Sala widowiskowa, studio nagrań, kawiarenka. W Wesołej ma powstać nowoczesna Kulturoteka

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
XYSTUDIOWizualizacja budynku Kulturoteki w dzielnicy Wesoła

Dzielnica Wesoła podpisała umowę na projekt Kulturoteki. Budynek ma powstać w Starej Miłośnie. Znajdą się w nim biblioteka z pokojem cichej pracy czy salą warsztatową. Dwie górne kondygnacje zajmie ośrodek kultury z salą taneczną, studiem nagrań czy pracownią ceramiczno-rzeźbiarską.

Burmistrz Wesołej Marian Mahor i jego zastępca Krzysztof Kacprzak podpisali umowę na prace projektowe z biurem architektonicznym. "Wykonawcą jest pracownia XYSTUDIO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Warszawy, wyłoniona w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Kulturoteki" - poinformowano.

XYSTUDIO przygotuje projekt budowlany według własnej koncepcji, która wygrała konkurs architektoniczny w lipcu tego roku. Za projekt i nadzór autorski otrzyma 600 tysięcy złotych. Budynek powstanie przy ul. Jana Pawła II na osiedlu Stara Miłosna. - Dziś Wesoła dysponuje domem kultury, który mieści się w starym budynku, niespełniającym współczesnych wymogów dla tego typu instytucji. Wynajmujemy też inne lokale na filie, co jest nieopłacalne. Stąd decyzja o budowie nowego obiektu - mówi nam Izabela Grączewska z urzędu dzielnicy Wesoła.

Biblioteka z pokojem cichej pracy

Łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie około 2200 metrów kwadratowych. Na parterze przewidziano bibliotekę z wypożyczalnią. - Na tej kondygnacji znajdzie się także pokój cichej pracy, sala warsztatowa z pomieszczeniem multimedialnym, a także pomieszczenia administracyjne, socjalne i techniczne - informuje Grączewska.

Wizualizacja budynku Kulturoteki w dzielnicy WesołaXYSTUDIO

Na pierwszym i drugim piętrze będzie działał ośrodek kultury. Przewidziano w nim salę widowiskową na 150 osób ze sceną. Będą też pracownie rozwijające talenty artystyczne, m.in. ceramiczno-rzeźbiarska. - W ośrodku kultury znajdą się także: sala taneczna i gimnastyczna, sala muzyczna, połączona ze studiem nagrań. Przewidziano także specjalne pomieszczenie do organizacji wystaw, a zrelaksować będzie się można w sali klubowej z kawiarenką - opisuje urzędniczka.

W budynku przewidziano też pracownie komputerowe oraz pomieszczenia biurowe.

Budowa pochłonie około 15 milionów

Projekt budowlany ma być ukończony do czerwca 2023 roku. Potem dzielnica zacznie szukać wykonawcy. Przewidywany koszt realizacji inwestycji to 15 milionów złotych. - Natomiast po procedurach przetargowych i podpisaniu umowy prace mogłyby się zacząć już w trzecim kwartale 2023 roku i to są na ten moment bardzo optymistyczne założenia - podsumowała Grączewska.

Przeczytaj także: Wyższy nie będzie. Na gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawisła wiecha

Wnętrze budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wnętrze budynku Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: XYSTUDIO

Pozostałe wiadomości