Stołeczny ratusz ogłosił konsultacje społeczne w sprawie powstającej w parku Powstańców Warszawy izby pamięci. Urzędnicy chcą poznać opinie mieszkańców na temat zagospodarowania tego miejsca w przyszłości.
W parku Powstańców Warszawy na Woli powstaje izba pamięci. Ma upamiętniać powstańców i cywili, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. "Nigdy więcej wojny" to jej najważniejsze przesłanie. Izbę będzie prowadzić Muzeum Warszawy. Wystawa zostanie otwarta w październiku.
Ratusz zapyta mieszkańców
Ratusz chce poznać opinie mieszkańców, jak zagospodarować izbę, żeby wykorzystać jej możliwości. "Propozycje zgłoszone podczas konsultacji pomogą nam dopracować pomysły na działania i aktywności oraz dostosować ofertę Izby do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek Warszawy" - zaznaczył ratusz.
Pierwsze spotkanie online odbędzie się 6 czerwca (poniedziałek) o 17 na platformie ZOOM (można zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią) oraz na YouTubie (można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie).
Swoje opinie warszawiacy mogą też przekazać przy specjalnym wózku konsultacyjnym, który będzie objeżdżał dzielnicę. 8 czerwca (środa) w godz. 13–15 będzie na Ulrychowie, start przy 86. LO im. Batalionu "Zośka", przy Garbińskiego 1. 12 czerwca (niedziela) w godz. 14–18 podczas Wolskiego Korowodu w parku Sowińskiego. 14 czerwca (wtorek) w godz. 16–19 na ul. Sowińskiego w okolicach izby pamięci i 23 czerwca (czwartek) w godz. 10–12 na Odolanach, start na skwerze przy skrzyżowaniu Sowińskiego i Jana Kazimierza.
Odbędą się też spotkania stacjonarne. 7 czerwca (wtorek) w godz. 10–12 w MAL Kotłownia przy Jana Olbrachta 9a – dla osób starszych. Również 7 czerwca (wtorek) w godz. 17–19 w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28 – dla osób i organizacji społecznych zainteresowanych historią. dla młodzieży - 13 czerwca (poniedziałek) w godzinach szkolnych w LO im. Batalionu "Zośka", przy Garbińskiego 1.
Natomiast 8 czerwca (środa) w godz. 17–19 odbędzie się spotkanie online dla nauczycielek i nauczycieli (zgłoszenia należy wysłać na maila konsultacje@poledialogu.org.pl). Konsultacje potrwają do 26 czerwca.
Izba pamięci w parku Powstańców Warszawy
Izba pamięci powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest uczestniczka Powstania Wanda Traczyk-Stawska. Projekt architektoniczny, autorstwa pracowni Piotra Bujnowskiego, został wyłoniony w otwartym konkursie. Kamień węgielny wmurowano w lipcu 2021 roku. Prace budowlane kompleksu, którymi kieruje ratusz, zakończą się latem tego roku. Opiekę programową nad izbą pamięci powierzono Muzeum Warszawy.
Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar Powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie częścią misji izby pamięci.
W głównym budynku znajdują się dwie przestrzenie: Sala Świadectw i Sala Historii. Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Powstańców Warszawy i złożonej historii upamiętniania. Będzie także dostosowana do potrzeb programu edukacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Warszawy