W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie działa już Królewski Ogród Światła. Jednym z motywów ogrodu jest astronomia, stanowiąca nawiązanie do pasji króla Jana III. Historię patrona placówki przybliży też świetlny mapping. W ogrodach nie zabraknie także róż, które w 13 edycji będzie można zobaczyć w wielkim formacie.
- To będzie już 13. edycja naszej świetlnej wystawy, na której każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego. Na młodszych i starszych czekają edukacyjne oraz interaktywne atrakcje, które umożliwią świetną zabawę - zapowiedział, cytowany w komunikacie Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Królewski Ogród Światła jest dostępny od 19 października. Zwiedzać można go do 28 lutego 2025 roku. Wystawa jest czynna codziennie, w godz. 17.00–21.00, a od listopada w godz. 16.00–21.00. Ostatnie wejście o godz. 20.30.
Połączenie światła, obrazu i dźwięku
Na zwiedzających czeka świetlny pokaz. - Najnowocześniejsza technologia sprawiła, że znów możemy ożywić elementy historycznych ogrodów. W tym sezonie dla zwiedzających przygotowaliśmy mapping, jakiego jeszcze nie było. W piątki, weekendy i święta będziemy wyświetlać nowy pokaz: "Wydra i Przyjaciele" - zaprosił Mazur.
Mappingi, są to trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. W pałacowych oknach pojawią się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku i pokazu tańców dworskich.
O czym opowiada mapping "Wydra i Przyjaciele"? - To historia wesołej towarzyszki króla Jana III, której zabawy będzie można zobaczyć na fasadzie pałacu, zachwyci nie tylko najmłodszych. Nasz najnowszy mapping jest zdecydowanie najbardziej malarski ze wszystkich będących w repertuarze. W sezonie 2024/2025 będziemy celebrować wizytę trzy i półmilionowego gościa Królewskiego Ogrodu Światła - opisał Mazur.
Astronomia i gigantyczne róże
Odwiedzających Królewski Ogród Światła powita 80-metrowy świetlisty tunel, w którym będzie rozbrzmiewać muzyka wzbogacona o animacje. "To ona zaprowadzi gości na wystawę. Tunel został zrealizowany w technologii zastosowanej po raz pierwszy w Europie" - szczyci się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Na tarasie górnym będzie można spotkać się z astronomią. Zwiedzający mogą zobaczyć przestrzenne instalacje, nawiązujące do astronomicznych pasji króla Jana III. "Niespodzianką będą też elementy odnoszące się do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. W tej odsłonie czekają znane z poprzednich edycji: brama do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu" - podało Muzeum.
Nie zabraknie też róż. Muzeum Pałacu Króla Jana III przygotowało wielkoformatowe kwiaty. Inspiracją do ich stworzenia były odmiany róż, pielęgnowane w historycznych ogrodach pałacu. "Róża - królowa kwiatów - od czasów króla Jana III była ozdobą rezydencji wilanowskiej, co potwierdzają kronikarze" - zaznaczyła placówka.
Teleskop z konstelacjami
Na Królewski Ogród Światła składają się również interaktywne elementy. "W obserwatorium można będzie podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające znakom zodiaku, a w strefie Hemisfery – odnaleźć własną planetę" - napisano.
Są też atrakcje dla najmłodszych w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. "Znajdzie się w niej mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy" - przekazało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Natomiast w Ogrodzie Północnym czeka niespodzianka: berek z wydrą. Jak zdradza Muzeum, po "przybiciu piątki" ulubionemu pupilowi króla Jana III, na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę.
Zwieńczeniem wizyty w Królewskim Ogrodzie Światła jest fotorama, która stworzona została do pamiątkowych zdjęć.
Atrakcja nie tylko dla warszawiaków
"Królewski Ogród Światła od pierwszego sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy, zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i turystów z całego świata. Niektórzy z nich nie wyobrażają sobie pobytu w polskiej stolicy bez wizyty w Wilanowie" - zaznaczyło Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Placówka dodała także, że bliska jest im idea dbałości o środowisko i włączanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. "Wystawa wykorzystuje pół miliona energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki" - napisano.
Autorka/Autor: mg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie