TVN Warszawa | Włochy

Zmieniają się zasady adopcji psów i kotów z Palucha

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP
O czworonogach opowiadają wolontariusze
TVN24O czworonogach opowiadają wolontariusze (wideo ze stycznia 2020)

Od 2022 roku zacznie obowiązywać nowa procedura adopcyjna w schronisku na Paluchu. Pojawił się zapis o wizytach adopcyjnych w domu adoptującego. Konkretnie wskazano tam przypadki, w których taka wizyta jest konieczna i kiedy nie będzie przeprowadzana. Nadal adoptujący ma też prawo sprzeciwu na odmowną decyzję schroniska.

Dokument będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 roku i - jak podkreśla stołeczny ratusz - powstał zgodnie z ustaleniami opracowanymi przez zespół roboczy. "W jego skład, oprócz przedstawicieli schroniska i wolontariuszy, wchodzili także stołeczni radni oraz przedstawiciele Biura Ochrony Środowiska. W rozmowach, co również stanowiło jedno z zaleceń pokontrolnych, wziął udział mediator" - zwraca uwagę miasto w komunikacie.

W nowej procedurze dopisano wizyty adopcyjne w domu adoptującego. Określono jednak konkretne przypadki, w których taka wizyta jest konieczna. "Chodzi np. o brak możliwości wizyty w schronisku wszystkich domowników lub obecność innego kota czy psa w domu adoptującego" - podał ratusz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sprzeciw na odmowną decyzję nadal możliwy

Wskazano także sytuacje, w których taka wizyta nie będzie przeprowadzana z udziałem psa ze schroniska, np. gdy pies jest intensywnie lub paliatywnie leczony lub gdy – w przypadku psa behawioralnego – mogłoby to powodować u niego zbyt duży stres.

Nadal adoptujący ma prawo sprzeciwu na odmowną decyzję ze strony Biura Przyjęć i Adopcji Zwierząt. Jak zaznacza ratusz, prawo to dotyczy jednak tylko psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Nie jest to możliwe w przypadku kotów. Wprowadzony został również katalog przypadków, w których schronisko będzie mogło wstrzymać proces adopcyjny, np. choroba zwierzęcia, roszczenia ze strony poprzedniego właściciela czy decyzje innych organów.

Pomimo porozumienia w sprawie procedury adopcyjnej nadal trwają rozmowy z wolontariuszami warszawskiego schroniska. Dotyczą one między innymi niezbędnych zmian w obecnie obowiązującym regulaminie wolontariatu, zwłaszcza w kontekście rejestracji czasu pracy. Przedmiotem dalszych rozmów ma być również sprawa kandydatów do wolontariatu, czyli osób, które chcą się przyłączyć i pomagać zwierzętom w schronisku.

Nowa procedura adopcyjna w schronisku na Paluchu (zdjęcie ilustracyjne) tvnwarszawa

Autor:mp/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa

Pozostałe wiadomości