"Dobrych udają, kary milionowe naliczają", "Nie mamy wypłaty, bo MON nie poczuwa się do zapłaty" - czytamy na transparentach pracowników firmy Mar-Bud, protestujących w czwartek przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej. Mar-Bud budował Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli. Protestujący żądali między innymi zaległej wypłaty.
- Na autobusach miejskich Muzeum Wojska Polskiego reklamuje się hucznym otwarciem nowej siedziby na Cytadeli w Warszawie, a my nie dostaliśmy należytego nam roszczenia. Roszczenie jest z tytułu przedłużenia umowy z Wojskiem Polskim na realizację właśnie tego budynku - powiedziała Katarzyna Pachecka, dyrektor finansowy Mar-Bud zapytana o to, dlaczego protestujący zebrali się przed siedzibą MON przy alei Niepodległości.
Jak wyjaśniła, to przedłużenie nie wynika z winy wykonawcy, tylko zamawiającego. - Spowodowane jest wieloma zmianami wprowadzonymi w trakcie trwania realizacji i jakimiś tam zewnętrznymi, projektowymi kwestiami - wskazała.
Chcą zaległej wypłaty
- Niestety główny konsorcjant 1,5 roku temu ogłosił upadłość - wskazała dyrektor. I podkreśliła: - Podjęliśmy się dokończenia tego wspaniałego dzieła. Trzeba pamiętać o tym, że gdybyśmy my nie kontynuowali tej budowy, szansa na to, że muzeum otworzyłoby się teraz, jest praktycznie niemożliwa.
Wśród postulatów protestujących znalazły się żądania "wypłacenia zaległej wypłaty za uczciwą pracę (za czerwiec)".
Firma twierdzi, że przez obecną sytuację ma problem z pozyskaniem nowych kontraktów.
"MWP rozpatruje roszczenia finansowe zgłaszane przez spółkę"
W komunikacie nadesłanym do PAP przez Muzeum Wojska Polskiego czytamy: "Budowa Pawilonu Południowego i innych elementów infrastruktury nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego realizowana była przez konsorcjum, w skład którego wchodziły IDS-BUD S.A. (lider konsorcjum) oraz Mar-Bud. Spółka IDS-BUD popadła w problemy finansowe na innych inwestycjach, co ostatecznie zakończyło się jej upadłością. W wyniku bankructwa i przejęcia przez syndyka aktywów spółki, firma Mar-Bud przestała otrzymywać należności za wykonane roboty budowlane".
"Zgodnie z Prawem zamówień publicznych, MWP przejęło obowiązek bezpośrednich płatności wynagrodzeń podwykonawców. Dotychczas MWP zweryfikował i zrealizował wynagrodzenia prawie setki podwykonawców. MWP rozpatruje roszczenia finansowe zgłaszane przez spółkę Mar-Bud. Mając na uwadze jej trudną sytuację finansową, proceduje je najszybszą i najtańszą procedurą przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP" - wskazano.
Jak czytamy dalej, "obecnie przed Sądem Polubownym trwa dobrowolne rozstrzyganie sporu, a protest przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej i podejmowane przez Mar-Bud działania to próba wywarcia presji na Muzeum w celu wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia przed rozstrzygnięciami Sądu Polubownego przy Prokuratorii RP. W ramach trwającego postępowania polubownego 21.07.br. na godz. 12.00 zaplanowano Wspólne spotkanie stron w Sądzie Polubownym Prokuratorii Generalnej".
Otwarcie pod koniec września
Na terenie Cytadeli Warszawskiej, obok istniejących już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego, powstała nowa siedziba MWP oraz nowe Muzeum Historii Polski. Całość terenu ma być docelowo wielkim założeniem forteczno-parkowym, a na ponad 30 hektarach znajdzie się także miejsce do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.
W kwietniu 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli wnioskowała do resortu obrony o zwiększenie nadzoru nad budową nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Żoliborzu. Zdaniem NIK inwestycja powstawała zbyt długo.
W maju tego roku podano, że muzeum zostanie otwarte pod koniec września.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24