W Wolskim Centrum Kultury zaprezentowano makietę rzeźby "Aleja Wschodzącego Słońca", inspirowanej historiami białoruskich opozycjonistów. Po ukończeniu pomnik stanie w jednym z miejskich parków na Woli.
W czwartek w Wolskim Centrum Kultury zaprezentowano makietę rzeźby "Aleja Wschodzącego Słońca". Rzeźba, jak i towarzysząca jej akcja artystyczna, mają przypominać o sytuacji opozycjonistów, dziennikarzy i artystów więzionych na Białorusi. Nad przygotowaniem rzeźby pracują wspólnie artyści Paweł Althamer, Grzegorz Jarzyna i Anna Axer-Fijałkowska. - Inspiracją dla artystów tworzących rzeźbę były historie więzionych oponentów Łukaszenki - Andrzeja Poczobuta, Andżeliki Borys, działaczki mniejszości w Białorusi, Marii Kalesnikovej, flecistki i opozycjonistki skazanej na 11 lat ciężkiego więzienia oraz Natalii Hershe i Alany Gebremariam - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
- Historie te, wybrane intuicyjnie spośród wielu wskazań, symbolicznie odnoszą się do wszystkich walczących o demokrację i cierpiących z tego powodu Białorusinek i Białorusinów - dodał Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury, które wraz z TR Warszawa, Białoruskim Domem oraz artystami realizuje projekt. Kuratorem wydarzenia jest Michał Mioduszewski.
Jak zapowiadają władze Woli, ukończona rzeźba zostanie ustawiona w Parku Szymańskiego.
Wizyta Swiatłany Cichanouskiej w Warszawie
Na prezentację makiety zaproszono Swiatłanę Cichanouską, liderkę białoruskiej opozycji. Wcześniej polityczka odwiedziła Dom Białoruski na Saskiej Kępie, gdzie od 2020 roku pracują niezależni dziennikarze nadający na Białoruś i blogerzy zbierający informacje o represjach przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu. W planie wizyty Cichanouskiej znalazło się również spotkanie z członkami inicjatywy ByPol skupiającej byłych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy protestują przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki i współpracują z opozycjonistami wewnątrz struktur władzy. Z kolei wieczorem, w siedzibie Białoruskiego Młodzieżowego Hubu przy placu Konstytucji 6, Cichanouska będzie rozmawiać z aktywistami opozycji demokratycznej, uchodźcami z Ukrainy oraz twórcami inicjatywy "Mowa Nanowa" organizującymi bezpłatne kursy języka białoruskiego.
Co roku, 25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej, środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości kraju. Środowiska opozycyjne domagają się od władz, by to 25 marca był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi, a nie 3 lipca – data upamiętniająca wkroczenie Armii Czerwonej do Mińska w 1944 r.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Wola