Radni z Woli i Bemowa przeciwko obcinaniu tras autobusów

Źródło:
PAP
Stacja metra Ulrychów już otwarta
Stacja metra Ulrychów już otwartaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Stacja metra Ulrychów już otwartaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W sobotę 16 lipca wchodzą w życie zmiany tras autobusów w związku otwarciem dwóch nowych stacji metra: Ulrychów i Bemowo. Dzielnicowi radni zarzucają Zarządowi Transportu Miejskiego, że nie wziął pod uwagę głosów mieszkańców w konsultacjach społecznych. Zmiany mają objąć m.in. popularne linie 171 i 190.

"Rada Dzielnicy Wola, kierując się interesem mieszkańców i odpowiedzialnością za rozwój dzielnicy, wyraża kolejny raz w tym roku stanowczy sprzeciw wobec planów zmiany tras linii autobusowych 171 i 190. W naszej opinii Zarząd Transportu Miejskiego nie wziął pod uwagę głosu mieszkańców wyrażonego podczas konsultacji społecznych" - napisali wolscy radni w swoim stanowisku.

190 nie dojedziesz na Bemowo, 171 nie dotrzesz na Torwar. Otworzyli metro, zmieniają rozkłady.

Radni z Woli: mieszkańcy nie chcieli zmian

Zaznaczyli, że doceniają pozytywne zmiany, jakie niesie za sobą dla całej aglomeracji warszawskiej rozbudowa II linii metra, ale mieszkańcy podczas konsultacji społecznych nie chcieli zmian w trasach linii autobusowych 171 i 190.

"Informowaliśmy, że ich obecny przebieg pozwala dotrzeć mieszkańcom do wielu miejsc na terenie miasta oddalonych od metra. Obie linie dają możliwość wygodnego dojazdu - bez konieczności przesiadania się - do instytucji centralnych i samorządowych (w tym do wolskiego Ratusza i Ośrodka Pomocy Społecznej przy al. Solidarności), szpitali tj. Szpital Płucny, Okulistyczny, Kliniczny czy na Solcu, przychodni SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście na Leszno, placówek oświatowych, w tym Instytutu dla Głuchoniemych, jednostek kultury, centrów handlowych, obiektów sportowych i terenów zielonych. Łączą także naszą dzielnicę z I linią metra. Stanowią również dogodne połączenie dla osób pracujących na Woli, które przyjeżdżają tu codziennie z innych dzielnic i okolicznych miejscowości" - napisali radni.

Wyjaśnili, że linia 171, jadąc przez centrum Warszawy, stanowi od lat zwyczajowe połączenie dla osób, które bezpośrednio mogą dotrzeć autobusem na Torwar i stadion Legii, natomiast linia 190 pomaga przemieścić się poprzez Plac Bankowy na Starówkę i prawobrzeżną Warszawę. "Obie linie służą w dużej mierze seniorom, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z małymi dziećmi, dla których liczne przesiadki będą uciążliwe" - dodali. Przypomnieli, ze apelowali już w maju o pozostawienie w dotychczasowym kształcie linii 171 i 190.

Linia 155 połączyłaby Torwar z Wolą

Zauważyli, że jedyną akceptowalną zmianą zaproponowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego jest utworzenie linii 155, która połączy Torwar z Wolą przez pl. Bankowy. Apelują jednak o modyfikację jej trasy na terenie Dzielnicy Wola.

"W obecnych planach linia 155 będzie rozpoczynała trasę na pętli, Zajezdnia Wola, skąd autobusy wyruszą w kierunku Torwaru. W naszej opinii przystankiem początkowym powinno być Koło (w okolicy Bazaru na Kole), dalej rekomendujemy przejazd ul. Księcia Janusza, następnie ul. Górczewską w kierunku ul. Młynarskiej. Zmiana ta poprawi komfort przejazdu większej liczby mieszkańców Woli m.in. z takich obszarów dzielnicy jak: Koło, Ulrychów i Młynów" - napisali radni.

W swoim stanowisku jednogłośnie zaapelowali o zachowanie 171 i 190 na obecnych trasach. "Z ubolewaniem przyjęliśmy fakt, że Zarząd Transportu Miejskiego nie wziął pod uwagę ani głosu mieszkańców wyrażonego podczas konsultacji społecznych, ani naszych postulatów jako Radnych Dzielnicy Wola, co w konsekwencji wpłynie negatywnie na komfort podróży nie tylko na terenie dzielnicy Wola, ale całej Warszawy. Niekorzystne zmiany mają wejść w życie już 16 lipca 2022 r. dlatego ponownie sugerujemy zmianę dotychczasowych planów. Dla dobra mieszkańców linie 171 i 190 powinny pozostać na dotychczasowych kierunkach, a trasa autobusu 155 powinna zostać zmodyfikowana zgodnie z naszą propozycją" - dodali.

"Z ubolewaniem przyjęliśmy fakt, że Zarząd Transportu Miejskiego nie wziął pod uwagę ani głosu mieszkańców wyrażonego podczas konsultacji społecznych, ani naszych postulatów jako Radnych Dzielnicy Wola" - powiedziała wiceprzewodnicząca rady dzielnicy Wola Urszula Kęcik-Staniszewska. "Zmiany te wpłyną negatywnie na komfort podróżowania nie tylko na Woli" - zaznaczyła.

Przeciwko cięciom także radni z Bemowa

Zmianom tras sprzeciwiają się także radni Bemowa, który również podjęli stanowisko sprzeciwiające się decyzjom ZTM.

- Stoimy na stanowisku, zarówno rada, jak i mieszkańcy, że te zmiany, które zaproponował Zarząd Transportu Miejskiego są po prostu niedopuszczalne. ZTM stosuje starą taktykę. Najpierw coś zlikwidować, a potem oddać. Ale my będziemy walczyli o to, żeby mieszkańcy mogli korzystać z tych linii, w takiej samej formule, jak było to przed oddaniem metra. Bo metro z jednej strony stało się błogosławieństwem Bemowa, a z drugiej strony przekleństwem - powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący rady dzielnicy Bemowo Jarosław Dąbrowski.

ZTM wprowadza zmiany, w sobotę 16 lipca. Linia 171, która do tek pory jeździła z Torwaru na Chomiczówkę, została skrócona do stacji metra Bemowo. Linia 190 kursująca z Marek, zamiast na Bemowie (Oś. Górczewska) zakończy trasę na przystanku Znana.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl