Żoliborz

Żoliborz

20 lat temu ruszyło metro

Plany budowy podziemnej kolejki w Warszawie powstały już w latach 20. ubiegłego wieku. Jednak pierwszy pociąg stołecznego metra wyruszył dopiero 7 kwietnia 1995 r., a kolejka jeździła tylko między stacjami na Kabatach i przy Politechnice.

O 2,5 metra za wysoko? Żoliborski mur pod lupą inspektorów

Mur, który wyrósł przy nowym osiedlu na Żoliborzu, został skontrolowany przez inspektora nadzoru budowlanego. Na wyniki kontroli trzeba będzie jednak poczekać do przyszłego tygodnia. Sprawą zainteresowały się także władze dzielnicy. Kilka dni temu Miasto Jest Nasze informowało, że konstrukcja jest niezgodna z miejscowymi planami. Domagali się rozebrania jej.

Rośnie mur na Żoliborzu. Brakuje tylko fosy

Wielki mur rośnie obok nowych bloków przy ulicy Krasińskiego na Żoliborzu. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze alarmuje, że masywne ogrodzenie jest niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i zapowiada, że zgłosi sprawę do nadzoru budowlanego.

Projekt panteonu na Powązkach wybiorą z pięciu nagrodzonych

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wskaże projekt mauzoleum ofiar komunizmu, który zostanie zrealizowany na Powązkach. Koncepcja zostanie wybrana z pięciu prac, które w konkursie architektonicznym zajęły miejsca drugie i trzecie, oraz zdobyły wyróżnienia. Zwycięski projekt został odrzucony, gdy pojawiły się głosy, że może być plagiatem.

Muzeum Historii Polski ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej

Muzeum Historii Polski zostanie otwarte jesienią 2018 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa - ustalono na środowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami muzeum. Pierwotnie placówka miała powstać nad Łazienkowską w okolicy placu na Rozdrożu.

Ostatni wspornik przyspawany. Most Grota najszerszy w Polsce

Ważyły od 9 do 15 ton. Pierwszy zamontowano rok temu. Ostatni z 208 stalowych wsporników został we wtorek po godzinie 15 zamontowany na moście Grota-Roweckiego. Tym samym zakończył się etap poszerzania przeprawy. - We wrześniu powinna zakończyć się przebudowa mostu. Potem czas na odbiory. Samochody powinny wjechać na most w październiku - zapowiada Łukasz Lendner, dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Skateparki, bulodromy, minigolf. Na co postawi sportowa Warszawa?

W przyszłym roku Warszawa może wzbogacić się o kilka skateparków i torów do gry w bule, a może nawet pole do minigolfa. Sport to jeden z popularniejszych tematów wśród propozycji do budżetu partycypacyjnego. Ich realizacja zależeć będzie od woli mieszkańców.

Spór o panteon na Powązkach. Autorzy projektu wycofali pracę

Autorzy zwycięskiego projektu panteonu-mauzoleum na Powązkach wycofali się z konkursu. Powód? Ich projekt bardzo przypomina koncepcję krematorium autorstwa jednej z duńskich pracowni. - Złamano nie tylko zasady konkursowe, lecz także moralne - komentują organizatorzy konkursu.

Hodował i suszył grzybki. Grozi mu do 8 lat więzienia

Grzybki halucynogenne i kokainę znaleźli żoliborscy policjanci w czasie kontroli samochodu prowadzonego przez 30-latka. Mężczyzna został zatrzymany, a w jego mieszkaniu policja natrafiła na kolejną porcję środków psychoaktywnych. Przyznał się, że sam hodował i suszył grzybki.

ZTM rezygnuje z "podpupników" na przystankach. "Negatywny odbiór"

Zarząd Transportu Miejskiego rezygnuje z kontrowersyjnych skośnych podpórek do siedzenia na wiatach przystankowych, nazywanych przez warszawiaków "podpupnikami". – Ten pomysł spotkał się z negatywnym odbiorem części pasażerów – informują urzędnicy i zapowiadają, że skośne podpórki zastąpią tradycyjne siedziska.

Biegi, marsze i apele w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warszawiacy oddadzą im hołd nie tylko w czasie uroczystych apeli i marszy, ale także w trakcie zawodów biegowych i przejazdu Masy Krytycznej. Dla bohaterskich żołnierzy podziemia zaśpiewają również "Panny Wyklęte".