Przez kilka ostatnich miesięcy ubiegłego roku konserwatorzy pracowali nad renowacją rzeźbiarskich dekoracji ze sklepienia Biblioteki Króla Jana III Sobieskiego w Pałacu w Wilanowie. Nieco wcześniej z sufitu zdjęto duże tondo – "Alegorię Teologii" oraz 14 medalionów z wizerunkami uczonych i artystów. Przeniesiono je do pracowni malarskiej i poddano kompleksowej konserwacji. Kilka dni temu muzeum pochwaliło się w mediach społecznościowych efektem tych prac.
Najwięcej pracy przy "Alegorii Teologii"
"Usunięto stare płótna, na które obrazy zostały naklejone podczas dawnych prac (tzw. dublaż), wykonano nowe zabezpieczenia podłoży malowideł. Po oczyszczeniu powierzchni ujawniły się ubytki zaprawy i warstw malarskich, które uzupełniono. Teraz, dzięki precyzyjnie wykonanym rekonstrukcjom barwnym i zastosowaniu specjalistycznych farb, obrazy przyciągają wzrok świeżą kolorystyką i wyraźniejszym rysunkiem. Ujawniły się też detale kompozycji" - opisuje Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Jak przyznają pracownicy placówki, najwięcej pracy wymagało jednak wielkoformatowe tondo przedstawiające "Alegorię Teologii" Claude'a Callota z około 1681 roku. W wielu miejscach dzieło uległo uszkodzeniom m.in. w wyniku dawnego intensywnego oczyszczania powierzchni, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. "Rozpoznanie zakresu oryginału było bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Nieocenioną pomocą przy analizach stanu zachowania malowideł były badania technologiczne warstw malarskich i zaprawy, prowadzone we współpracy z laboratoriami dysponującymi nowoczesną aparaturą analityczną. W ten sposób wiedza i doświadczenia konserwatorów połączyły się z najnowszymi osiągnięciami nauk fizycznych i chemicznych, i badań instrumentalnych" - podkreślają przedstawiciele muzeum.
Ostatnia renowacja w latach 60. XX wieku
Ponadto, jak wskazują, cztery miesiące trwały prace nad odzyskaniem pierwotnego wizerunku dekoracji sklepienia i faset. "Pozbawione grubych warstw nieoryginalnej farby rzeźby odzyskały swoje precyzyjne formy. W rozjaśnionej misternej oprawie uwidoczniły się barwne wizerunki myślicieli i artystów namalowane na płótnie przez kilku autorów pracujących pod okiem mistrza Claude’a Callota" - opisuje wilanowskie muzeum. I podkreśla, że ostatnia taka renowacja została przeprowadzona w latach 60. XX wieku.
Sklepienie Biblioteki Króla jest jednym z najstarszych zachowanych wybudowanego w latach 1681-1696 pałacu elementów autentycznego wystroju prywatnych pomieszczeń króla Jana III Sobieskiego.
Jak informuje Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
Informowaliśmy także o drewnianej kaplicy uznanej za najmłodszy polski zabytek:
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Modzelewska/Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie