Duże zainteresowanie Muzeum Historii Polski. 26 tysięcy zwiedzających w trzy dni

Autor:
katke
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dyrektor Muzeum Historii Polski o celach placówki
Dyrektor Muzeum Historii Polski o celach placówki
wideo 2/3
Dyrektor Muzeum Historii Polski o celach placówki

Muzeum Historii Polski otwarte w ubiegłym tygodniu chwali się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. - Od piątku do niedzieli odwiedziło nas ponad 26 tysięcy osób - wyliczył jego dyrektor Robert Kostro. Choć pojawiły się wątpliwości, że MPH otwarto jeszcze bez wszystkich wymaganych zgód, rzecznik muzeum zapewnia, że zostały one uzyskane jeszcze przed oficjalnymi uroczystościami inauguracyjnymi budynku. Na otwarcie wystawy stałej poczekamy do 2026 r.

- Zainteresowanie wizytą w naszym muzeum podczas Festiwalu Otwarcia było bardzo duże. Już w czwartek wszystkie wejściówki na zwiedzanie kuratorskie oraz z przewodnikiem wystawy czasowej oraz gmachu zostały rozdane. Nie mówię już o tym, że na koncert Sanah wejściówek nie było po trzech minutach od rozpoczęcia rejestracji – powiedział w rozmowie z PAP Robert Kostro.

"Zachwyty nad budynkiem"

- Podczas Festiwalu Otwarcia MHP zebrałem mnóstwo gratulacji, były zachwyty nad budynkiem, wystawą, widokiem z dachu. Najbardziej poruszające było dla mnie spotkanie z jednym z naszych współpracowników i członkiem Młodzieżowej Rady Muzeum, który podszedł do mnie i powiedział: "Panie dyrektorze, ja się zakochałem w tym budynku. Cieszę się, że mogłem być tutaj w te dni, to dla mnie ogromne przeżycie". Naprawdę w czasie weekendu otwarcia panowała świetna atmosfera. Widziałem ogromne zaangażowanie moich współpracowników, ale także widziałem, że odwiedzający nas goście chcieli z nami porozmawiać, dowiedzieć się o budowie i o tym, co teraz jest w muzeum, naprawdę z wielkim zainteresowaniem słuchali tego, co chcieliśmy im powiedzieć – powiedział dyrektor MHP.

Zaznaczył także, że wydarzenia artystyczne – czwartkowy koncert symfoniczny oraz niedzielny koncert Sanah – były na najwyższym poziomie oraz pokazały możliwości audytorium, znajdującego się w gmachu muzeum. - Oprócz tego odbyła się debata, zaprezentowaliśmy także nasze działania edukacyjne. Myślę, że dobrze zaprezentowaliśmy możliwości Muzeum Historii Polski – podkreślił.

Wystawa czasowa za symboliczną złotówkę

Od momentu otwarcia muzeum dostępna dla zwiedzających jest wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Opowiada ona o darach i darczyńcach, o znaleziskach archeologicznych, ale i o odzyskiwaniu zagrabionych zabytków. Ekspozycję tworzy pięćset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów, które MHP posiada w swoich zbiorach. Stanowią one opowieść o tysiącu lat polskich dziejów, rysując rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne i kulturalne. Na wystawie znalazły się dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli. Wystawa będzie dostępna do marca.

Jak poinformował Robert Kostro, kolejna wystawa czasowa będzie dotyczyła tego, jak na przestrzeni dziejów opowiadano o historii Polski. - Zobaczmy, jak polska historia była przedstawiana od czasów Galla Anonima aż po czasy współczesnych filmów historycznych czy współczesnych muzeów – wyjaśnił.

Odwiedzający Muzeum Historii Polski mogą wjechać na taras widokowy, który znajduje się na dachu muzeum, z którego rozpościera się imponujący widok na Warszawę – zarówno na tę prawobrzeżną, jak i lewobrzeżną.

Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli. Można je zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnie. Wystawę czasową można zwiedzać za symboliczną złotówkę aż do 11 listopada.

44 tysięcy metrów kwadratowych i wystawa stała od 2026 roku

Gmach MHP składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tysięcy metrów kwadratowych. Główne wejście do Muzeum Historii Polski zostało usytuowane od strony placu Gwardii. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy. Układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku. W tym miejscu za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stało kilka pawilonów, a po bokach plac flankowany był kolejnymi pawilonami.

Do MHP zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można będzie udać się do sali wystaw czasowych położonej po prawej stronie. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.

Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 roku. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Narracja rozpoczyna się w drugiej połowie X, a kończy na pierwszych dekadach XXI wieku. Wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny, a historia Polski zostanie w niej opowiedziana za pomocą sześciu galerii. W pierwszej zwiedzający poznają dzieje Piastów i Jagiellonów. Później nastąpi opowieść o dawnej RP, która zakończy się na rozbiorach. Trzecia galeria będzie dotyczyć historii Polski pod zaborami, do 1914 roku. Czwarta zostanie poświęcona I wojnie światowej oraz II RP. Najmniejsza pod względem metrażu – choć najbardziej gęsta od wydarzeń – będzie galeria poświęcona II wojnie. Z kolei szósta galeria przedstawi losów Polaków w epoce komunizmu. Będzie też siódma przestrzeń, stanowiąca rolę swoistego aneksu do historii. Ta część, nazwana "Historią niedokończoną", opowie o Polsce po 1990 roku.

Wystawę stałą będą tworzyć ponad trzy tysiące eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobila, transporter opancerzony SKOT, a także fragmenty pomnika Dzierżyńskiego, którego demontaż w 1989 roku był jednym z symboli upadku komunizmu w naszym kraju. Przestrzeń wystawy stałej będzie liczyć 7,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. Oprócz audytorium budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one atrakcyjne centrum konferencyjne. To unikalna na terenie Warszawy przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czy biznesowych.

Otwarcie i wątpliwości

Oficjalne otwarcie MHP miało miejsce w ubiegły czwartek. W uroczystościach brali przedstawiciele władz państwowych.

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy jeszcze przed otwarciem gmach miał wszelkie wymagane zgody wydane m.in. przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Do naszej redakcji docierały informacje, że teren wciąż był wówczas oficjalnie placem budowy. Zapytaliśmy o to władze muzeum.

"Próby do uroczystości inauguracji budynku Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, jak również sama uroczystość w dniu 28 września 2023 r., odbyły się w budynku dopuszczonym do użytkowania przez wszystkie służby, w sposób wymagany przez polskie prawo. Wszelkie odbiory, łącznie z sanitarnym oraz tym przeprowadzanym przez inspektorat nadzoru budowlanego zostały uzyskane przed tym terminem"- zapewnił nas w odpowiedzi mailowej Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Podczas prac drogowych przy ulicy Przyokopowej odkryto fragmenty torów technicznych prowadzących do elektrowni tramwajowej. Obecnie znajduje się tu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

W sobotę rano na Mokotowie zderzyły się dwa auta osobowe. Potem jedno z nich wpadło na kolejne, zaparkowane przy ulicy. Jeden kierowca trafił do szpitala, drugi uciekł z miejsca zdarzenia.

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w sobotę rano w Wilanowie. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu.

Na łuku drogi wpadł do rowu

Na łuku drogi wpadł do rowu

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia