu nogi poza szlakiem. Zeszła z niego, kierując się trasą wyznaczoną przez nawigację w smartfonie.

W piątkowe popołudnie ratownik dyżurny GOPR przyjął zgłoszenie od poszkodowanej kobiety, która utknęła w lesie poza szlakiem. Kobieta przemierzała góry opierając się na trasie wyznaczonej na swoim smartfonie. Aplikacja poprowadziła ją poza trasę. Dodatkowo wchodząc w ciężki teren uszkodziła nogę, co uniemożliwiało jej dalsze poruszanie się.

Kobieta zeszła ze szlaku i doznała urazu nogiGOPR Karkonosze

"Do wypadku zostały zadysponowane dwa zespoły, które odnalazły panią w niedostępnym terenie Gór Izerskich. Pomiędzy Głównym Szlakiem Sudeckim, a Drogą Górno-Kwisową. Jest to rejon mocno zarośnięty, podmokły" - informuje grupa karkonoska GOPR.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Apel GOPR

Ratownicy po dotarciu zabezpieczyli poszkodowaną i udzielili jej pierwszej pomocy. Ewakuowali ją przy pomocy wózka alpejskiego. Kolejny odcinek, do Rozdroża Izerskiego, turystka pokonała w samochodzie GOPR. Tam została przekazana służbom ratownictwa medycznego. Cała akcja trwała 3,5 godziny. Potem karetką została odwieziona do szpitala.

Turystka została przekazana służbom ratownictwa medycznegoGOPR Karkonosze

"Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy aplikacja google wpuściła was w tzw. 'maliny'. Dlatego apelujemy o dokładne planowanie tras, kierowanie się po szlakach przy pomocy klasycznych map, ewentualnie urządzeń GPS oraz instalacji aplikacji RATUNEK na wasz telefon, która w razie wypadku w znacznym stopniu ułatwi nam działanie" - podkreślają goprowcy.

Autor:ib/gp

Źródło: GOPR Karkonosze

Źródło zdjęcia głównego: GOPR Karkonosze

Pozostałe wiadomości